wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
traumel
Posty: 13
Rejestracja: 17 cze 2013, o 10:58

wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Post autor: traumel »

Witam

Na przykładzie reakcji jodu z wodorotlenkiem sodu wyjaśnij wpływ pH na odwracalność rekacji redox.

Reakcja wyszła mi tak:
6I2 + 12NaOH 2NaIO3 + 10NaI + 6H2O
12OH- + 6I2 2IO3- + 10I- + 6H2O

ale jak wyjaśnić wpływ pH na jej odwracalność?

chodzi o to, ze reakcje mozna zapisac: 6OH- + 6I2 2IO3- + 10I- + 6H+ i wtedy widzimy, że zwiekszając steżenie H=(obniżając pH) równowaga przesuwa się w lewo, cofając reakcje?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Post autor: Giardia Lamblia »

Po pierwsze to nie jest równowaga, tylko reakcja redoks - inne zjawiska. - tu była bzdura

Po drugie zapis [.] + OH- [.] + H+ jest błędem merytorycznym, nie można przejść od zasady do kwasu w ten sposób.

Kiedy zapiszesz sobie równanie Nernsta i w tym równaniu znajdzie się stężenie np. [OH-] - wtedy wiadomo, że pH ma wpływ na wartość potencjału redoks połówkowej reakcji. Odpowiednio regulując pH (jeżeli mamy do czynienia z reduktorem) możemy na tyle podwyższyć potencjał danego półogniwa, że odwrócimy bieg zachodzenia reakcji (potencjał utleniania pierwotnego reduktora musi przewyższyć potencjał redukcji pierwotnego utleniacza).

Dla powyższego ogniwa mamy 2 reakcje połówkowe:

Redukcja
I2 + 2e- = 2I-

Utlenianie
12OH- + I2 = 2IO3- + 10e- + 6H2O

W tej drugiej uczestniczą jony OH-, tak więc będą mieć one wpływ na wartość potencjału tej reakcji. Wszystko ogranicza się do użycia równania Nernsta.
traumel
Posty: 13
Rejestracja: 17 cze 2013, o 10:58

Re: wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Post autor: traumel »

Czy dobrze to rozumiem?

E=E0+ 0,059/10 log[I2][OH-]12 / [IO3-]2
ze wzrostem stezenia OH- będzie następował wzrost potencjału tego półogniwa i możemy go na tyle podwyższyć, że odwrócimy reakcję ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Post autor: Giardia Lamblia »

Wydaje mi się, że tak, aczkolwiek nie jestem przekonany co do poprawności tego co zapisałeś (chodzi o równanie, na pewno jod by trzeba było pominąć - to ciało stałe). Trudno mi tutaj coś więcej powiedzieć, bo nie znalazłem jakiegoś dostatecznie dobrze wyjaśniającego źródła. Spotkałem się natomiast z zapisem, gdzie używane były tylko jony odpowiadające za pH (w tamtych przykładach były to jony H+, bo takowe znajdowały się w równaniu połówkowym) - wszelkie inne (te zmieniające stopień utlenienia i np. woda) były pomijane, tak jak tutaj:

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=opdKO6Ee4m4C&g=PA794&dq=nernst+equation&hl=pl&sa=X&ei=2DEsUpufCMnxhQebhIDQDQ&ved=0CHIQ6AEwCQ#v=onepage&q=nernst%20equation&f=false
strona 796.

Jednak nie chciałbym wprowadzać w błąd.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: wpływ pH na odwracalność rekacji redox

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze, jest to równowaga. Rzeczywiście chodzi o to, że zmiejszajac pH spowodujemy wydzielenie się jodu wskutek ubytku jonów OH-. Halogeny roztwarzają się z roztworach zasad a wydzielają w roztworach kwasów ze względu na odwracalność tej reakcji. To dlatego nie należy mieszać chlorowych wybielaczy z kwasami, bo wydzieli się chlor.

Redoks w żaden sposób nie wyklucza się się z równowagą, bo zależnie od kąta spojrzenia na daną reakcję można ją zaliczyć do kilku grup jednocześnie.

Autor dobrze myśli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości