Anatomia- angielski czy łacina ?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
medorlik
Posty: 21
Rejestracja: 27 lip 2012, o 20:37

Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: medorlik »

Studenci 2 roczni podpowiedzcie jak to jest z tym mianownictwem na anatomii ? Z tego co słyszałem łaciny na anatomii nie ma, a struktury anat. są po angielsku. I tu przecież jest problem bo jaki kupić atlas skoro prawie wszystkie mają mianownictwo łacińskie ? Czy może mieliście na 1-szych zajęciach udostępnioną listę ze strukturami po angielsku, którą musimy znać? Jak to z tym jest
Awatar użytkownika
Lady D
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2012, o 09:06

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Lady D »

Był z tym na początku października problem, bo nie tylko atlasy są po łacinie, ale i wszystkie bochenki, skawiny itp. Sporo osób kupowało atlas z polskim mianownictwem anatomicznym a do tego dokupywało jakiś słownik pol - ang. Ja korzystałam z Nettera po polsku i Anatomii Topograficznej - przewodnika anatomicznego polsko-angielski prof. Aleksandrowicza jako słownika. Wiem, że niektórzy inwestowali też w atlasy z angielskim mianownictwem, choć nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, ponieważ nazewnictwo polskie też trzeba umieć ( szczególnie na ćwiczenia, bo asystenci posługują się polskim nazewnictwem)
Ziomek123
Posty: 323
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 09:07

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Ziomek123 »

Jest Netter po angielski z czarną okładką
medorlik
Posty: 21
Rejestracja: 27 lip 2012, o 20:37

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: medorlik »

Ładna okładka Lady D z tego wychodzi, że asystenci pewnie sami znają tylko polskie nazewnictwo A co sądzicie o tym słowniku:
( tak wiem osteologia do bani , ale za to ile więzadeł różnych powypisywanych ) czy jednak lepszy Aleksandrowicz ?
Awatar użytkownika
Lady D
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2012, o 09:06

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Lady D »

Mało asystentów ogarnia angielski, niektórzy z nich nie wymagają go nawet na kołach praktycznych. Ja trafiłam na asystenta, który umiał angielski, ponieważ prowadził również zajęcia dla English Division, a u nas używał w trakcie ćwiczeń jednak mian polskich. Co do podanego linka.na początku roku też się tym ratowałam, ale po pewnym czasie brakuje dużo wyrazów Trzeba umieć dużo więcej mian niż tylko mięśnie, żyły, więzadła i nerwy np. dołu pachwinowego przyśrodkowego już nie znajdziesz w podanym linku
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: randomlogin »

Lady D pisze:np. dołu pachwinowego przyśrodkowego już nie znajdziesz w podanym linku
Ale po co szukac kazdej rzeczy z osobna? Nie ma dolu - no ok. Jest przysrodkowy? Jest. Jest pachwinowy? Jest. Teraz wystarczy wiedziec, ze dol to fossa (a to sie ogarnia jakos po tygodniu, rzeczownikow do nauczenia sie jest bardzo ograniczona ilosc, przymiotnikow zreszta tez mniej niz sie na pierwszy rzut oka wydaje) i masz medial inguinal fossa. Czy tam fossa inguinalis medialis, jak kto lubi.
Awatar użytkownika
Lady D
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2012, o 09:06

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Lady D »

randomlogin, zgadzam się z Tobą całkowicie, można bawić się w tłumaczenie mian słowo po słowie z ograniczonych dostępnych źródeł. ale jest to pestka tylko dla osób, które już miały do czynienia z anatomią i nabrały wprawy. Śmiem twierdzić, że niejeden pierwszoroczniak by sobie z tym nie poradził. Słowo fossa również trzeba gdzieś znaleźć.
Awatar użytkownika
Aschi
Posty: 41
Rejestracja: 18 sty 2011, o 15:06

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Aschi »

Uczyłam się dokładnie tak samo jak Lady D i wydaje mi się, że to był najlepszy sposób. Słyszałam też plotki że asystenci mieli przygotować spis mian i tłumaczeń które będą obowiązywać, ale nie wiem czy to prawda. Moja asystentka znała angielski i wymagała go na kołach, ale tak naprawdę to był najmniejszy problem
stomapl
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2013, o 12:36

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: stomapl »

cześć,

a jeśli chodzi o egzamin z anatomii jak to wygląda/ obowiązuję nazewnictwo angielskie/ łacińskie/ polskie
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: gooner92 »

Lady D, miałaś z panią Anią P.? u niej to nawet po polsku nie trzeba umieć, taka kochana jest, że wszystkich puszcza na kołach, chociaż na egzaminie kogoś nie przepuściła

stomapl, profesor mówił, że w przyszłym roku ma stomie będzie polski i angielski, my mieliśmy do wyboru - łacina, polski lub angielski.
Awatar użytkownika
Lady D
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2012, o 09:06

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: Lady D »

gooner92, nie, miałam ze wspaniałym Jackiem Sz
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: gooner92 »

Lady D, pan Jacek, ulubieniec wszystkich dziewczyn. nie mam pojęcia co on takiego w sobie ma
Awatar użytkownika
maniek93
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, o 11:45

Re: Anatomia- angielski czy łacina ?

Post autor: maniek93 »

Wie ktoś z was może jakiego od roku akademickiego 2013/2014 będą wymagać nazewnictwa na anatomii na wydziale woj-lek (cywilny) ? Czy dalej pozostanie łacina i polski , czy nastąpi zmiana na angielski i polski?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości