Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Materiały, notatki, ściągi podane przez użytkowników forum. Metody i sposoby nauki do matury z biologii. Wspólna nauka do matury na forum. Rozwiązania zadań, klucze, odpowiedzi.
Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: aka54 »

Trudno powiedzieć, poleciałyby głowy gdyby tak było, bo na stronie ministerstwa edukacji komunikat jest identyczny. Spadek widać też z fizyki i matematyki, może w tym roku dominują humaniści
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Erick »

A może podać link skąd wiesz, że 39 tys. osób pisało w 2013 roku? Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć.
Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: aka54 »

zobacz-ten-plik.pdf
(242.17 KiB) Pobrany 48 razy
to do 2013
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Erick »

Z tego co widzę to co roku biologię rozszerzoną pisało 38-39 tys. Spadek w tym roku jest tak duży, że aż niemożliwy.
Awatar użytkownika
aka54
Posty: 20
Rejestracja: 22 sty 2014, o 23:50

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: aka54 »

Może i niemożliwy, byle prawdziwy Wyliczenia procentowe się zgadzają. Zresztą trudno, żeby MEN i CKE podały oficjalny komunikat z błędem Tak czy inaczej, jeśli dane są poprawne to wg mnie będzie miało spory wpływ na tegoroczną rekrutację Oby
600asia006
Posty: 270
Rejestracja: 1 maja 2014, o 10:04

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: 600asia006 »

Ja bym skakała z radosci gdyby progi sie obniżyły, chociaz jak napisze źle maturę to i to nic nie pomoże
mam nadzieje ze w tym roku arkusze będą łatwiejsze bo moze sie myle, ale mam wrażenie jakby z roku na rok byly one coraz bardziej udziwnione Macie takie same odczucia?

Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Rosaline »

Promienie UV przenikają przez ściany komórkowe bakterii. Są one pochłaniane zarówno przez białka, jak i DNA tych komórek. Promienie UV rozrywają w tych związkach różne wiązania chemiczne, uszkadzając tym samym ich strukturę. W szpitalach i przychodniach stosuje się lampy wytwarzające promieniowanie UV, które unieszkodliwiają drobnoustroje chorobotwórcze.
Na podstawie powyższych informacji, wyjaśnij wpływ promieniowania UV na rozmnażanie się bakterii.

Ja wymyśliłam, że: DNA bakterii pod wpływem promieniowania UV może zostać uszkodzone, co uniemożliwia rozmnażanie się tych komórek lub w genotypie ich potomków mogą znajdować się geny zmutowane.
Przekombinowałam?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Erick »

Zbyt ogólnie, trzeba napisać jeszcze dlaczego to rozmnażanie jest niemożliwe.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Rosaline »

A to zmutowanie genów to kłamstwo?

I jeszcze jedno: dlaczego zdanie Mitochondria występują we wszystkich komórkach eukariotycznych. jest fałszywe?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Erick »

Gdyby mogły się rozmnażać to tak by było, ale właśnie promienie UV uniemożliwiają rozmnażanie, więc mutacje u potomstwa nie powstaną, bo potomstwa nie będzie.

Edit: Bo np. erytrocyty nie mają mitochondriów.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Rosaline »

Aha, no faktycznie.

Myszy o genotypie ByB mają sierść żółtą, a myszy o genotypie BB – sierść czarną. Allel By wpływa jednocześnie na przeżywalność zarodków i w układzie homozygotycznym ByBy jest letalny (myszy o tym genotypie giną przed urodzeniem). Uznaje się, że zależnie od cechy fenotypowej, na którą wpływa, allel By może wykazywać właściwości dominujące lub recesywne w stosunku do allelu B.
b) Określ, ze względu na którą cechę allel By jest recesywny. Odpowiedź uzasadnij.

Ja mam, że ze względu na cechę żółtego ubarwienia, ponieważ myszy o dwóch allelach By giną przed urodzeniem, a kluczu jest: Allel By jest recesywny ze względu na cechę – żywotność (letalność) ponieważ osobniki homozygotyczne giną przed urodzeniem, natomiast osobniki heterozygotyczne przeżywają.

Czy/dlaczego mam źle?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Erick »

Ze względu na cechę żółtego ubarwienia allel By jest dominujący bo heterozygoty mają sierść żółtą, a oni pytają ze względu na jaką cechę jest on recesywny. Skoro homozygoty ByBy umierają, a heterozygoty BBy przeżywają to znaczy, że oprócz barwy sierci od tego allelu zależy także żywotność osobników.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólne przygotowania do matury 2014 :)

Post autor: Rosaline »

Erick, dziękuję, wszystko jasne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości