Zmiana stopnia dysocjacji

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
albatros
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2013, o 17:56

Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: albatros »

Hej,
Mam problem z tym zadaniem:
1. Jak zmieni się stopień dysocjacji w 0,2 molowym r-rze HNO2, jeżeli do r-ru wprowadzimy HCl o stężeniu 0,5 mol/dm^3. Stała kwasu=2*10^-4
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: Giardia Lamblia »

HCl przyjmujemy, że dysocjuje w 100%

HNO2 + H2O ⇌ NO2- + H3O+

Stężenie jonów hydroniowych będzie równe stężeniu kwasu HCl (bo dysocjuje w 100%) + stężenie jonów NO2- w roztworze (oznaczymy to jako x).

[NO2-] = x
[H3O+] = [HCl] + [NO2-] = 0,5 + x
[HNO2] = 0,2 - x

Podstawiamy do wzoru i liczymy x

Stopień dysocjacji początkowy powinieneś być w stanie policzyć, bo jest to poziom maturalny.

Natomiast końcowe:

Jesteś w stanie pociągnąć zadanie do końca?
albatros
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2013, o 17:56

Re: Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: albatros »

Wklejam swoje roziwiązanie. Mógłby mi ktoś sprawdzić czy to jest dobrze? Z góry dziękuje
Załączniki
2013-06-29-606.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie można tego zadania w ten sposób zrobić, w pierwszej części policzyłeś dobrze stopień dysocjacji (chociaż moim zdaniem zbyt mało dokładne zaokrąglenia) przed dodaniem HCl, natomiast w drugiej części policzyłeś coś zupełnie dziwnego - wziąłeś do wzoru stałą dysocjacji HNO2 i stężenie HCl (H+ z dysocjacji HCl).

Zrób tak jak napisałem powyżej - nie ma tutaj drogi na skróty. Dostarczenie jonów H+ pochodzących z dysocjacji HCl do tego roztworu przesuwa nam równowagę reakcji:

HNO2 + H2O ⇌ NO2- + H3O+

w lewo, więc automatycznie stężenie jonów NO2- będzie inne niż przed dodaniem kwasu. O to chodzi w tym zadaniu i to trzeba uwzględnić.
albatros
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2013, o 17:56

Re: Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: albatros »

Już nic nie rozumiem Czyli jak trzeba zrobić drugą część zadania?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zmiana stopnia dysocjacji

Post autor: Giardia Lamblia »

Przeczytaj mój pierwszy post o zadaniu - tam masz metodę rozwiązania (a właściwie praktycznie rozwiązane zadanie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości