ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
qwe354
Posty: 19
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 19:32

ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: qwe354 »

Wykaz podr?czników na pierwszy rok troch? przera?a. oczywi?cie zdaj? sobie spraw?, ?e wi?kszo pozycji jest opcjonalna i kseruje si? tylko fragmenty itp, ale na pewno s? takie ksiki, które trzeba kupi? koniecznie i bez dyskusji i tu zwracam si? z pytaniem do starszych kolegów i kole?anek jakie s? te niezb?dne ksiki i pomoce?
erbe
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 09:20

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: erbe »

do?aczam si? do pytania. Szególnie je?li chodzi o anatomie. W spisie z zesz?ego roku s? dwie pozycje: Bochenek i Gray. Czy mo?na korzysta? wy?acznie z Graya po reformie, bo Bochenek przera?a wygl?dem? S?ysza?em te? ?e polecany jest przez stedentów Skawina? A z atlasów Sobotta. Mog?by kto? mi?y to wyja?ni
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

Co do kserowania fragmentów tylko. chyba mi si? nie zdarzy?o wiem tylko, ?e Drew? tak kserowali, ale inne wchodz? w ca?o?ci raczej.

Niezb?dne anatomia: cho? jeden atlas (Sobotta, Netter, Prometeusz, nie wiem co tam jeszcze jest cywilizowane) do tego Skawina i opcjonalnie Bochenek (zale?y czy kto? potrafi uczy? si? z wypunktowanego czy musi mie? historyjk? i ile czasu lubi marnowa? ) Ja jeszcze polecam atlas fotograficzny McMinna - najlepszy do ko?ci i czaszki, najlepiej widoczne, najszybciej wchodzi, bo realistyczne.

Sobotta czy Netter, czy co innego? Prometeusz jest bardzo drogi, ja bym nie kupowa?a Netter jest w jednym tomie, w ró?nych wersjach j?zykowych, nieco bardziej kolorowe obrazki, ale nie ma wielu struktur. Sobotta jest bogatszy je?li chodzi o ilo zaznaczonych elementów, na szpilkach nic, czego w nim nie ma si? nie zdarzy, natomiast w Netterze wszystkiego mo?e nie by?, cho? na zalke nie powinno by? niby problemu. No ale czaszka np. jest koszmarnie zrobiona i wymaga czego? jeszcze oprócz Nettera. Sobotta oprócz tego ma podpisay ?aci?skie, ale ró?ni? si? tylko ko?cówkami od tych ang no i mo?na w sumie pisa? na szpilach po ang albo ?ac jak si? chce ostatecznie, wi?c bez ró?nicy. W ksikach i tak funkcjonuje ?acina, wi?c czasem ?atwiej znale
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

A poza tym to sprzedam materia?y na I rok leka, ca list? mog? zainteresowanym wys?a? na priva, wtedy te? podyskutujemy konkretnie o tym co jeszcze wiedzie? i mie? warto Je?li macie jakie? pytania to ch?tnie pomog?
erbe
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 09:20

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: erbe »

A co? wi?cej mog?aby? mi napisa? o Grayu bo móg?bym go mie? od kuzyna za pó? free (studiuje w Lublinie), znajduje si? ta pozycja w spisie, ale jak sprawdza si? ona w praktyce, i jak na uczelni? Chyba rzeczywi?cie masz racje, poniewa? przera?a mnie czytanie takiej ilo?ci tekstu z bochenków. A z innych przedmiotów w co warto by si? uzbroi
ps. mog?aby? mi wys?a? list? ksiek na sprzeda? na priv?
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

Graya sobie daruj. Naprawd? na tej uczelni b?dzie tylko zajmowa? miejsce na pó?ce. Z innych przedmiotów polecam histologi? Sawickiego, Genetyka Medyczna Drewy, koniecznie wszystkie skrypty uczelniane Wo?niak do parazytologii, opcjonalnie do tego Kad?ubowski z parazytów, mo?na z Biofizyki Jaroszyka (cho? bez te? mo?na ogarn, ale do ustnego zaliczania ró?nic programowych u zwolnionych raczej konieczny no i w tym roku egzamin pisemny dla wszystkich by? bardziej z teorii, zamiast z zada? a tam to jest), konieczny do anatomii jest s?ownik pol-?ac-ang, albo pol-ang, zale?y kto jaki dorwie, na kserze jest ten pol-?ac-ang, za to ten drugi raczej trudny do zdobycia, ale ma ?adnie pouk?adane s?ówka logicznie, a nie nawrzucane jak poprzedni. Wszystko to w sumie mo?na dosta? na kserze, ja w formie ksiki z tych, które teraz wymieni?am mia?am ten s?ownik, histologi? i biofiz?, a reszt? jako ksero, bo najtaniej no i mo?na dosta? na Kar?owicza ksero ka?dej potrzebnej ksiki w sumie. Do tego oczywi?cie dochodzi sterta innych rzeczy, kserówek, skryptów itp, których nie sposób wszystkich wymieni?, te s? w?a?ciwie niezb?dn? niezb?dno?ci? na wst?p.
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Matjozi »

Raczej bym zaczeka? z kupowaniem sobie ksiek, wszystko da si? dosta? w ksero, a asystenci raczej wam powiedz? z czego si? uczy?
Ja osobi?cie mia?em takie:

Anatomia
Wszystko zale?y od tego, jak wolisz si? uczy?. Ja osobi?cie nie mog? zdzier?y? Skawiny (oprócz osteologii i nauki mini), a tak to o dziwo wol? Bochna. Na niektóre kolokwia warto uczy? si? z wyk?adów prof. Szpindy, no ale nie na ka?dy temat jest jaki? wyk?ad, a nasz ukochany dr Owocowy lubi dawa? jakie? eponimy, rzeczy, które s? tylko w Bochnie i zwraca na to uwag?. Sam egzamin da si? spokojnie zaliczy? bez Bochenka, ani niczego takiego, wystarcz? wyk?ady. Skawina jest pisana w formie punktów, podpunktów, podpunktów do podpunktów itp. Bochenek to ogrom informacji, nieraz ?rednio potrzebnych (info z histologii, embriologii, nieraz jakie? historyjki typu: koza maj?ca 3 nogi, ma 1 p?at wi?cej w prawym p?ucu, obrazki mózgu dziobaka, nietoperza itp.), ale generalnie jest to dla mnie bardziej czytelne, informacje s? podawane po kilka razy, rozwijane, pouk?adane w jaki? sensowny sposób. Z atlasów polecam Sobott?, ja mia?em ?aci?sk?, t?umaczy?em przez internetowy s?ownik i da?o rad?

Biofiza
Jaroszyk do biofizy wg mnie nadaje si? tylko po to, ?eby wpisa? go sobie w bibliografi? do opracowa?, które si? robi na ka?de zaj?cia. Egzamin to wyk?ady i gie?dy.

Histologia
Na zaj?cia wystarczy notowa? to, co by?o na ?wiczeniach (chyba, ?e ma si? z pewn? cudown? pani? dr, która zmienia slajdy strasznie szybko, nie dopowiada niektórych rzeczy, a na wej?ciówkach daje z tego pytania i twierdzi, ?e powinni?my czyta? Sawickiego, bo to najwspanialsza ksika ?wiata). Jednak w samego Sawickiego warto si? zaopatrzy?, bo mo?na sobie co?tam doczyta?, jak si? nie zanotowa?o na ?wiczeniach, a na egzamin si? przydaje (cho? na skrypcie da si? to zaliczy?, ale jak kto woli).

Embriologia
Raczej nie potrzeba nic, same wyk?ady wystarcz?, ewentualnie na zaliczenie jak kto? ma du?o czasu, to mo?na poczyta? Bartela, Sadlera itp.

Parazytologia i biologia molekularna
Z parazytów jest tak jak pisze Namine, Drewa z biologii to raczej we fragmentach (cho? niektórzy czytali ca?ego), a tak to na samych wyk?adach da si? to zaliczy?.

Pierdo?y typu psychologia, socjologia, historia med, informatyka, statystyka, jakie? etyki, filozofie itp
To mo?na sobie darowa? na wst?pie Jak trzeba zrobi? jak prezentacj? czy co?, to mo?na to wypo?yczy? w bibliotece

W II semestrze dojdzie jeszcze angielski (tu asystenci wam powiedz?, ka?dy wymaga czego innego), chemia (ma by? okrojony program, mo?e si? okre?l? na zaj?ciach co jest potrzebne). Pierwsza pomoc - prezentacje i gie?dy. Biochemia - Harper, Stryer, Ba?kowski, jak kto woli, ale z 1 ksiki raczej nie da si? tego nauczy?

To chyba by by?o na tyle
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

Eeeeeej no jak nie da si? nauczy? z Harpera? Co Ty wiesz o biochemii? ^^

a propos, w sumie zdanie na temat niezb?dno?ci zale?y w gruncie rzeczy w du?ym stopniu od prowadz?cego Ja mia?am z Flisiem anat? i przesz?o bez wi?kszych bole?ci, nikt nie pyta? o czarne zakamarki Bochenka

A co do Drewy. ca?o oczywi?cie nie obowi?zuje, ale i tak do du?a cz? ksiki, wi?c jak ma si? cz?owiek rozdrabnia? i kserowa? co drugi rozdzia? to pro?ciej poprosi? na kserze o ca?o ^^
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Matjozi »

Wiesz w Harperze sama fabu?a jest super, ale kreacja bohaterów i ?wiat przedstawiony mi si? nie podoba
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

Dlaczego?
I tak trzeba przez niego przebrn zawsze Zaliczenie ko?a bez problemu na co? porz?dnego bez Harpera jest nieosi?gale przynajmniej w mojej opini, ale nie wiem, mo?e kto? potrafi.
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Matjozi »

Nie no, niestety Harper jest niezb?dny, to fakt. Cho? i tak zawsze wol? zacz np. od Stryera, bo on jest napisany jako? czytelniej jak dla mnie, mo?na ogarn podstawy, ale nie ma po?owy rzeczy, które s? w zakresie na ko?o (za to jest pierdyliard stron o jakich? mechanizmach dzia?ania enzymów w ka?dym dziale, ale có?, ksiki na studia s? stworzone po to, ?eby omija? w nich po?ow? materia?u )
Awatar użytkownika
Namine
Posty: 455
Rejestracja: 19 lip 2011, o 14:26

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Namine »

Stryer to zuo Zanudza opowie?ciami dla przyrodników jak dla mnie, które nam do niczego nie s? potrzebne przez ca?y semestr mo?e skserowane cztery strony z niego mi si? przyda?y
Ba?kowski za to idealny dla pocz?tkuj?cych
Maruta Katamiri
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2012, o 11:19

Re: ksi??ki i materia?y niezb?dne na 1 rok

Post autor: Maruta Katamiri »

Ja osobi?cie pierwszy semestr z anatomii prze?y?am na Morysiu, a drugi Bochenek. Jako z atlasu korzysta?am z Nettera z mianownictwem angielskim i polskim - my?l?, ?e samo angielskie wystarczy, a w kserze na Kar?owicza (tam b?dziecie mieli m.in. parazytologi?, biologi? molekularn?, biochemi?) mo?na kupi? s?ownik mian anatomicznych ?aci?sko-angielsko-polski - bardzo przydatny (ogl?daj?c preparaty mo?na wszystkie nazwy z danego dzia?u przerobi?)

Co do biochemii na razie nie macie si? co martwi?, bo to dopiero w drugim semestrze, ale je?li mia?oby Wam co? to pomóc to ja korzystam z Harpera i Ba?kowskiego, a pierwsze kolokwium i tak jest z materia?ów od asystentów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości