Wybór kierunku studiów i przedmiotów maturalnych.

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Awatar użytkownika
BishopCrank
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2013, o 17:43

Wybór kierunku studiów i przedmiotów maturalnych.

Post autor: BishopCrank »

Witam serdecznie.

Jestem uczniem liceum ogólnokształcącego o dość wysokim poziomie - tzn. średnim.
Od początków gimnazjum, a nawet wcześniej zawsze pasjonowała mnie biologia, wszystko co wiąże się z człowiekiem, jego życiem, wszelkimi patogenami jakie mogą zagrozić naszemu organizmowi.
Aktualnie uczę się ze wszystkiego, dzięki czemu posiadam wysokie stopnie i co roku świadectwa z czerwonym paskiem, pretendując przy okazji do stypendium.
Nie jest trudno. Chwila przed książkami, przeczytam raz dany materiał i potrafię zdać na ocenę bardzo dobrą. Ale to jest liceum. Spotkałem się z opinią, że szkoła średnia to bajka, czy nawet przedszkole.

"Za rok matura i zaczynają się schody. Zastanawiam się co wybrać. Uczyłem się sporo z książek do medycyny. Znam anatomie człowieka głównie z dziedziny nefrologii, kardiologii, neurologii i immunologii. Potrafię rozpoznać chorobę, zauważyć objawy i połączyć fakty. Nie wiem jednak czy to wystarczy.
Mimo mojej niewielkiej wiedzy, w moim przypadku bardzo trudno będzie się dostać na kierunek medyczny. Śledząc historię mojej szkoły, tylko nielicznym udało się to osiągnąć. Były to dzieci doktorów, którzy od początku chowali i kierowali odpowiednie bodźce, by zainteresować tą dziedziną swoje uciechy.
W moim przypadku tak nie ma.
Mam ogromne zaległości z samej chemii. Do tego w szkole uczy mnie niewymagający nauczyciel, który po prostu siedzi, czasem wychodzi na całą godzinę bez jakiegokolwiek zainteresowania.
Mam pojęcie głównie o chemii związanej z organizmem człowieka, a to do matury rozszerzonej nie wystarczy x
Aktualnie najlepiej jestem przygotowany z biologii. Nadal powtarzam materiał, by niczego nie zapomnieć, a bardziej zagłębić się w tej dziedzinie.
Nie mam pojęcia co mógłbym robić po samej biologii. Na medycynę nie wystarczy. Sama biologia będzie zbyt nudna.
Jestem człowiekiem, który musi mieć zagadkę, coś co mnie zainteresuje, będzie na tyle ciekawe, że zaabsorbuje całkowicie moją uwagę.

Z miłą chęcią przeczytam Wasze wypowiedzi, rady, komentarze. Każda perspektywa ma znacznie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.


ps. Mam bardzo wartościowe lekcje dodatkowe z biologii, a także możliwość takich zajęć z chemii. Pytanie, czy te kilka miesięcy do matury wystarczy, by ogarnąć cały materiał?
12346546548745

Re: Wybór kierunku studiów i przedmiotów maturalnych.

Post autor: 12346546548745 »

Nie jest trudno. Chwila przed książkami, przeczytam raz dany materiał i potrafię zdać na ocenę bardzo dobrą.
Myślę, że chwila przed książkami z chemii, przeczytanie raz danego materiału sprawi, że nie tylko zdasz na ocenę bardzo dobrą przedmiot, ale uzyskasz dobry wynik z matury.

A potem to już perspektywy będą przed Tobą szerokie. Szybko pochłaniasz wiedzę, poradzisz sobie z maturą z biologii i chemii

Powodzenia.
Awatar użytkownika
bilberryy
Posty: 55
Rejestracja: 23 gru 2010, o 17:33

Re: Wybór kierunku studiów i przedmiotów maturalnych.

Post autor: bilberryy »

BishopCrank pisze: Mam ogromne zaległości z samej chemii. Do tego w szkole uczy mnie niewymagający nauczyciel, który po prostu siedzi, czasem wychodzi na całą godzinę bez jakiegokolwiek zainteresowania.
Mam pojęcie głównie o chemii związanej z organizmem człowieka, a to do matury rozszerzonej nie wystarczy x
Masz jeszcze sporo czasu, nie panikuj. Jeśli jesteś osobą sumienną i konsekwentną (a na taką po tym poście wyglądasz), dasz sobie radę przyswoić materiał od podstaw z chemii rozszerzonej.
Jeśli Ci bardzo na czymś zależy - uparcie do tego dąż!
Co do chemii kwestią jest jedynie przygotowanie planu działania, najlepiej od razu (nie zostawiaj rzeczy, które możesz zrobić dzisiaj na kolejne dni) co w jakim czasie (oczywiście realnie) jesteś w stanie przyswoić. Opracuj sobie plan działania, aby ogarnąć materiał no cóż najlepiej do końca stycznia. Ostatnie miesiące poświęć na rozwiązywanie samych arkuszy +powtórzenie rzeczy, które sprawiały Tobie największe problemy.
Jak się do tego zabrać?
Musisz przygotować odpowiedni arsenał po pierwsze podręczniki. Nie musisz wydawać ogromnej sumy na książki, bo to nie o to chodzi. Lepiej jedną serię podręczników, a dobrą. Osobiście nie polecam Operonu, jakoś do mnie nie przemawia. Niezłym rozwiązaniem jest seria Rożaka, a jeszcze bardziej byłam zadowolona z repetytorium Medyka (tego nowego, dwutomowego). Tam masz kwintesencję wszystkiego czego potrzebujesz plus omówienie niektórych zagadnień, które w podręcznikach są po macoszemu. Dodatkowym plusem są zadania (zarówno z poprzednich matur, jak i autorskie wydawnictwa pod każdym działem wraz z rozwiązaniem krok po kroku. Warto je mieć, przydają się. ).
Jeśli chodzi o zbiory Witowski (co prawda starsze wydanie, ale też może być) jest na chomikach, więc nie musisz kupować, wystarczy drukować, polecam ABC maturalne p. B. Pac z WSiPu, jest całkiem niezłe, mało zadań pod wzór, więcej na logiczne myślenie, zadania nietypowe, a przede wszystkim arkusze, arkusze, arkusze, do znudzenia. )
A co jeśli się nie wyrobisz?
Jasne, że się wyrobisz! Odrobina pozytywnego myślenia nikomu nie zaszkodziła. Musisz się jedynie zmobilizować i poświęcać wolne chwile na tłuczenie zadań z chemii, np. jeśli masz w miarę komfortowe meijsce w autobusie, którym jedziesz ponad pół godziny - wyciągaj jakieś zadania, nie marnuj czasu!

Życzę Ci, żebyś jak najlepiej zdał maturę. Powodzenia!
________

Re: Wybór kierunku studiów i przedmiotów maturalnych.

Post autor: ________ »

BishopCrank może startuj w Olimpiadzie Biologicznej?
Piszesz że masz bardzo dużą wiedzę z biologii, lubisz się jej uczyć, myślę że byś się do niej przygotował. Sam tytuł finalisty obecnie daje wstęp wolny na pewno do Lublina (masz wtedy max punktów rekrutacyjnych) i chyba Białystok, ale tego nie jestem pewna. Tytuł laureata to wiadomo ^^ - wszędzie. Wtedy nie musiałbyś świetnie pisać chemii na maturze i dostałbyś się na medycyne.

Albo startuj w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, Żywności i Żywienia, ect, odpowiedni tytuł i jesteś na lekarskim na UJ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości