Studia medyczne po 30-stce

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
aaro
Posty: 66
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:47

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: aaro »

nie stoma, ale lek w tym roku i jestem z Twojego rocznika. W koncu wziałem się za to na powaznie, poprawilem maturke i ide na stacjo :)
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Gratuluję!

Napiszesz coś o swoich przygotowaniach?
adriano85
Posty: 11
Rejestracja: 18 maja 2021, o 01:22

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: adriano85 »

Co mnie motywuje? Chyba nie było mnie na medycznym kierunku. A tak serio to chyba ta cała covidowa zawierucha plus to ze nie chce pracować już za biurkiem oraz pewne prywatne i rodzinne wydarzenia. Celuje w miasta małe i spokojne, pierwszy wybór medycyna drugi analityka lub pielęgniarstwo. Nigdy nie startowałem na kierunki medyczne nigdy nie poprawiałem matury wiec będzie to pierwszy raz, mam zdana matmę która już w sumie teraz pozwoli mi się dostać na analityka i pielęgniarstwo. Zdaje biologię chemię i fizykę.
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Cześć. Postanowiłam że w 2022 będę zdawać na UMB. Cel medycyna. Plan B analityka medyczna lub pielęgniarstwo. Plan C farmacja. Jestem rocznik 83. Kupiłam sobie zbiór zadań z chemii Pazdro i repetytorium z chemii. W szkole nie miałam książek do chemii. Z biologii mam swoje stare ze szkoły średniej Lewinskiego. Córka koleżanki sprzeda mi swoje obecne podręczniki. Od 1 lipca zabieram się za biologie. Chemie zacznę od 1 września jak już wejdę w rytm. W styczniu zamierzam się zabrać za matury z poprzednich lat.
Z czego się przygotowujecie ?
Jak mi się uda to będę najstarszą na roku.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Jak zareagowały koleżanka i córka? :D Powodzenia!
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Córka koleżanki ucieszyła się że odkupie książki z biologii ze szkoły średniej. Koleżanka trochę smieszkowala tak jak zresztą rodzina. Ale to jest moje życie. Jak miałam 28 lat to myślałam żeby iść na studia ale czułam się za stara. A teraz wiem ze młodsza już nie będę i jak nie spróbuję to będę żałować do końca życia.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Pewnie, popieram decyzję i trzymam kciuki. Ja też będę poprawiał, ale zdecydowałem się na biologię i matematykę - rocznik 96.

Uświadomiłem sobie, że do tej pory nie poprawiałem ze strachu, że stracę czas, w efekcie straciłem czas a nawet nie podszedłem do żadnej poprawki przez kilka lat... Głupota, bo stale gwałcą mnie myśli o lekarskim a ja nawet nie próbuję!

Wystarczy Ci okres wrzesień - grudzień na przerobienie chemii? Myślę, że wybór książek w Twoim przypadku może nie być najlepszy, trochę szukałem w necie, ostatecznie odrzuciłem właśnie chemię m.in.ze względu na brak dobrych książek do samodzielnej nauki - matematyka to matematyka, wedlug centyli jest podobnie, ale jest chyba trochę więcej materiału.

U mnie z biologii wlecą podręczniki "Biologia na czasie" i "Odkrywamy na nowo" jako uzupełnienie, do tego zbiór zadań z matur i tyle. Zastanowię się nad kursem Lewińskiego. Z matmy kurs maturalny eTrapez, do tego podręczniki Nowej Ery i zadania z podręczników + zadania z WS Omegi. Arkusze zacznę może od nowego roku, im bliżej kwietnia, tym częściej.

Jeśli uda się zdobyć więcej niż 130 pkt.to poprawiam ponownie lub będę próbował ogarnąć coś z tym Nowym Ładem. Jeszcze nie przejrzałem o co dokładnie chodzi.

Sugeruję Ci wybrać do chemii zbiór zadań maturalnych, Pazdro będzie dobry raczej dla ucznia pierwszej czy drugiej klasy, to nie jest zbiór maturalny. Gdybyś miała trochę więcej czasu, np.dwa lata, to poleciłbym Ci zbiory Witowskiego, nie przygotują Cię bezpośrednio do matury, ale po przerobieniu działu z podręczników można przerobić z 50-100 zadań z Witowskiego, albo traktować go jako powtórkowy, to teoria się wbija do głowy, do dzisiaj pamiętam sporo informacji i kolejność kilkudziesięciu pierwszych pierwiastków chemicznych w UOP. W każdym razie lepiej mniej zadań, ale trudnych.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

luotan pisze:
26 cze 2021, o 16:02

Wystarczy Ci okres wrzesień - grudzień na przerobienie chemii? Myślę, że wybór książek w Twoim przypadku może nie być najlepszy, trochę szukałem w necie, ostatecznie odrzuciłem właśnie chemię m.in.ze względu na brak dobrych książek do samodzielnej nauki - matematyka to matematyka, wedlug centyli jest podobnie, ale jest chyba trochę więcej materiału.
W sensie wybór padł na matematykę, bo tutaj jest głównie praktyka, nie ma miejsca na domysły, wynik jest dobry lub zły, łatwiej będzie się samemu przygotować - sprawdzałem różne uczelnie i matma jest akceptowalna prawie wszędzie. Na UMB też.
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Sie rozpisałam i przepadlo.
Dzięki za odpowiedź i podpowiedz co do książek.
Z chemii tak myślałam żeby wrzesień grudzień pouczyć się z pazdro repetytorium przypomnieć sobie podstawy. Od stycznia cisnąć zadania maturalne i może wziąć korki i co trudne i sama nie dam rady omówić z nauczycielem.
Biologia mam jeszcze villego z 98 roku i poczytam do poduszki.
O matmie nie myślałam chociaż stara maturę zdawałam z matmy właśnie. Przejrze zadania maturalne i zastanowię się jeszcze.
Będę próbować na medycynę tylko raz. Na analityka med sądzę że się dostanę.
nqtvvv
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, o 16:33

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: nqtvvv »

luotan pisze:
26 cze 2021, o 16:05

W sensie wybór padł na matematykę, bo tutaj jest głównie praktyka, nie ma miejsca na domysły, wynik jest dobry lub zły, łatwiej będzie się samemu przygotować - sprawdzałem różne uczelnie i matma jest akceptowalna prawie wszędzie. Na UMB też.
Nie chce wyrokować bo każdy jest inny, ma inne zdolności. Niektórzy piszą maturę z fizyki a nie z chemii i dostają się na lekarski. Ale jednak matura z matematyki zwykle będzie trudniejsza niż z chemii. Ja bym jednak stwierdził że matura z chemii to głównie schematy. A to jednak matematyka wymaga więcej kreatywności
i liczba możliwych wariantów zadań jest większa. Sporo kombinowania i myślenia. Szczególnie zadania z kombinatoryką, dowodami i geometrią.
Ja chemię napisałem na 83 a matematykę tylko na 64. No ale to ja, zawsze miałem łatwość w nauce chemii. U ciebie może być inaczej, ale i tak bym jeszcze przemyślał przedmioty. I tak najlepiej zdawać 3 jak masz dużo czasu na naukę.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Matematyka wydaje się być łatwiejsza do nauki samemu, jest więcej pomocy w sieci w razie wątpliwości, więcej kontentu na yt, łatwiej znaleźć dobre podręczniki czy zadania.

Pisałem maturę z rozszerzonego angielskiego, to jak doloze matme to moze przynajmniej nie skończę w fabryce azbestu jak nie pojdzie xd chemia wydaje mi sie byc zlym wyborem, chociaż moze byc łatwiejszym przedmiotem.. trzech nie chcę pisać, pracuję cały czas, wolę dwa przedmioty przerobić dobrze, jak chociaż biologie uda sie zrobic na 80+ to ewentualnie moge rozwazac podjecie jakichs innych krokow w kierunku studiow.
nqtvvv
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, o 16:33

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: nqtvvv »

Chemii jak bym miał doradzić to skupił bym się na arkusza z cke od 2015 roku. Zadania z tych Matury są dość dokładnie omówione na youtubie. Do tego podręcznik i nic innego do nauki chemii na te 80% nie potrzeba. Ze zbiorów zadań robiłem zbiór Pac, ale zadania w tym zbiorze są ponad maturę. Można ten zbiór przerobić wcześniej, a przed samą maturą zrobić tylko zadania obliczeniowe. Na prawdziwej maturze aż takich trudnych zadań jest bardzo mało. Ogólnie z tego co zauważyłem to arkusze nieoryginalne, niewiele mają wspólnego z prawdziwą maturą. Dlatego ich nie rozwiązywałem. Rozwiązałem tylko arkusze z matury z UJ.

Z matematyki nie wiem czy coś mogę doradzić. bo sporo się uczyłem a wynik nie był oszołamiający. ale na pewno arkusze z zadania.info. Polecam rozwiązywać matury próbne z poprzednich lat z tego serwisu. Najlepiej uczyć się całego materiału na raz, przez rozwiazywanie arkuszy, jest to bardziej efektywne niż skakanie po działach.

Matura z chemii też jest punktowana na rekrutacji na dobrych kierunkach. Może nie w Warszawie ale już na takiej Politechnice Poznanskiej . Chemii jest liczona przy rekrutacji na równi z fizyką czy informatyką. A;e tak jak piszesz, poza nią trzeba mieć matematykę.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

A z jakich podręczników korzystałeś? Serio, podręcznik + zadania z matur od 2015 roku myślisz, że wystarczą? Na biologhelp jak przefiltrujesz biologię i chemię, stara + nowa matura poziom rozszerzony to jest po około 800 zadań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości