Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Medycyna Lwów »

czeka cię więc wyjazd - nie dałbym obecnie żadnemu farmaceucie opieki nad chorym, bo to lekarz odpowiada za leczenie swojego pacjenta.
Zamienniki, jakieś grube interakcje zauważone na recepcie (po konsultacji z lekarzem), leczenie OTC, profilaktyka - tak, reszta nie ma obecnie farmaceuta i wiedzy (na studiach nie uczą się interny, do tego niezbędnej), i narzędzi (tajemnica lekarska, KEL, ustawa o zawodzie lekarza). Środowisko lekarskie w Polsce jest nad wyraz silne i zgrane czego nie można powiedzieć o środowisku aptekarskim (przykłady z początku tego roku), więc wszystko piszesz to mrzonki póki co. Warto sobie uświadomić, ze to że znasz leki nie znaczy że umiesz leczyć - bo czytając wypowiedzi niektórych hej-do przodu farmaceutów mam takie wrażenie.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Hogwartnik »

To osoby z lekarskiego lub kandydaci na lekarski nie chcą słyszeć w ogóle o możliwości takich zmian. Myślę, że kandydaci na farmację, studenci jak i farmaceuci byliby zadowoleni, gdyby zaczęło się dziać coś w tym kierunku.
Kaamil pisze:bo czytając wypowiedzi niektórych hej-do przodu farmaceutów mam takie wrażenie.
na medycynie też takich hej-do przodu raczej nie brakuje
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Ja jestem na lekarskim Sum , ale poznalem wielu przyszlych farmaceutow,
szkoda ich w sieciowce . I zainteresowanie farmacja zostalo }}}}}
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Hogwartnik »

Tymon pisze:Ja jestem na lekarskim Sum , ale poznalem wielu przyszlych farmaceutow,
szkoda ich w sieciowce . I zainteresowanie farmacja zostalo }}}}}
No ale nie da się zaprzeczyć, że sporo lekarzy czy studentów lekarskiego niemalże pogardza farmaceutami czy studentami farmacji. Siłą rzeczy, farmaceuta diagnoz nie stawia i nigdy nie będzie tego robił, ale o samym leku wiedzę ma większą.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: randomlogin »

Kaamil pisze:(tajemnica lekarska, KEL, ustawa o zawodzie lekarza)
To sa aspekty prawne, ktorych nikt raz na zawsze w granicie nie wykul - jak bedzie potrzeba i wola, to sie zmieni. Zreszta dostep do fragmentarycznych informacji o pacjenci maja wszyscy zaangazowani w proces leczenia, w zakresie niezbednym do wykonania ich kawalka - wiec jesli powiekszymy kawalek farmaceutow, to nawet wielkie zmiany prawne nie sa wymagane.

To powiedziawszy - jestem wielkim przeciwnikiem jakiejkolwiek bazy danych, do ktorej maja miec dostep farmaceuci. Jako pacjent. Nie zycze sobie tego, zeby do takich informacji o mnie czy mojej rodzinie mialy dostep setki tysiecy osob (jesli zsumujemy lekarzy i farmaceutow), i wszystko co byloby potrzebne to komputer podlaczony do internetu. Mysle, ze podobnego zdania bedzie GIODO - i cos takiego nigdy, a w kazdym razie jeszcze bardzo dlugo, nie zaistnieje. Oczywiscie, NFZ wie bardzo duzo juz i tak - ale jednak w tej wersji nie jest tak, ze punktow dostepu do tej wiedzy sa tysiace. Zreszta NFZ sie oklamuje, chocby w imie korzystniejszych rozliczen.

BTW - piszecie ze taki system pozwalalby wychwycic osoby, ktore dostaja np takie same leki od roznych specjalistow. Cos w tym tym faktycznie jest. Tylko nie zwracacie uwagi na jedna rzecz - jesli juz cos takiego zaistnieje (w zakresie przypisane leki, bo w zakres cala medyczna historia pacjenta nie wierze jak pisalem wyzej) - to dostep do tego beda mieli lekarze. Tez maja komputery, tez beda mogli zobaczyc co tam pacjenci maja przypisane i od kogo. A jesli oni beda mogli to zobaczyc, to juz farmaceutom nie bedzie to potrzebne. I nie chodzi o moje zdanie - tylko o silne srodowisko lekarskie, i silne w spoleczenstwie przekonanie, ze leczyc to jednak ma lekarz. Ani pierwszego, ani drugiego nie zmieni sie z dnia na dzien.
Poza tym ja prywatnie tez jestem temu troche przeciwny, bo wole zeby dostep do takich danych mialo raczej mniej osob, a nie raczej wiecej.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: deVries »

randomlogin, ja sobie wyobrażałem zawsze, że pacjent miałby jakąś kartę, która by była niezbędna do tego, żeby farmaceuta uzyskał dostęp do tych danych. Więc nie tysiące punktów tylko ze 2 apteki, które odwiedzasz.

Co do tego że lekarze też by mieli dostęp - no mieliby, na dobrą sprawę oprócz lekarza może nie być innych zawodów medycznych. Tylko chyba chodzi o to, żeby cały system usprawnić, a lekarze już teraz są przeciążeni jakimiś papierkowymi badziewiami i na pacjenta zostaje mało czasu. Jakby jeszcze mieli grzebać po bazach to słabo. Poza tym nie chodzi tylko o zapobieganie stosowania tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi tylko też udzielenie pacjentowi informacji na temat tego leku, na to lekarze już kompletnie czasu nie mają. I wiem co mówię, bo próbowałem się kiedyś dowiedzieć co dostałem. Raz mi powiedzieli, że lekarstwo", drugi raz uściślili do tabletki".
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Tylko farmaceuta ktoremu podasz numer karty czy kodu bedzie znal przebieg twojej choroby i farmakoterepie.
Tak jak wybierasz lekarza tak do opieki farmaceutycznej wybierzesz jedna apteke czy farmaceute.

Oczywiscie w kazdej innej bedziesz mogl zrealizowac recepte i zadnych informacji o tobie nie dostanie inny farmaceuta.
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

W Szwajcarii ciekawie nawet leki recepturowe, kraj o wiele bogatszy w doswiadczenie w medycynie i farmacji. U nas lobby sie broni }}}}}

Na wstepie proponuja 7000CHF ale bez 13ki , po okresie wprowadzenia na CH rynek mozliwosc podwyzki , po 2 latach pracy w CH mozliwosc zostania kierownikiem apteki z duzo wiekszymi zarobkami . Co do rynku aptecznego w CH wyglada to genialnie porownujac do D czy PL . Glowny nacisk to rozmowa z pacjentem i doradztwo co jest wazne i do tego farmaceuta w CH moze sprzedawac leki recepturowe bez recepty jesli uzna to za konieczne . Inaczej niz w D czy w PL . W PL robi sie to czasem ale jest nielegalne , tzn w PL sprzedaje sie wtedy takie leki na 100% i powiedzmy szczerze jak 100% to NFZ ma to gdzies i nie sprawdza sprredazy 100% bo to nie ich kasa .
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Właścicielem apteki w Niemczech może być tylko farmaceuta

Naczelna Izba Aptekarska przedstawiała te postulaty już wcześniej, ale bez rezultatu. Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia twierdzili, że wprowadzenie tych pomysłów w życie byłoby niezgodne z prawem Unii Europejskiej, bo preferowałoby jedną z grup, kosztem innych. W ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł że prowadzenie apteki może być zastrzeżone wyłącznie dla farmaceutów. Drugi wyrok, z 1 czerwca br. mówi, że stosowanie limitów demograficznych i geograficznych przy zakładaniu aptek, choć sprzeczne ze swobodą przedsiębiorczości, nie koliduje jednak z prawem.

Prawo unijne swoje , a w Polsce kazdy moze miec apteke i na przeciwko drugiej }}}} kto tak wyrobil farmaceutow }}}}}}}
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: randomlogin »

Ok, mialby karte - ale dane bylyby na tej karcie, czy centralnie przechowywane, i tylko dostep na podstawie karty? Bo to ogromna roznica.

Dane na karcie - wystarczy, ze pacjent nie wezmie jej do lekarza, i nowe informacje nie zostana do niej wgrane i tak i tak wiedza bedzie niepelna.
Dane na serwerze - tu wraca problem ochrony danych. Jasne, teoretycznie dostep bedzie miala swoja apteka. Praktycznie - nie ma systemow nie do zlamania, a bylby to NAPRAWDE lakomy kasek dla wielu instytucji. Wiec temu rozwiazaniu jestem stanowczo i jednoznacznie na nie.

deVries pisze:Co do tego że lekarze też by mieli dostęp - no mieliby, na dobrą sprawę oprócz lekarza może nie być innych zawodów medycznych. Tylko chyba chodzi o to, żeby cały system usprawnić, a lekarze już teraz są przeciążeni jakimiś papierkowymi badziewiami i na pacjenta zostaje mało czasu.
Dluzej schodzi pytanie jakie pani leki bierze, i domyslanie sie co to jest takie na A, takie male biale tabletki i takie na serce niz zeszloby na jeden krotki rzut oka na ekran. Z tego elementu wizyty nic lekarza nie zwolni - bo koniec koncow cos i tak musi przypisac. A jesli juz bedzie mial dostep do takiej hipotetycznej bazy, to bedzie to tylko szybsze i pewniejsze.
deVries pisze:Poza tym nie chodzi tylko o zapobieganie stosowania tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi tylko też udzielenie pacjentowi informacji na temat tego leku, na to lekarze już kompletnie czasu nie mają.
Ok, ale do tego wystarcza obecny system recept. W koncu skads te przypisane na nich leki pacjent bierze - do tego akurat baza danych niezbedna nie jest (juz pomijam, ze jest ulotka/ChPL - bo rozumiem, ze tego kazdy nie przeczyta bo mu sie nie chce).

Tymon pisze: Oczywiscie w kazdej innej bedziesz mogl zrealizowac recepte i zadnych informacji o tobie nie dostanie inny farmaceuta.
Czyli czekaj - pacjent mialby miec i papierowa recepte, i karte na ktorej zakodowane byloby dotychczasowe leczenie? (No i powrot do pytania z gory posta - w wersji kod z karty o ktorej piszesz zakladam, ze to bylby dostep do centralnego serwera na ten temat w twojej wersji?)
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Kiedy weszla ta ustawa ze kazdy moze byc wlascicielem apteki, wbrew prawu UE.

Dziki kraj za klasykiem
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: randomlogin »

Tymon pisze:W ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł że prowadzenie apteki może być zastrzeżone wyłącznie dla farmaceutów.
Prowadzenie czyli wlascicielstwo, ewentualnie kierownictwo, czy ze zatrudnieniu mogliby byc sami farmaceuci (a nie, jak teraz, takze technicy)? Na obecnej fali uwalniania zawodow jaka jest jednym z niewielu pomyslow obecnego rzadu, ktory jeszcze jakostam sie trzyma i faktycznie jest wprowadzany, mysle ze opcja brak technikwo jest nierealna.
Tymon pisze:Drugi wyrok, z 1 czerwca br. mówi, że stosowanie limitów demograficznych i geograficznych przy zakładaniu aptek, choć sprzeczne ze swobodą przedsiębiorczości, nie koliduje jednak z prawem.
Ok, to na pewno poprawiloby sytuacje farmaceutow - ale tylko czesci z nich. Druga czesc, jeszcze wieksza niz teraz, pozostawalaby w ogole bez mozliwosci pracy w aptece (jesli byloby ich mniej - a jak rozumiem do tego zmierzaja limity demograficzne i geograficzne?). Wiec to jest cos do rozstrzygniecia we wlasnym srodowisku farmaceutow - przecietnego Kowalskiego to ani ziebi, ani grzeje - no chyba, ze mialby isc 5km od apteki ktora teraz ma pod domem.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: randomlogin »

Tymon pisze:Kiedy weszla ta ustawa ze kazdy moze byc wlascicielem apteki, wbrew prawu UE.
Dlaczego wbrew prawu UE? Z tego co pisales rozumiem, ze prawo UEgtDOPUSZCZA< wersje, w ktorej w kraju czlonkowskim wlascicielstwo apteki jest ograniczone do farmaceutow. W zadnym wypadku nie wynika z tego, ze wszystkie kraje czlonkowskie musza przyjac takie regulacje - tylko ze moga.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości