oddychanie beztlenowe u czlowieka

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie beztlenowe u czlowieka

Post autor: AnnaWP »

1. Fakultatywne tak.
2. Tak, błona komórkowa jest przenikliwa dla tlenu i dyfunduje on przez nią. Jak każdy gaz drobnocząsteczkowy w formie niezjonizowanej.
Tlen utlenia różne rzeczy.
3. Te drugie potrafią zneutralizować tlen, np. przez usunięcie rodników. Peroksysomy mogą być śladem bakterii, które naumiały się pierwszego sposobu poradzenia sobie z tlenem.
4. Doczytaj , właśnie te enzymy biorą udział w metabolizmie tlenu.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: oddychanie beztlenowe u czlowieka

Post autor: minnie_the_moocher »

1. Fakultatywne tak - jakie np. i jak duży jest ich stopień złożoności? Czy wszystkie anaeroby oddychają wyłącznie przez powierzchnię ciała? Czyli anaeroby obligatoryjne nie istnieją w postaci wielokomórkowej?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie beztlenowe u czlowieka

Post autor: AnnaWP »

Pasożyty wewnętrzne są zdolne do życia w atmosferze beztlenowej. Tak na przykład. Taka glista ludzka. Pasożyty mogą sobie pozwolić na oddychanie beztlenowe, bo pokarmu nie brakuje, za to dostęp do tlenu dość marny, w takim jelicie na przykład.

Nie wiem czy nie ma jakiegoś wyjątku, ale o beztlenowcach obligatoryjnych mówiono mi zawsze że to raczej bakterie. Ale są komórki eukariotyczne bez mitochondriów, więc również beztlenowe. Kiedyś wyróżniano je jako protozoa, ale to grupa polifiletyczna była. Mitochondria uległy wtórnej redukcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości