Matura z biologii i chemii po mat-geo

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: edinson95 »

Cześć wszystkim!

Właśnie idę do 3 klasy liceum. Jestem na profilu matematyczno-geograficznym. Poszedłem na niego bo nie byłem zbyt zdecydowany co do mojej przyszłości, a wydaje się on być najbardziej ogólnym profilem. Planowałem iść na coś związanego z ekonomią, głównie SGH lub UW. Z czasem jednak zaczęło mi się to coraz bardziej podobać i myślę, że to raczej nie dla mnie, że to zbyt na siłę. Ekonomia mnie nie pociąga. Trochę bym się z nią męczył. Moi rodzice zawsze chcieli żebym poszedł na medycynę. Od dzieciństwa zawracali mi tym głowę i nawet teraz, kiedy jestem niezdecydowany co do moich matur, pytają się czy nie mógłbym spróbować. No i nie wiem. Poprzeglądałem dzisiaj różne uczelnie. Mógłbym startować do Wrocławia i Łodzi, bo tam jest liczony 3 przedmiot - fizyka lub matematyka. Akurat z matematyką nigdy nie mam kłopotów i na prawdę, poważnie mówiąc, przewiduję na maturze 90+. Jeździłem zawsze na korki, materiał mam opanowany i musiałbym tylko przerobić kilka zadań by podejść na luzie. A więc co do matmy - miałbym dużo punktów na starcie. Ale potem jest biologia i chemia, które w szkole zawsze szły mi przeciętnie. Po prostu miałem zanudzających nauczycieli i sam w domu się tego nie uczyłem bo wychodziłem z założenia, że w przyszłości mi się nie przyda. W gimnazjum miałem z obu przedmiotów 5-tki na każdy semestr. Teraz w liceum co semestr mam z obu 3 (przy ogromnym ciśnięciu pani od biologii, poza tym moje liceum ma jakiś tam poziom, co rok jest wśród 10 najlepszych liceów w Polsce). I po przejrzeniu progów z ostatnich lat stwierdzam, że biologia i chemia razem na 140% powinny mi dać miejsce w Łodzi lub Wrocławiu. Tylko czy od teraz, wakacji, aż po kwiecień dam radę to ogarnąć? Wyraźcie swoją opinię. Byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: edinson95 »

Nie można tu edytować postów? Miałem oczywiście w 4 linijce na myśli to, że ekonomia zaczęła mi się coraz mniej podobać, a nie bardziej. I jakoś nie czuję do niej zapału. Co do tej matmy - liczcie tam 90+ i powiedzcie co z biologią i chemią. W czerwcu tuż przed końcem roku z rozszerzonej matematyki (arkusz tegoroczny) na lekcji dostałem 88%, a więc z tym nie powinno być kłopotu.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: arasultras »

No pewnie, że dasz radę. Ja raczej skupiłbym się na Twoim miejscu bardziej na chemii, bo biologia jest nieprzewidywalna. Mam podobną sytuację do Ciebie- ogarniam matmę, ale skupię się jeszcze na biologii i chemii i złożę tam, gdzie wymagają 3xR. Przygotowania zaczynam od października. Jeśli nie masz planów na wakacje i zaczynasz od początku to warto się oswoić z biolą i chemią nawet w trakcie wakacji. Co do podręczników: bukała z biologii, operon z chemii, zbiory zadań Pazdro, Witowskiego, Medyk
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: Piotrr »

mamy tu na forum takiego gagatka po humanie który tak wywalił matury(uczył się rok ponoć sam, ale ja mu tam nie wierze ), że sie chyba na każde miasto w polsce załapie reasumując jak humanista dał rade to ktoś z bardziej ścisłego profilu chyba tym bardziej
W końcu lekarz
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: edinson95 »

Czyli na prawdę twierdzicie, że praktycznie od 0 do ok. 140/150% z obu matur razem dam radę dojść przez te 9 miesięcy? Na pewno wielu osobom takie coś się udało, ale można też w końcu nie spać przez te 9 miesięcy i cały czas chodzić z książkami od biologii i chemii. A nie chciałbym robić tego na wariackich papierach i spokojnie, systematycznie, powoli przygotować się przez te 9 miesięcy. I chodzi mi właśnie o to czy w taki sposób się da.

Moglibyście umieścić tu lub wysłać mi poprzez PW linki do podobnych tematów, o ile owe były?
travis
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2011, o 21:52

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: travis »

ludzie po biol-chemach się nie dostają a co mówić o jakimś mat-geo . Lepiej się skup na tych profilowych przedmiotach ,po sgh problemów z pracą nie ma .
Liopop
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2013, o 21:22

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: Liopop »

travis pisze:ludzie po biol-chemach się nie dostają a co mówić o jakimś mat-geo . Lepiej się skup na tych profilowych przedmiotach ,po sgh problemów z pracą nie ma .
A chrzanicie waść Sukces na maturze nie zależy od profilu klasy, ale tylko i wyłącznie zdającego! Szkoła za nikogo matury nie napisze. Też nie bylem na bio-chemie, ten w mojej szkole wypadli dość blado, ale mi na mat-fizie maturka z chemii i biologii, i fizyki wystarczy raczej na med we Wrocławiu lub Szczecinie. A więc spokojnie można.

Jasne, że dasz radę:) Mi się udało wywalić w ciągu 9 miesięcy na 158 pkt. Jestem po mat-fizie, czyli prawie to samo.
Z tym, że na Wrocek za rok 140 Ci nie starczy. W tym roku chcieli fizykę, za rok matmę, a ta normalnie w świecie wypada o 15% lepiej od fizyki. Zatem spokojnie zatem koło 160 musisz się za rok zakręcić Mi się udało i wszyscy mówią, że jakoś nadzwyczajnie się nie uczyłem ani chemii, ani biologii.

Więc miłej nauki. Teraz masz jednak wakacje - dobrze odpocznij. A od września dajesz samą chemię i biologię. Tylko reszty nie zawal. I nie przejmuj się średnią, błagam!
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: goodman »

travis pisze:ludzie po biol-chemach się nie dostają a co mówić o jakimś mat-geo . Lepiej się skup na tych profilowych przedmiotach ,po sgh problemów z pracą nie ma .
ale już po prowincjonalnym humanie i bez korków się dostają (jutro się okaże czy z I listy).

najlepsza szkoła to taka, która nie przeszkadza w życiu.
jak ktoś się chce nauczyć, to mu żaden profil nie jest potrzebny.
Liopop
Posty: 42
Rejestracja: 30 cze 2013, o 21:22

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: Liopop »

goodman pisze:
travis pisze:ludzie po biol-chemach się nie dostają a co mówić o jakimś mat-geo . Lepiej się skup na tych profilowych przedmiotach ,po sgh problemów z pracą nie ma .
ale już po prowincjonalnym humanie i bez korków się za to dostają (a jutro się okaże czy z I listy).

najlepsza szkoła to taka, która nie przeszkadza w życiu.
jak ktoś się chce nauczyć, to mu żaden profil nie jest potrzebny.
Potwierdzam Zawsze powtarzałem, że szkoła nie stanie na drodze mojej edukacji:D

I pewno, że z I listy O 15 pkt na pewno we Wrocku nie podskoczy:D W to już nie uwierzę D
travis
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2011, o 21:52

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: travis »

rozumiem ,że lekarski prestiż itp. Ale SGH moim zdaniem jest świetnym wyborem . Mój kuzyn niedawno skończył na SGH - MSG i jest bardzo zadowolony z przebiegu studiów i z pracy ,którą otrzymał jeszcze na ostatnim roku studiów . Zarabia bardzo dobrze i zobacz ,że na SGH w czasie studiów dopiero wybierasz kierunek . Nie musisz ekonomię ,tam jest ich dużo więcej.
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: edinson95 »

Wielkie dzięki za rady. Byłoby super gdyby ktoś polecił jakieś książki i może jakieś wskazówki. Ktoś wyżej pisał mi już pewnych autorów, ale widziałem, że to same podręczniki. Pazdro znam z matmy, Witowski jest dobry? I co to jest Medyk?

travis - ja mam kuzynkę na SGH i się załamuje kiedy słyszy, że chcę się tam wybrać. A kierunki ekonomiczne poza Warszawą nie wyglądają za ciekawie - chodzi mi o pracę. Poza tym po medycynie mam konkretny i pewny zawód, a po SGH tak na prawdę nie do końca wiadomo gdzie składać CV. Słyszałem ostatnio, że po SGH są najwyższe zarobki w całym kraju. Ale nie mogę wykluczyć tej medycyny. Bo poza matmą mam jeszcze geografię, z której matura jest ogromna i też wymaga bardzo solidnego przygotowania, oraz drugi język, z którego umiem tyle co i 5 lat temu - merci, sil vous plait.".
travis
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2011, o 21:52

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: travis »

to jak dla ciebie matura z geografii to ogrom to może lepiej olej tą biolę ,bo to kilka razy tyle
edinson95
Posty: 30
Rejestracja: 7 lip 2013, o 22:49

Re: Matura z biologii i chemii po mat-geo

Post autor: edinson95 »

Byłeś/jesteś na mat-geo?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości