Zeszyt laboratoryjny, z czym to się je, jeśli w ogóle.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
miraciudium
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2013, o 16:10

Zeszyt laboratoryjny, z czym to się je, jeśli w ogóle.

Post autor: miraciudium »

Witam,
Jestem nowa, zarówno na forum, jak i w tematyce stricte OB. Niemniej jednak moja wiedza sięga na tyle głęboko, w swej płytkości ofc, że wiem o istnieniu pewnych punktów regulaminu, które podobno od bieżącej edycji miały ulec zmianie.
Może czepiam się jakiegoś nieistotnego szczegółu, jestem jednak obecnie na etapie prowadzenia obserwacji moich wolno rozwijających się roślinek dość, że zainteresował mnie pewien ustęp:

Praca badawcza.
Okres od kwietnia do końca września przeznaczony jest na wykonanie przez ucznia pracy badawczej. Dopuszczalne jest korzystanie przez ucznia z wyników zgromadzonych przez niego we wcześniejszym okresie. W trakcie prowadzenia badań uczeń prowadzi szczegółową dokumentację w formie zeszytu laboratoryjnego, obejmującą materiały, metody pracy oraz zapis bezpośrednio uzyskiwanych wyników, wraz z ich opracowaniem. Dokumentacja powinna być przedstawiona Komisji Oceniającej podczas obrony pracy na każdym etapie zawodów.

Otóż i jest moja enigma - zeszyt laboratoryjny.
Rozmawiając z koleżanką, która brała udział w poprzedniej edycji, dowiedziałam się, że to wymaganie jest nowe. Stąd więc wynika moje zapytanie:

Zeszyt laboratoryjny
- co to takiego, choćby w skrócie - wiedzę podstawową mam, ale głównie z zajęć z fizyki, domyślam się, że z zakresu biologii może to wyglądać nieco inaczej
- czy naprawdę ktoś zwraca uwagę na tą wybitnie rzetelną dokumentację?
- jeśli tak, to jak najlepiej się za to zabrać? czy dokumentacja ma być prowadzona każdego dnia ( np. łącznie z okresem wzrostu wegetatywnego, jeśli temat mojej pracy opiera się głównie na badaniu wpływu różnych czynników na długość okresu kwitnienia)?

Wytłumaczcie, nakierujcie, w ostateczności nawet zbesztajcie.
Byle bym miała choć punkt zaczepienia
Ozeret
Posty: 33
Rejestracja: 12 cze 2011, o 22:49

Re: Zeszyt laboratoryjny, z czym to się je, jeśli w ogóle.

Post autor: Ozeret »

Zeszyt laboratoryjny tak na prawdę ma służyć przede wszystkim Tobie. Generalnie ma w nim się znaleźć wszystko co będzie istotne przy pisaniu samej pracy, wszelkie obliczenia itd. Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że każdego dnia zapisujesz w nim co konkretnie robiłaś (np. dzień 28 czerwca - wysianie nasion pomidora, do tego schemat poletek czy grup badawczych i kontrolnych i inne info potrzebne do określenia ile tych nasion użyłaś, jakiej odmiany itp itd). I tak każdego dnia notujesz wszelkie przeprowadzone czynności, zapisujesz pomiary i obserwacje. Oczywiście, jeżeli doświadczenie nie obejmuje codziennych pomiarów czy obserwacji to wtedy piszesz tylko to co robiłaś, ale ważne jest, żeby odnotować kiedy dana czynność została wykonana, w jaki sposób, jakie narzędzia/pomiary zostały wykorzystane. Musisz pamiętać, że taka dokumentacja jest niezwykle przydatna przy pisaniu pracy, szczególnie części materiały i metody", ponieważ wiele rzeczy może umknąć uwadze bądź wylecieć z pamięci. Dlatego też najlepiej taki zeszyt prowadzić na bieżąco, w trakcie prowadzenia badań, żeby o niczym nie zapomnieć. Informacje jakie trzeba zawrzeć zależą od typu doświadczenia, ale ogólnie rzecz ujmując na podstawie tych zapisów powinno być wiadomo co i jak po kolei było robione i jakie rezultaty zostały uzyskane. W sumie to coś w rodzaju dziennika. Oczywiście w dobie komputeryzacji i dostępu do programów takich jak Excel bądź bardziej zaawansowana Statistica, nie trzeba w takim zeszycie wszystkiego ręcznie nanosić i liczyć. Wystarczy zrobić tabelę i obliczenia w Excelu, a później ewentualnie wydrukować i dorzucić do zeszytu. Tak też bym zrobił z ewentualnymi schematami doświadczenia, prób badawczych itp. które są bardzo pomocne, a które można wykonać na komputerze i wkleić. Sposób prowadzenia zeszytu nie jest raczej jakoś odgórnie narzucony, a najważniejsze, żeby znalazły się tam informacje niezbędne do odtworzenia przebiegu doświadczenia i sprawdzenia wyników (w tym surowych danych pomiarowych). Wszelkie obliczenia związane z planowaniem doświadczenia są tutaj także jak najbardziej na miejscu. Mogą okazać się przydatne na koniec pracy, no i warto mieć na piśmie co się liczyło i jak żeby móc wychwycić ewentualne błędy oraz niezgodności w doświadczeniu i wprowadzić odpowiednią korektę w bądź powtórzyć doświadczenie bez błędu.
miraciudium
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2013, o 16:10

Re: Zeszyt laboratoryjny, z czym to się je, jeśli w ogóle.

Post autor: miraciudium »

Ozeret, dzięki wielkie, znacznie rozjaśniłeś mi w głowie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości