Cykl menstruacyjny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Cykl menstruacyjny

Post autor: Girion »

Mamy fazę pęcherzykową, nasepuje rozwój pęcherzyka jajnikowego, tworzy się wówczas duże stężenie hormonu
mam podane w zeszycie folikulotropowego, a na wykresie jest o wiele więcej LH. Jak to jest?

I na czym polega sprzężenie zwrotne dodatnie i ujemne?
Mam coś napisane że libertyny, statyny i FSH i LH. Dalej nie wiem o co chodzi w tej zależności. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
asiorro16
Posty: 12
Rejestracja: 5 wrz 2011, o 16:24

Re: Cykl menstruacyjny

Post autor: asiorro16 »

Ad. 1.
Patrz na wykres. Prawdopodobnie masz blad w zeszycie.
Ad. 2.
Podwzgorze kieruje pozostalymi hormonami wydzielajac liberyny (-RH) i statyny (-SH). W przypadku ukladu rozrodczego masz do czynienia z gonadoliberyna (GnRH), ktora pobudza dzialanie FSH i LH. Sprzezenie zwrotne ujemne polega na tym, ze wysokie stężenia hormonów przysadki(FSH, LH) oraz jajnika (estrogeny, progesteron) hamuja wydzielanie GnRH.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Cykl menstruacyjny

Post autor: Girion »

Dopiero teraz zauważyłem.
Ad1. To czemu inna nazwa tej fazy to folikulotropowa?
Ponadto w wiki jest napisane:
to czas w którym intensywnie narasta, dopiero co złuszczony w menstruacji, nabłonek błony śluzowej macicy. Zwiększony poziom FSH i estrogenów wpływa na jajniki, pobudzając kilka pęcherzyków Graffa do dojrzewania

ad2. Tego dalej nie rozumiem.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Cykl menstruacyjny

Post autor: AnnaWP »

Poziom LH rośnie dopiero przy owulacji. W trakcie fazy folikularnej zwiększa się stężenie FSH.
Zobacz tu:

Kod: Zaznacz cały

misjaciaza.blogspot.com/2012/10/przyczyny-niepodnosci-cykl-miesiaczkowy_23.html
Pamiętaj, że bezwzględny poziom jest mniej ważny, niż zmiana poziomu - bo każdy hormon ma określoną siłę działania, czy raczej organizm ma określoną wrażliwość.

2.
Produkt hamuje wydzielanie hormonu tropowego, który z kolei pobudza do wydzielania produktu. Czyli jak jest produktu mało, tropowy jest wydzielany i pobudza do produkcji gotowego hormonu. Jak jest dużo produktu, hamuje to wydzielanie hormonu tropowego.

Poczytaj może podręcznik albo google, leniuszku.
Jak tu:

Kod: Zaznacz cały

biologia.opracowania.pl/regulacja_nerwowo_hormonalna/regulacja_wydzielania_hormon%C3%B3w/
A takich stron są tysiące.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości