Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

Witam. Problem polega na tym że nie mogę rozpuścić tlenku magnezu w wodzie. Zalałem 2g jednym litrem wody gotowanej i mieszałem z 30 minut i efekt raczej marny jak by nie powiedzieć że żaden. Woda zmieniła kolor na biały ale jak odstoi to osad się wytrąca na dno i woda znów powraca do koloru przezroczystego. Mam nadzieję że wy wiecie jak to rozpuścić
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Giardia Lamblia »

Może spróbuj go rozdrobić?
Swoją drogą, nie nazwałbym tego rozpuszczaniem, tam powstaje wodorotlenek magnezu, który jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie. Tak czy tak będzie osad.
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

A jak podleje tym rośliny to one to wchłoną jak się do końca nie rozpuści ? Bo na każdym prawie nawozie jest napisane że zawiera magnez w postaci tlenku magnezu rozpuszczalnego w wodzie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Giardia Lamblia »

Tylko i wyłącznie jony pobierają. Nie istnieje coś takiego jak tlenek magnezu rozpuszczalny w zimnej wodzie (tj. H2O) - pokrywa się warstwą Mg(OH)2 i proces rozpuszczania jest zatrzymywany/znacznie ograniczony. Jony Mg2+ powinny pochodzić z jakiejś dobrze rozpuszczalnej soli, np. azotanowej(V).
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

Czyli dobrze Cię zrozumiałem ? Jak podleje tym rośliny to one tego nie wchłoną. Tylko muszę znaleźć inną formę magnezu rozpuszczalną w wodzie np. Cytrynian magnezu. Sorki ale jestem laikiem z chemii.
Ja sobie wykombinowałem tak że skoro nawozy robią z tlenku magnezu. To jeżeli rozpuszczę tlenek magnezu w wodzie i podleję to będzie to samo. Soli wolałbym uniknąć bo będę miał zasoloną glebę.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Giardia Lamblia »

Ten tlenek magnezu może pełnić zupełnie inną funkcję - np. nie dopuścić do zakwaszenia gleby (jest tlenkiem zasadowym, więc zobojętnia kwasy).

Zasada dla roślin jest jedna - jeżeli jakaś sól mineralna nie jest w formie jonowej i nie jest rozpuszczona w wodzie, to jej nie będą w stanie pobrać.
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

To jakiej formy magnezu mam użyć? Najlepiej coś co mogę kupić w niedużym mieście w jakiejś aptece albo ogrodniczym. Coś co rozpuści się w wodzie i roślinka to wchłonie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Giardia Lamblia »

Popytaj np. o siarczan(VI) magnezu - ponoć używa się tego nawozu przy niedoborach magnezu w roślinach. Może być w jakimś ogrodniczym.
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

Słyszałem o tym ale nie chciałem tego stosować bo 16% to magnes a reszta to siarka. A takie stężenie siarki mi nie jest potrzebna a wręcz w moim przypadku mogło by się okazać nie korzystne.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Giardia Lamblia »

No to ja już w tym momencie nic więcej nie jestem w stanie doradzić - na ogrodnictwie jako takim zbytnio się nie znam
Mitsu
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2013, o 21:26

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: Mitsu »

Dzięki wielkie za pomoc. Spróbuje tego, myślę że nie powinno być żle skoro w ogrodniczym sprzedają
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Tlenek Magnezu [Nie mogę rozpuścić]

Post autor: DMchemik »

Co do nawozów, one nie zawierają tlenku, tylko ich skład jest przeliczony na MgO, druga możliwość jest taka, że MgO jest w nawozie, ale rozpuszcza się dzięki innym składnikom nawozu. A sam w sobie jest słaborozpuszczalny. Jeśli takim tlenkiem nawozić rośliny, to po czasie wskutek kwasowości gleby, kwasów humusowych, kwaśnych deszczy i tak się rozpuści i zasili rośliny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości