Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioctowy

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioctowy

Post autor: zupelnieodzera »

Uczę się sam do matury z biologii i chemii i mam następujący problem:

Nazwy związków chemicznych kończące się na -an kojarzą mi się z solami. Dlaczego więc gdy w Wikipedii wyszukam bursztynian przekierowuje mnie na stronę kwas bursztynowy"? Podobnie z cytrynianem i innymi związkami, o których często czytam.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: Giardia Lamblia »

Końcówka -an w nazwie związku mówi nam o tym, że mamy do czynienia z resztą kwasową. Reszta kwasowa pochodzi bezpośrednio od kwasu, więc przekierowanie jest logiczne - tym bardziej, że na wikipedii raczej nie ma artykułów o samych resztach kwasowych. Nie ma nawet takiej konieczności, żeby były.

Sole to związki zawierające w swojej budowie resztę kwasową - atomy wodoru (a właściwie protony) wyjściowego kwasu są zastępowane innymi atomami lub grupami.
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: zupelnieodzera »

Czyli jednak dobrze rozumuję, tak? Czytam bursztynian - myślę sól kwasu bursztynowego.

No to w takim razie może mi ktoś napisać wzór sumaryczny bursztynianu i cytrynianu w cyklu Krebsa? Zwłaszcza, że cykl Krebsa nazywa się również cyklem kwasu cytrynowego. No to w końcu kwas cytrynowy czy cytrynian? Zapewne i to, i to, ale mam mętlik w głowie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: Giardia Lamblia »

Raczej obydwa. W końcu słabe kwasy dysocjują równowagowo i dodatkowo nie należy zapominać o hydrolizie. Nie wiem na ile te procesy mają miejsce w komórce, bo to zależy od pH (a w komórce przecież niskie nie jest) i innych czynników, ale zapewne obecne są obydwie formy w mniejszym/większym stopniu.

W chemii bursztynian powinno nasuwać na myśl albo jakąś sól, albo ester, w każdym razie coś, co zawiera resztę kwasu bursztynowego.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: Michch »

Bursztynian to zdysocjowana forma kwasu bursztynowego, posiadająca grupę COO- (większość kwasów organicznych występuje w organizmie w takiej postaci), jest to więc anion tego kwasu. Anion bursztynianowy, w skrócie bursztynian. Nie jest to sól. Tak samo jest z cytrynianem, szczawiooctanem, pirogronianem itd.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: Giardia Lamblia »

Zauważ, że w komórce nie tylko są aniony, ale również kationy, na przykład sodu i potasu częściowo wyrównujące ładunki. Dlatego nie można powiedzieć, ze to nie jest sól. Sól zdysocjowana to wciąż sól.
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: zupelnieodzera »

Przepraszam za być może banalne pytanie, ale na stronie o kwasie pirogronowym na Wikipedii znalazłem takie zdanie:
Jego forma zjonizowana (pirogronian) jest substratem w cyklu kwasu cytrynowego (cyklu Krebsa).
Jak wygląda ta forma zjonizowana, jeśli wzór kwasu to CH3−CO−COOH? -CO-COOH-?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bursztynian, szczawiooctan a kwas bursztynowy, szczawioc

Post autor: Giardia Lamblia »

Dysocjacji w wodzie ulegać może jedynie atom wodoru z grupy -COOH.

CH3−C(O)−COO-
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości