obliczenie ogólnej zaw. polifenoli met spektrofotometrycza

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
inka
Posty: 1
Rejestracja: 6 cze 2013, o 19:16

obliczenie ogólnej zaw. polifenoli met spektrofotometrycza

Post autor: inka »

witam (mam nadzieje ze dobrze wybrałam dział)
mam problem z obliczeniem ogólnej zawartości polifenoli
zrobiłam badania metodą spektrofotometryczną z zastosowaniem odczynnika Folina-Ciocalteau
badałam zawartosć przedciwutleniaczy w herbatkach uspokajajcacych(melisa, dziurawiec, serdecznik, lawenda)

Podam metodyke tak dla jasności

W kolbie miarowej o pojemności 10 ml odmierzono 0,1 ml badanego produktu o
stężeniu ustalonym doświadczalnie, 0,5 ml odczynnika Folina – Ciocalteu oraz 6 ml wody
redestylowanej. Otrzymany roztwór wymieszano i odstawiono na 3 minuty. Po upływie tego
czasu dodano 1,5 ml 20%(w/w) roztwór węglanu sodu i uzupełniono wodą redestylowaną do
kreski, po czym wymieszano i odstawiono w ciemne miejsce. Po upływie 2 godzin zbadano
absorbancję przy długości fali λ= 725 nm.

wyniki jakie mi wyszły: (podaje tylko jeden przykład bo zależy mi tylko na schemacie jak się to liczy bo mi nie wychodzi widocznie gdzieś popełniam błąd myślę ze chodzi o rozcieńczenia)

Absorbancja czyli moje y w równaniu krzywej wzorcowej to 0,081

obliczony x z równania krzywej wzorcowej czyli y=127,3x wynosi 0,00064

Krzywa wzorcowa
(nie wiem ja dołaczyć zdjcecie wykresu ale napisałam równanie a ono jest najwazniejsze)

Parzyłam 0,06g suszu w 100ml wody, następnie z tych 100ml zaparzonej herbatki pobrałam 10ml a następnie rozcieńczyłam 1:1 czyli po prostu dodałam do tych 10 ml pobranych herbatki 10 ml wody następnie z tego pobrałam 0,1ml tego ekstrakt herbatki i wykonałam czynności takie jak w metodyce powyżej czyli do pomiaru absorbancji miałam 0,1ml ekstraktu. Czy ktoś mógł by mi pomoc w obliczeniach albo po prostu nakierować mnie jak mam to obliczyć (bo mi hity wychodzą takie jak 1,7g polifenoli na 1 g suszu np. )

z góry dziekuje za wszelkie wskazówki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości