przykład hybrydyzacji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Olka12345
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2013, o 11:22

przykład hybrydyzacji

Post autor: Olka12345 »

Witam
Czy wie ktoś może czy jest jakiś przykład związku tlenu który ma typ hybrydyzacji sp3 i LK 4? Potrzebuję do zadania.
Awatar użytkownika
Maarten vaan Thomm
Posty: 78
Rejestracja: 25 maja 2013, o 11:29

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Maarten vaan Thomm »

Sp3 to np. metan - CH4
A LK4 to nie wiem o co chodzi

EDIT1:Wolololo
Miało być z tlenem. To będzie chyba P4O10

EDIT2:No i jon SO32-
P.S Niech to ktoś scali. Dlaczego nie można edytować postów? Pier*olnik się robi przez to.

EDIT3:A z tym Lk=4 to będzie pewno SO42-, zajarzyłem

Moderator: Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Olka12345, jeżeli przez LK masz na myśli liczbę przyłączonych atomów (albo grup) do atomu tlenu, to póki co nic nie przychodzi mi do głowy.

Maarten vaan Thom, to ma być hybrydyzacja sp3 i LK=4 atomu tlenu, a nie siarki.
Olka12345
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2013, o 11:22

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Olka12345 »

LK chodzi mi o liczbę koordynacyjną, która odpowiada ilości wiązań w cząsteczce Ogółem mam zadanie by podać przykłady cząsteczek tego typu hybrydyzacji dla 2 okresu. Utknęłam na tlenie, osobiście wydaje mi się, że nie ma takiej cząsteczki by pasowała ale wolałabym się upewnić.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Ogólnie ilości wiązań (rozumiem chodzi o tylko o sigma) w cząsteczce? Czy wiązań (sigma) wychodzących od atomu tlenu?

Jeżeli chodzi o ogólną liczbę wiązań sigma w cząsteczce równą 4 i atom tlenu o hybrydyzacji sp3, to warunki te spełnia HCOOH (podkreślony atom tlenu):

4 sigma
1 pi
tlen o hybrydyzacji sp3
Olka12345
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2013, o 11:22

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Olka12345 »

Ogólnie obojętnie czy sigma czy pi chodzi tylko żeby był połączony z 4 innymi atomami. No i właśnie tu problem bo to zadanie z chemii nieorganicznej i nie mogę użyć tego przykładu.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Na poziomie liceum, moim zdaniem, nie pojawia się tego typu związek nigdzie. Maksimum 3 inne atomy są przyłączone do atomu tlenu.

No ale mogę się tutaj mylić.
Olka12345
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2013, o 11:22

Re: przykład hybrydyzacji

Post autor: Olka12345 »

Właśnie na poziomie studiów to zadanie Rozmawiałam z ludźmi i nikt nie znalazł jakiegoś przykładu zobaczymy co powie po sprawdzeniu nasz prowadzący
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości