IV rok lekarski

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Eremita
Posty: 12
Rejestracja: 29 lip 2010, o 16:45

IV rok lekarski

Post autor: Eremita » 15 wrz 2013, o 16:03

Witam, czy mógłby ktoś napisać jak wygląda sytuacja na poszczególnych blokach, zwłaszcza interesuje mnie diagnostyka, a mianowicie: jak wygląda weryfikowanie wiedzy i czy rzeczywiście połączone jest z okazjonalnym deptaniem godności człowieka i z czego się uczyć? I tak ogólnie czego sie spodziewać na chorobach wew, , neurologii, pediatrii itd. Jakie podręczniki są wymagane i generalnie warte tego by nad nimi ślepnąć? Mam zamiar niektóre książki kupić ze względu na to, że i tak wypada je miec do LEP-u i ze względu na permanentną biedę w bibliotece i wzajemne wyszarpywanie ich sobie . Tylko które.?
Z góry dziękuje za przejawy pomocy i poświęcony czas.

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Agher » 15 wrz 2013, o 18:14

Eremita pisze:Witam, czy mógłby ktoś napisać jak wygląda sytuacja na poszczególnych blokach, zwłaszcza interesuje mnie diagnostyka, a mianowicie: jak wygląda weryfikowanie wiedzy i czy rzeczywiście połączone jest z okazjonalnym deptaniem godności człowieka i z czego się uczyć?
Diagnostyka sama w sobie jest nawet spoko, a problemy są zasadniczo trzy. 1) poprawiać ćwiczeń nie wolno, uwalić można tylko jedno, dwa uwalone to już jest kombajn. Większość ćwiczeń wygląda tak, że siada się z asystentem, następuje dwugodzinna odpytka i zajęcia się kończą. Na jednych zajęciach jest test, na niektórych jest tzw. część praktyczna", ale główna część zajęć to pytanie przez asystenta. Ściemą jest fakt, że na ćwiczenia trzeba umieć wszystko na blaszkę razem z normami żeby w ogóle je zaliczyć! (słyszałem takie plotki), ale zawsze trzeba umieć odpowiedzieć cokolwiek na każde zagadnienie z rozpiski no i z tym jest trochę stresu. 2) Zakład niespecjalnie lubi kierunek lekarski. Faktycznie czasami można się nasłuchać jakiś głupich uwag o lekarzach, ale raczej obywa się bez jakiś nieprzyjemnych sytuacji.no chyba że obie strony zawinią. 3) Wszystko zależy od tego KIEDY ma się ten blok - innymi słowy - blok z diagno w czasie trudniejszego działu z farmy połaczonego z kołem i do tego kolosem z patomorfologii to ciężka sprawa, ale nie każdy przecież musi trafić na taki uroczy tydzień.
Czas na plusy: każde ćw. jest z innym asystentem, który codziennie praktycznie musi mówić to samo do kolejnych grup, dlatego asystenci mają utarte schematy, pytania, podchwytliwe haczyki itd. Oczywiście co roku coś tam się zmieni, ale sporo takich podchwytliwych pytań jest taka sama, więc jak się dobrze opracuje giełdy pytań z ćwiczeń to można spokojnie przebić się przez diagno, ucząc się tym samym wszystkiego co potrzebne.
Wokół tego przedmiotu naprawdę urosły legendy, ale jest spokojnie do przeżycia. Najważniejsze to spisywanie skrupulatnie tego o co pytają asystenci, bardzo ułatwia to życie następnym, no i oczywiście korzystanie z dobrych giełd . I na wielu ćwiczeniach na prawdę przydaje się dobra znajomość patofizjologii (sic!).
Eremita pisze: I tak ogólnie czego sie spodziewać na chorobach wew,
Fajne bloki, dużo można się nauczyć. Nauki niby trochę jest, ale nie jest to męczące, zajęcia ciekawe. no chyba, że dziesiąty dzień z rzędu idzie się oglądać kolo.
Eremita pisze: neurologii
Nauki sporo, wielu osobom sprawia problem pierwszy semestr gdzie trzeba sporo bazować na wiedzy z neuroanatomii. tak patrząc na to co mówią ludzie to generalnie nie jest to jakiś lubiany przedmiot. Kilku asystentów potrafi przycisnąć. Zajęcia nawet przyjemne ale monotonne. Egzamin sprawił wrażenie trudnego, ale potem jakimś dziwnym trafem zdało na prawdę dużo osób i podobno wynikło to z dostosowania progu.
Eremita pisze: pediatrii
Nic specjalnego do powiedzenia, spoko zajęcia. Na koniec jest test zaliczający. Materiału nie jest bardzo dużo a i pytania są przystępne, zwłaszcza jak ktoś się uczył na blok dobrze. Polecam wykłady prof. Wasilewskiej, jedne z fajniejszych i przydatniejszych ze wszystkich do IV roku włącznie.

O dermie nie ma co wspominać, przyjemny przedmiot z nieprzyjemnymi zagadnieniami .
Eremita pisze: Jakie podręczniki są wymagane i generalnie warte tego by nad nimi ślepnąć? Mam zamiar niektóre książki kupić ze względu na to, że i tak wypada je miec do LEP-u i ze względu na permanentną biedę w bibliotece i wzajemne wyszarpywanie ich sobie . Tylko które.?
Z góry dziękuje za przejawy pomocy i poświęcony czas.
Warto mieć Szczeklika tylko samemu trzeba zdecydować czy już teraz. Są różne strategie, bo egzamin dopiero po V roku. Z innych przedmiotów nie warto nic kupować.

Eremita
Posty: 12
Rejestracja: 29 lip 2010, o 16:45

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Eremita » 18 wrz 2013, o 11:25

mam jeszcze pytanie dotyczace fakultetów: który jest prowadzony w wartościowy sposób? Do wyboru: gastroenterologia, radiologia, kardiologia, pediatria( w obserwacyjno zakażnym i z nefrologią), chirurgia.

Awatar użytkownika
Kontur
Posty: 26
Rejestracja: 3 maja 2012, o 17:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Kontur » 19 wrz 2014, o 09:17

Czy ktoś wie jak wygląda blok z chirurgi ?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Agher » 19 wrz 2014, o 12:21

Jeżeli chodzi o V piętro to nie ma co nastawiac się pozytywnie bo jest duza szansa że można się rozczarować. Dużo zależy od asystenta i jego humoru. Ćwiczenia zaczynają się od 7:30. Umieć trzeba na zaliczenie materiał z rozpiski który mniej lub bardziej pokrywa się z seminariami. Samo zaliczenie tez zależy od asystenta i jego humoru. Radzę też nie pałętać się po korytarzu bez celu, bo profesor czycha, chociaż jak zachce mu sie pouczyc to zajęcia mogą się stać bardzo ciekawe.

Jeżeli chodzi o naczyniowke to zajęcia są z szycia i węzłów, bardzo fajni ludzie, bardzo fajne zajęcia, trochę teorii, głównie praktyka.

Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Ganc Pomada » 19 wrz 2014, o 18:13

Agher, czy fakt, że trzeci rok nie ma diagnostyki w bloku tylko co tydzień jedno ćwiczenie przez cały semestr jest lepszym rozwiązaniem? Będzie łatwiej w związku z tym?

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Agher » 19 wrz 2014, o 18:27

moim zdaniem lepszy, bo przynajmniej można będzie się jakoś sensownie nauczyć na te ćwiczenia i coś z nich wyciągnąć

Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Ganc Pomada » 19 wrz 2014, o 18:30

Jak wyglądają ćwiczenia z radiologii?

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Agher » 19 wrz 2014, o 19:11

najpierw seminarium, potem ćwiczenia z asystentem. To co trzeba umieć, zależy od asystenta na którego się trafi - jedni wymagają więcej inni mniej.

ania2525
Posty: 9
Rejestracja: 6 lip 2012, o 12:51

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: ania2525 » 24 wrz 2014, o 21:23

A co warto wypożyczyć na chirurgię? Są dostępne jakieś materiały od Kliniki (seminaria, wykłady) i czy one wystarczą na zaliczenie?
I jak to jest z Klinikami z pediatrii i chirurgii, czy każda grupa będzie miała zajęcia w każdej klinice?

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: wizja IV roku lekarskiego

Post autor: Agher » 24 wrz 2014, o 21:32

Jeżeli chodzi o oddziały to na IV roku chirurgia jest w II klinice chirurgii ogólnej i gastroenterologicznej, a z pediatrii zajęcia są w Klinice Nefrologii i w Klinice Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci.

Z chirurgii taką podstawą są w zasadzie 3 książki: Noszczyk (duży, II tomowy
) i repetytorium Noszczyka, oraz repetytorium Fibaka. Wszystko jest w PDF w internecie.

niania7
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2011, o 15:20

Re: IV rok lekarski

Post autor: niania7 » 6 lip 2015, o 11:23

Jakie podręczniki polecacie do neurologii, dermatologii i na zakazy?

Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: IV rok lekarski

Post autor: Agher » 6 lip 2015, o 13:17

niania7 pisze:Jakie podręczniki polecacie do neurologii, dermatologii i na zakazy?
Z neurologii Kozubski lub Mazur, do badania u niektórych asystentów może się przydać Jakimowicz. Derma = Jabłońska. Zakazy - głównie wystarczają seminaria, do doczytania może się przydać Cienciara.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post