Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
elizz12
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:05

Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: elizz12 »

Witam. Chciałam zapytać, czy macie pomysł jakie związki zawarte w granulowanej kawie i herbacie (np. lotne) mogą hamować wzrost i rozwój roślin? Czy kofeina i teina może wykazywać takie działanie?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: mrsdavis »

Kofeina jako alkaloid (notabene purynowy, a więc zawierający azot) na pewno jest substancją allelopatyczną. Jednak stawiam na to, że potrzebna by Ci była jakaś fachowa literatura, a ze znalezieniem takiej stricte pod kofeinę może być problem.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: Smile_Forever »

Najszybciej chyba można wyszukać artykuły naukowe na ten temat, wpisz sobie w googlach caffeine effects on plants oraz teine effects on plants i poszukaj sobie artykułów, bo na polskich stronach za dużo na ten temat się nie znajdzie, znalazłam taki skrótowy artykuł o negatywnym działaniu kofeiny na rośliny.
elizz12
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:05

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: elizz12 »

Dziękuję. A co sadzicie o innych związkach zawartych w kawie i herbacie? Czy za pośrednictwem granulatu (drogą lotną) mogą zahamować rozwój roślin?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: Smile_Forever »

zobacz-ten-plik.pdf
(5.08 MiB) Pobrany 71 razy
w tej pracy masz wypisane składniki kawy, a tutaj

Kod: Zaznacz cały

zeszyty.am.gdynia.pl/artykul/Wplyw%20warunkow%20zaparzania%20na%20zawartosc%20garbnikow%20oraz%20wybranych%20parametrow%20barwy%20herbaty_91.pdf
herbaty Najważniejsze związki aktywnie wpływające na organizmy to kofeina i teina oczywiście i najlepiej skupić się na nich, ale możesz też wspomnieć o pozostałych, to wzbogaci pracę
elizz12
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:05

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: elizz12 »

Słyszałam także, że terpenoidy wpływają na wzrost roślin. To prawda
elizz12
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:05

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: elizz12 »

Może macie jakieś nowe idee w mojej sprawie
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wpływ granulatu herbaty i kawy na wzrost rzeżuchy

Post autor: Seeba »

Poszukuję informacji na temat wpływu kofeiny i innych alkaloidów w kawie czy herbacie na rozwój roślin. Spotkał się ktoś z literaturą na ten temat?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość