Czy możliwe jest stopienie papieru?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
qabrix
Posty: 1
Rejestracja: 7 lip 2013, o 08:29

Czy możliwe jest stopienie papieru?

Post autor: qabrix »

Witam,
mam pytanie, mianowicie interesuje mnie czy jest możliwe stopienie papieru, w innych warunkach niż naturalnych. Np. czy w próżni papier się nie spali, a stopi?
erbe
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 09:20

Re: Czy możliwe jest stopienie papieru?

Post autor: erbe »

Kod: Zaznacz cały

scienceforums.net/topic/41689-melting-paper
wystarczy trochę znajomości angielskiego. Papier składa się z celulozy, która pod wpływem temperatury rozkłada się na monomery (glukozę). podsumowując twoje pytanie, odpowiedź brzmi: nie.
Liopop
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2013, o 21:22

Re: Czy możliwe jest stopienie papieru?

Post autor: Liopop »

Również myślę, że nie. Nie dość, że on się rozkłada do glukozy (patrz wyżej) to jeszcze podejrzewam, że po prostu się zwęgli, a nie stopi. Są to tylko moje przypuszczenia.

Poza tym wiesz, zawsze możesz spróbować go stopić i pochwalić się rezultatem doświadczenia
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czy możliwe jest stopienie papieru?

Post autor: DMchemik »

To ja stanę w opozycji do przedmówców. Jest to możliwe. Ale nie w skali makro. Można udowodnić, że celuloza ulega topieniu przez pomiar stopnia krystaliczności. W wyniku szybkiego ogrzania promieniem lasera w beztlenowej atmosferze i bardzo szybkie ochłodzenie, tak aby uniknąć początku rozkładu termicznego. Wtedy porównując stopień krystaliczności przed i po widać, że po ogrzaniu i gwałtownym stopieniu jest niższy, czyli część włókien zaczęła się topić na gorąco. Nie oznacza to jednak, że książka rozpłynie się jak ser na ciepłej blasze.

PS A właśnie doczytałem, że w ostatnich latach się to komuś udało. Dowód w załączniku. Ale do stopienia książki i tak jeszcze daleka droga. Trzeba też brać pod uwagę, że papier to nie tylko celuloza, ale też różne wypełniacze.
10.1007_s10570-004-0344-3.pdf
(368.91 KiB) Pobrany 70 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości