Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Ruruthia
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2014, o 14:50

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: Ruruthia »

Jest ktoś z dolnośląskiego?

W ogóle wow, podziwiam was, że chce wam się tyle uczyć . W dolnośląskim mamy wszystko trochę inaczej, bo pierwsze dwa etapy są biol-chem-geo. Ja się do szkolnego zupełnie nie uczyłam i miałam błędy tylko z geo (mamy świetnego nauczyciela. ). Do rejonu powtórzyłam chemię i jakoś poszło, znów z geografii najgorzej. Teraz uczę się do finału, finały już są rozdzielone - ja dostałam się do chemii i biologii. Pierwszy jest biol - 10 stycznia - i to na nim mi najbardziej zależy. U nas jest taki problem, że z biologii nie jest sprecyzowane, co mamy umieć - niby jest spis, ale on obejmuje po prostu całą biologię , a wymaganej literatury nie sposób dostać, oprócz dwóch książek - Ekologii Umińskiego i . Biologi Villego. Na szczęście arkusze są dość łatwe, boję się tylko, że będzie bardzo wysoki próg, bo teraz zostały już osoby naprawdę dobre - 50 z województwa.
FurionPL
Posty: 25
Rejestracja: 28 wrz 2014, o 15:34

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: FurionPL »

Tak naprawdę, to wydaje mi się, że warto już po woli się przyzwyczajać do tego, że jeśli ma się plany, typu mat-fiz, bio-chem, technikum, liceum, to trzeba się liczyć z tym, że zeżre to z pewnością od 45% do nawet 75 % wolnego czasu, jeśli ktoś chce mieć wyróżnienie albo więcej jeszcze by rozwijać sowje aspiracje. Jeśli się idzie dalej, tot rzeba lubić to co się robi i się chcieć uczyć. A jeśli się nie chce. to zły kierunek się wybrało. Warto przemyśleć, czy się da radę Ale nie poddawać się, bo sukces można bardzo łatwo osiągnąć, ale. potrzebna jest wiara, dobry humor przed konkursem i chęć do pracy :3
żmichowianka
Posty: 7
Rejestracja: 4 lis 2014, o 12:32

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: żmichowianka »

FurionPL pisze:Tyle, że wy macie ukonkretyzowane partie materiału, my musimy umieć wszystko.
A mi się wydaje, że jest właśnie na odwrót. Racja, że musicie wkuć bardzoponadpodstawowe wiadomości specjalistyczne, i.t.d., ale przynajmniej możesz przewidzieć, jakie będą pytania, bo pytania są raczej mniej-więcej do tekstu z artykułów. W Mazowieckim NIE MOŻESZ PRZEWiDZIEĆ NIC. Dodatkowo tematy masz podane w punktach np: rozróżnianie głównych gatunków lasotwórczych rosnących w Polsce". I tyle ci piszą na ten temat. Takich pkt było na 1 etap 16. nie masz pojęcia, czy na teście będzie pytanie: wymień 5 gatunków, które mogą wchodzić w skład olsu", czy panie z kuratoryjnego wymyślą: narysuj tabelę, w której rozrysujesz procentowo jaką powierzchnię zajmują które gatunki drzew iglastych w borze typu nadmorskiego". Po prostu nie jesteś w stanie tego przewidzieć. W pierwszym etapie np pojawiło się pytanie na podstawie rysunku napisz, jaki to gatunek drzewa i wypisz dwie cechy ewolucyjne jakie wykształciło ono, a jakiego nie wykształciły inne drzewa pokrewne"(jakoś tak to brzmiało). Moim zdaniem nasz konkurs jest trudniejszy.
Życzę jednak powodzenia w drugim etapie wszystkim fanom biologii z całej Poski
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: Mårran »

I licytacja, kto ma trudniej Ja! Ja!
Pani Buka
FurionPL
Posty: 25
Rejestracja: 28 wrz 2014, o 15:34

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: FurionPL »

Bez sensu jest sprzeczanie się, kto ma trudniej, a kto łatwiej. Każdemu się może noga podwinąć. Prawdą jest, że konkurs jest po to, ab promować spoza programu nauczania. Ja popieram to, gdyż to właśnie istota konkursu. Jednak nie wyciągaj pochopnych wniosków, co do tego jaki konkurs ma poziom trudności. W woj. łódzkim może być wszystko po trochu. Wiadomości są z liceum roszerzonego, pytanie z kosmosu, literautra musi być opanowana na 100 %. Z tego co piszesz pytania nie są trudne, jeśli jest dostępna literatura. Jeśli komuś zalezy, to tak naprawdę nie ważne ile tego jest, tylko poświęci czas konkursowi, by potem zebrać obfite owoce. I tak jest wszędzie. dlatego popieram poszerzanie swoich wiadomości, by do tego przywyknąć potem.
Rozpoznać drzewa - no polecenie wręcz banalne. Kłania się jednak ewolucjonizm botaniczny danej i takiej rodziny, a nie innej. Musisz znać cechy rodziny, rodzaju i gatunku, wtedy to określisz. Schody są. ja nie lubię botaniki, dla mnie to zmora, mimo iż sozologia i ekologia to moje hobby również i akcję z PCK przeprowadzam na podstawie tego.
Tak naprawdę, to dla ucznia co ciekawi się troszku biologią, taki ogrom materiału nie jest do opanowania, bo nie lubi tak się angażować. Dlatego konkursy są dla osób z wyższymi ambicjami, co chcą coś osiągnąć. Niestety. różne są pytania, ale nie warto wychodzić z zasady, co może być. Po prostu musisz umieć wszystko. Pokaż, że potrafisz i chcesz coś osiągniąć. Nie zrażaj się, tylko wyluzuj. Musisz też znaleźć czas dla siebie, by nie oszaleć. Dobra kondycja psychiczna przed konkursem to podstawa. Mi to pomogło z chemią.
Awatar użytkownika
gwynbleidd
Posty: 10
Rejestracja: 15 cze 2014, o 15:48

Re: Konkurs Kuratoryjny z biologii gimnazjum 2013/2014

Post autor: gwynbleidd »

Ja również z łódzkiego i czekam na wyniki etapu rejonowego (31 stycznia) Spodziewałam się wrednych pytań z literatury w tym roku, a nie było tak źle.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości