Termochemia, entalpia, energia swobodna

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Termochemia, entalpia, energia swobodna

Post autor: neutrofil »

Czytam i czytam różne definicje entalpii, entalpii swobodnej, zmiany entalpii(deltaH), zmiany entalpii swobodnej(deltaG) i nie mogę tego zrozumieć. Jedyne co rozumiem to to, e kiedy deltaG<0 (reakcja egzo) deltaG0 (reakcja endoergiczna) i taka sama zależność przy entalpii deltaH<0 (reakcja egzo) deltaH0 (reakcja endo)
Bardzo proszę, jeśli ktoś umiałby mi wytłumaczyć różnicę pomiędzy tymi dwoma wielkościami byłbym bardzo wdzięczny
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Termochemia, entalpia, energia swobodna

Post autor: DMchemik »

Energia reakcji czy ogólnie przemiany to suma pewnych wielkości. Układ zmienia swój stan, czemu towarzyszy jakiś efekt energetyczny, a także jest ustanowiony nowy porządek/bałagan w nim. Najprościej, to entalpia jest ciepłem przemiany w warunkach stałych p i T, natomiast entalpia swobodna jest to taka część ciepła (energii) reakcji, która, pozostaje po cześciowym zużyciu ciepła reakcji na ustanowienie nowego porządku. Entropia jest miarą uporządkowania układu, entalpia ciepłem, entalpia swobodna to energia którą pozostaje po zrobieniu bałaganu po przemianie, stąd wzór na entropię swobodną to G=H-TS i określa ona część energii reakcji, którą można wykorzystać jako pracę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości