Studia medyczne po 30-stce

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
nqtvvv
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, o 16:33

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: nqtvvv »

Podręczniki miałem z nowej ery. Tak w podręcznikach masz wszystką wiedze potrzebną na maturze.
Gwarancji ci nie dam. Nie wiadomo w sumie jak twoimi zdolnościami do nauki chemii. Ja tego sam nie wymyśliłem, niektórzy już wcześniej pisali na tym forum, że przerabianie całych zbiorów typu Witkowski czy Pazdro to głupota. Zadania z tych zbiorów mają niewiele wspólnego z obecną maturą.
Myślę że z arkuszami jest podobnie.

Oczywiście jak twój poziom jest niski to zacznij od zadań z tych zbiorów. Ale nie ma potrzeby przerabiać ich całych. I jak najszybciej przerzucił bym się na arkusze z cke. Dzięki temu będziesz wiedział jaka wiedza jest wymagana na maturze i jak się uczyć z podręczników. Na początek możesz też rozwiązać zadania z podręcznika.

No i nie uczyłem się jednego działu cały miesiąc jak niektórzy (kupiłem książkę używaną i ktoś sobie taki plan rozpisał, pół roku powtórki z chemii nieorganicznej to dla mnie żart). Po prostu leciałem jak najszybciej z materiałem, no miałem sporo czasu nie będę kłamał. Ale jak ktoś ma mniej czasu to tym bardziej powinien skupić się na konkretach. A nie na rozwiazywaniu 100 podobnych zadań.
Arkusze te maj i czerwiec rozwiozłem 2 razy, w środku nauki i przed maturą a później jeszcze analizowałem rozwiązania kilka razy.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

No w sumie kiedyś sporo się oczytałem o tych wszystkich podręcznikach i zbiorach i jakoś siedzi we mnie przeświadczenie, że ilość ma jakieś znaczenie. Ludzie pisali o przerabianiu wielu tysięcy zadań.. W zasadzie te matury się trochę zmieniły od 2015 roku (względem poprzednich) a ta próba jaką mamy dostępną, około 800 zadań, to jest po kilkadziesiąt na dział więc pewnie lepszego zbioru nie znajdę.

W moim przypadku myślałem właśnie przerobić dział z podręcznika i od razu przeskoczyć na zadania maturalne z tego działu + pewnie kontynuować naukę kolejnych, żeby to zrobić jak najszybciej, całe arkusze chciałbym robić po przerobieniu całego materiału lub przynajmniej znacznej części, żeby nie omijać co drugiego zadania.

Ile czasu zajęła Ci nauka? Studiujesz lekarski? Ja celuję w około 25-30 godzin tygodniowo od teraz do matury.. zobaczę jak mi będzie szło z biol-mat, jak uznam, że jest w miarę spoko z czasem to dołożę może chemię.
nqtvvv
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, o 16:33

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: nqtvvv »

Z tego co się orientuje to około rok się uczyłem. Nie nie dostałem się na lekarski. Ale w tym roku myślę że progi spadną bo podoba matura nie poszła za dobrze. W tym roku też poprawiałem ale nie wiem czy poprawiłem. Może o kilka pkt.
Myślę że te 25-30 godzin tygodniowo to sporo i wystarczająco żeby się nauczyć. Jeszcze kwestia czy ta nauka będzie efektywna.
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Ale chcesz iść na lek?

Kolejne matury też mogą pójść słabo, bo pewnie będą ciągnąć tą pandemię, dlatego też chcę spróbować. 64 z matmy i 83 z chemii przypadkiem nie wystarczaly do ZG?

No z tą efektywnością to się zobaczy, chciałbym jak najszybciej zacząć rozwiązywać zadania z arkuszy CKE, może wgl zacznę naukę od przejrzenia vademekum maturalnego a dopiero później wezmę podręczniki, te działy, które statystycznie wypadają najczęściej oraz te problematyczne.. po przerobieniu vademekum i 800 zadań maturalnych jakiś obraz tego co brakuje powinien się utworzyć.

Bedziesz poprawiał za rok? Studiujesz coś teraz?
adriano85
Posty: 11
Rejestracja: 18 maja 2021, o 01:22

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: adriano85 »

Wow temat ruszył
Tez myśle o UMB rocznik 85 :yahoo: pierwsze podejście do pisania biologi, chemii i fizyki. Matma dla mnie odpada za dużo i zawsze gdzieś się jebane poza tym już pisałem i jak by co na analityka mi wystarczy. Chemia i biologia kursy online fizyka sam w domu.
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Hej. To w 2022 spotkamy się na medycynie na UMB. Ja dziś po pracy siadam pierwszy raz do nauki. Miło jest wiedzieć że nie tylko ja jak mówią wszyscy wokół zwariowalam i po latach maturę będę pisać.
UMB przedstawia się bardzo przyjaźnie i całkiem dobrze przygotowują do egzaminu końcowego LEK. Bardzo podoba mi się że wszystko mają tam w niewielkiej odległości i nie trzeba będzie jeździć przez całe miasto na zajęcia. Piszę już tak jakbym się miała na pewno dostać bo staram się nastawić pozytywnie...nie że jestem tak pewna siebie. Jestem z Wielkopolski. A Ty ? Czemu UMB ?
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

To nie jest tak kolorowo :D

Wziąłem Vademekum Kaznowskiego, przerobiłem cały dział pt."Atomy, cząsteczki i stechiometria", coś w tym stylu. Materiał jest banalny i zrozumiały. Prawie wszystkie przykłady byłem w stanie rozwiązać przed ich analizą, bo opierały się w większości o ułożenie prostej proporcji.

Następnego dnia przefiltrowałem sobie na Biologhelp zadania z matur z nowej podstawy od 2015 roku, pierwsze trzy jakie wyskoczyły to coś z marca 2021 roku. Coś tam ruszyłem te zadania, coś tam pamiętałem z kiedyś, ale żadnego z nich nie rozwiązałem poprawnie.

Mimo wszystko wniosek: zadania z matur to najlepsze zadania, bo są 'chemiczno-biologiczno-interdyscyplinarne', na potrzeby rozwiązania zadania ze stechiometrii musiałem poczytać o bilansowaniu redoksów oraz stężeniach molowych.

No i właściwie to nie wiem z czego wyniknęły te trudności, ale podejrzewam, że brak obycia obliczeniowego, nie miałem styczności z wyzwaniami tego typu w ostatnich czasach + brak doświadczenia chemicznego, być może obliczeniówki wymagają szerszej wiedzy a sama znajomość praw i wzorów to za mało. Może po przerobieniu kilku kolejnych działów lepiej to ogarnę.. Albo jestem za głupi XD

Dajcie znać jak Wam idzie
adriano85
Posty: 11
Rejestracja: 18 maja 2021, o 01:22

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: adriano85 »

Dlaczego UMB? To co napisane wyżej poza tym mam tam kilku znajomych, będę składał tez na inne ale szukam miast raczej mniejszych i spokojnych , uczę się codziennie, wczoraj robiłem redoksy. Nie mieszkam w Polsce wiec nie ma to znaczenia gdzie wyląduje jest jeden cel tylko się dostać :shock:
mariano86
Posty: 2
Rejestracja: 3 lip 2021, o 08:10

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: mariano86 »

Witam wszystkich :) Cieszę się, że jest więcej takich osób jak ja :) Rocznik 86, wybieram się w tym roku na lek do jednego z miast na ścianie zachodniej. Poprawiałem w tym roku pierwszy raz maturę z chemii po 16 latach i jako ciekawostkę napiszę, że zostałem pomylony przed samą maturą z nauczycielem, który miał być delegowany do pilnowania uczniów :P , ale na takie sytuacje w przyszłości pewnie trzeba być przygotowanym ;)

Trzymam za wszystkich kciuki w przygotowaniach i w dalszej rekrutacji!
adriano85
Posty: 11
Rejestracja: 18 maja 2021, o 01:22

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: adriano85 »

Daj znać jak ci poszło? Mam trochę dylemat czy odpuścić i skupić się tylko na 2 przedmiotach kurde zastanawiam się właśnie. :beczy:
mariano86
Posty: 2
Rejestracja: 3 lip 2021, o 08:10

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: mariano86 »

Pomimo tego, że byłem pozytywnie nastawiony przed samą maturą, to się zawiodłem, brakło czasu na podejście do wszystkich zadań, zbyt duże koncentrowanie się na tym, aby nie zrobić głupich błędów, może też za krótki czas na przygotowania-przez cztery miesiące nie zdążyłem wyrobić pewnych automatyzmów/doświadczenia w rozwiązywaniu zadań, które zaoszczędziłyby mi ten cenny czas. Po sprawdzeniu klucza wyszedł mi dokładnie ten sam wynik co za pierwszym razem ;p. Liczę, że dostanę się z wynikiem, który już mam.

Uważam, że trzy przedmioty to jednak dużo, nawet w rok, ale jeśli w grę wchodzi UMB to trzeba mieć jednak fiz lub mat. Sprawa indywidualna, zależy od Ciebie, fizyka ewidentnie mi nie podchodzi, więc ja na rozszerzoną fiz ucząc się tylko do niej, potrzebowałbym sporo miesięcy. Czas na naukę szybko ucieka, szczególnie, jeśli się pracuje zawodowo.

Jako rocznik '85 nie będziesz przypadkiem pisał egzaminów przygotowanych przez uczelnie?
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: szczuroskoczek »

Cześć wszystkim,
z tego co widzę, większości z Was nie brakuje motywacji, a głównym problemem jest niewystarczająca liczba punktów na studia. W tym kontekście chciałbym spytać, czy nie braliście pod uwagę studiów za granicą? Blisko 5 lat temu poruszyłem ten wątek, ale odzew był niewielki. Może warto spróbować.

medycyna-po-angielsku-we-wloszech-t71368.html
luotan
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2021, o 13:53

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: luotan »

Hej, ja nie brałem ze względów finansowych. Napiszesz coś więcej? Przede wszystkim dlaczego piszesz o studiach we Włoszech? Może jakiś link gdzie można o tym poczytać? W sensie do jakiejś uczelni.. tylko najlepiej po angielsku :) pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości