Sole fizjologiczne

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Sole fizjologiczne

Post autor: lafoniz »

Ucząc się fizjologii roślin natknąłem się w podręczniku na informacje, że wprowadzenie niektórych soli do podłoża może spowodować alkalizacje, bądź zakwaszenie tego środowiska. Jednym z wymienionych przykładów był roztwór czystego chlorku potasu, który jest nierównomiernie pobierany przez rośliny. Różnica ta prowadzi do zakwaszenia gleby co jest związane z faktem, że wymiennikiem kationowym potasu jest jon wodorowy, który wydzielony z komórki powoduje zakwaszenie poza nią. W tym momencie pojawia się moje pytanie - w jaki sposób ocenić co dany roztwór soli robi z podłożem? Na pewno można byłoby przeprowadzić doświadczenie, a potem w jakiś precyzyjny sposób określić zmianę pH w podłożu. Załóżmy jednak, że zanim przystąpię do takiego doświadczenia to sięgnę po literaturę - czy znajdę coś takiego, aby pomogło mi z moim problemem?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość