Jak dostać się na lekarski?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: Alra »

Żeby mieć 100% z matury wystarczy finalista, czyli w przypadku OB - napisanie na 30% testu na etapie centralnym. Na niektóre uczelnie nawet finaliści są przyjmowani z pominięciem kryteriów. Warto brać udział właśnie już w drugiej klasie, sporo osób wtedy zostaje laureatami.
Niestety, od tego roku sprawa się gmatwa i szykuje się wielka rewolucja - pojawia się konieczność wykonywania nowej pracy na każdy rok (dotychczas większość osób robiła pracę w II klasie i startowała z nią przez dwa lata), nowa forma testu, wprowadzenie limitu osób startujących w zawodach okręgowych (czy się dostaniesz ma decydować przede wszystkim punktacja za pracę, co jest bardzo niemiarodajne, bo nijak nie oddaje wiedzy i umiejętności).
Startować warto, jeśli biologia Cię interesuje, a nie tylko stoi na drodze do osiągnięcia wyższego celu. Nauki jest zdecydowanie więcej niż na maturę - musisz orientować się w systematyce, rozpoznawać gatunki na podstawie zdjęć/opisów, bardziej zgłębić genetykę itd. A w związku ze zmianami w regulaminie, praca badawcza musi być naprawdę ekstra wykonana, żeby mieć jakiekolwiek szanse, więc w tym przypadku też nie można pójść na łatwiznę.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: Collo »

randomlogin pisze:Laureat daje 100% z postepowania kwalifikacyjnego, calego. Z danego przedmiotu 100% daje juz finalista - tez gra warta swieczki.
Nie zapominajmy, że tytuł finalisty z jednego przedmiotu (biologia lub chemia) daje max punktów rekrutacyjnych w Lublinie na kierunek lekarski. Więc myślę, że warto wystartować w olimpiadzie, trzeba tylko pamiętać, że to zupełnie co innego niż matura. A pracy badawczej na OB nie ma co się obawiać, najtrudniej jest wybrać temat i opisywać doświadczenie (najpierw nie ma co pisać na tych 6 stronach, a potem skraca się marginesy, żeby było więcej miejsca ). Natomiast samo robienie doświadczenie miło wspominam.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: mrsdavis »

Ja wykonywanie swojej pracy też dobrze wspominam, a że temat wybrałam taki a nie inny, dużo nabiegałam się z aparatem po lesie- świetna odskocznia
Awatar użytkownika
ahepb
Posty: 73
Rejestracja: 17 lip 2011, o 15:49

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: ahepb »

A ja nie polecam olimpiady, jeśli mówisz, że w gimnazjum nie bardzo się interesowałaś czy też przykładałaś do bioli/chemii. Według mnie trzeba być naprawdę oczytanym i zafascynowanym biologią, żeby dać sobie radę, bo samo przeczytanie paru książek jak Ty to nazwałaś nie wystarczy. Ponadto, pytania z poszczególnych dziedzin układają tam specjaliści - każdy do swojego tematu i mogą być one bardzo szczegółowe - ja zrobiłam wielkie oczy jak zobaczyłam jeden z testów.

Dlatego myślę, że lepiej przez trzy lata sumiennie uczyć się tych dwóch przedmiotów i dostać się z wynikiem średnio 85% z matury, przy tym mieć trochę życia w LO, nie tylko siedzenie w książkach O ile w LO będziesz starała się napisać maturę jak najlepiej, to jak już się dostaniesz nie będzie miało dla Ciebie znaczenia, z której listy się udało

A przygotowywać radzę się z umiarem Czyli najpierw spokojnie uczyć się materiału, a w ostatniej klasie porządnie przysiąść do powtórek i arkuszy. Myślę, że dobry podręcznik i vademecum wystarczą, plus oczywiście tony matur z minionych lat Ja z biologii doczytywałam niektóre zagadnienia w różnych książkach, ale czasami miało to negatywny skutek, bo właśnie literatura czasem była zbyt szczegółowa, czyli stosujmy się do zasady: co za dużo to niezdrowo
Z chemii najważniejsze są zadania, jednak niektóre podstawy trzeba sobie przyswoić, ale tego jest naprawdę mało.

Z perspektywy czasu, jak już mam wszystko za sobą mogę stwierdzić, że te wszystkie historie o tym, jak to ciężko jest się dostać na lekarski są trochę przekolorowane. Jeśli naprawdę się tego chce i rzetelnie pracuje, dając sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek, no i jeśli panuje nad stresem - uda się
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: Collo »

ahepb pisze:Ponadto, pytania z poszczególnych dziedzin układają tam specjaliści - każdy do swojego tematu i mogą być one bardzo szczegółowe
W ostatniej edycji OB na teście okręgowym pojawiło się kilka pytań żywcem wyjętych z ich książeczki Olimpiady biologiczne. Wybór zadań testowych często też modyfikują pytania z Persony i Villego, najczęściej dodając do nich tylko odpowiedź E". Już widzę tych specjalistów siedzących teraz nad książkami i wymyślających pytania.
Awatar użytkownika
bradykinina
Posty: 90
Rejestracja: 5 lip 2013, o 20:54

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: bradykinina »

A ja nie polecam olimpiady, jeśli mówisz, że w gimnazjum nie bardzo się interesowałaś czy też przykładałaś do bioli/chemii. Według mnie trzeba być naprawdę oczytanym i zafascynowanym biologią, żeby dać sobie radę, bo samo przeczytanie paru książek jak Ty to nazwałaś nie wystarczy. Ponadto, pytania z poszczególnych dziedzin układają tam specjaliści - każdy do swojego tematu i mogą być one bardzo szczegółowe - ja zrobiłam wielkie oczy jak zobaczyłam jeden z testów.
W przeciwieństwie do koleżanki polecam udział w olimpiadzie biologicznej

Pytania na szczeblu okręgowym nie są wcale takie ciężkie jak się wydaje i nie trzeba jakoś bardzo rozszerzać materiału z liceum ani wciąż zakuwać. Trzeba też umieć kombinować. Jest to bardzo przydatne w zadaniach zamkniętych Do zyskania jest za to dużo 100 z biologii co pisząc maturę jest praktycznie niemożliwe Dodatkowo jeśli z olimpiadą nie wyjdzie jest się świetnie przygotowanym do matury pod względem wiedzy Największy mankament to przestawić się na rozwiązywanie zadań otwartych, ale jeśli ma się wiedzę to tylko kwestia czasu jak będzie się pisać odpowiedzi takie jakich oczekuje CKE.
Awatar użytkownika
ahepb
Posty: 73
Rejestracja: 17 lip 2011, o 15:49

Re: Jak dostać się na lekarski?

Post autor: ahepb »

Ja nie brałam udziału w OB, dlatego może i moja opinia nie jest super obiektywna i w ogóle, ale znam parę osób, którzy przygotowywali się do olimpiady z nadzieją na lepszy wynik z matury, nawet gdyby nie zostali finalistami, a skończyło się na tym, że polegli na najprostszych zadaniach. Dla mnie po prostu łatwiej było za cel postawić sobie maturę i dostanie się na studia, ale jeśli ktoś ma aspiracje na max ilość punktów w rekrutacji i to go jakoś podbuduje, zmotywuje i ucieszy, to niech walczy.
Colloportus pisze:Już widzę tych specjalistów siedzących teraz nad książkami i wymyślających pytania.
Przytoczyłam tylko to, co powiedziała mi moja ówczesna nauczycielka od biologii, która była na okręgu ze swoimi uczniami i rozmawiała z innymi nauczycielami. Ja jej wierzę, no ale nie brałam udziału, więc ciężko mi stwierdzić, jaki byłby dla mnie poziom trudności tych pytań, gdybym się przygotowywała do OB, czytała literaturę itd. Możliwe, że są na nie odpowiedzi w jakichś tam książkach, z których się korzysta.

Więc może żeby nawiązać do pytania, to chyba nie ma sensu startować licząc na szczęście. Jeśli chce się coś z tego mieć trzeba włożyć w to dużo pracy, jeszcze więcej niż do matury. A myślę, że z samej matury też można mieć spokojnie wysoki wynik, więc OB nie jest niezbędna żeby dostać się na lekarski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości