Egzamin z histologii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Egzamin z histologii

Post autor: Buniaaaa »

Moi drodzy mam takie małe zapytanie odnośnie Zabla. Mianowicie proszę was o pomoc w zrozumieniu jego pewnego fragmentu - str. 9, konkretniej:
Na podstawie liczby kopii powtarzających się sekwencji nukleotydów wyróżnia się powtarzalny DNA (stanowi większość jądrowego DNA, występuje w postaci krótkich lub długich powtarzalnych wielokrotnie sekwencji nukleotydów) i niepowtarzalny DNA (zawiera pojedyncze lub występujące w kilku kopiach sekwencje nukleotydów). Powtarzalny DNA jest podstawą satelitarnego DNA a niepowtarzalny DNA stanowi DNA głównej frakcji. (.) Satelitarny DNA (ok 0,5% jądrowego DNA) zawiera geny podlegające transkrypcji na rRNA i tRNA, uczestniczy w stabilizacji itd. DNA głównej frakcji (ok. 99,5%) zawiera sekwencje nukleotydów podlegające transkypcjii na hnRNA ()
I tu mam pytanie. Skoro powtarzalny DNA stanowi większość jądrowego DNA, który jest podstawą DNA satelitarnego, to dlaczego satelitarnego jest tylko 0,5%, a niepowtarzalny którego jest mniej i stanowi DNA głównej frakcji - 99,5%? Trochę tego nie rozumiem
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Egzamin z histologii

Post autor: Giardia Lamblia »

Podstawa satelitarnego DNA to nie to samo co występowanie tylko w satelitarnym DNA. Powtarzalny DNA będzie jeszcze występować w innych chromosomach (nie tylko jąderkotwóczych) w różnych miejscach.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Egzamin z histologii

Post autor: Buniaaaa »

Dziękuję

olli
Posty: 59
Rejestracja: 29 cze 2013, o 11:02

Re: Egzamin z histologii

Post autor: olli »

Nie wierzę, że udało mi się zaliczyć egzamin z histologii w pierwszym terminie!
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Egzamin z histologii

Post autor: gooner92 »

olli, jeszcze nie wiesz jakie masz szczęście. No chyba, że na II/III terminie pytania nie będą wzięte z kosmosu jak to było rok temu szczere gratulacje! naprawdę, zdanie hi100 to mój jak dotąd największy sukces na tych studiach
maadzika
Posty: 21
Rejestracja: 1 lip 2013, o 20:45

Re: Egzamin z histologii

Post autor: maadzika »

Też zdałam histologię! Tyle szczęścia.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Egzamin z histologii

Post autor: gooner92 »

Jaki próg był w tym roku? Dużo ludzi zdało?

maadzika
Posty: 21
Rejestracja: 1 lip 2013, o 20:45

Re: Egzamin z histologii

Post autor: maadzika »

Nie wiem jaki próg, ale z mojej grupy tylko jedna osoba nie zdała.
7magdalenka7
Posty: 46
Rejestracja: 16 mar 2012, o 20:13

Re: Egzamin z histologii

Post autor: 7magdalenka7 »

Ogromne gratulacje
montreux
Posty: 34
Rejestracja: 17 lis 2011, o 16:49

Re: Egzamin z histologii

Post autor: montreux »

Oj tak, ja też. Najpiękniejszy dzień mojego życia )) Tyle niepewności.
olli
Posty: 59
Rejestracja: 29 cze 2013, o 11:02

Re: Egzamin z histologii

Post autor: olli »

Ja serio nie wiem jak to się stało, a próg to chyba nikt nie wie jaki jest.Ale matko, koniec histologii, CUD! Aczkolwiek nie ukrywam ze na egzaminie to może 4 pytan bylam pewna a reszta - .
Ziomek123
Posty: 323
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 09:07

Re: Egzamin z histologii

Post autor: Ziomek123 »

Na stomie?
Co to za histologia.
Na lekarskim, to dopiero hardcore!
i kochana krzywa Gaussa
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Egzamin z histologii

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie, żebym się czepiał.

Ja wiem, że poddział nazywa się Uniwersytet Medyczny w Łodzi", ale dział jednak nazywa się Medycyna - kierunek lekarski".

Bardzo się zdziwiłem, że ktoś z leku zdał już jakiś egzamin z histo, jak dopiero I semestr się skończył
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości