Bariera krew-mózg

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Magdalenaaa
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2012, o 11:40

Bariera krew-mózg

Post autor: Magdalenaaa »

Mam pytanie odnośnie bariery krew-mózg. W Biologi z tangramem(cz.II, wydanie II, Gdańsk 2008): Ściany tętnic i żył obecnych w oponie miękkiej stanowią tzw. barierę krew-mózg, przez którą mogą przenikać tylko niektóre substancje, m.in. tlen, woda czy glukoza , zaś w książce Biologia jedność i różnorodność wyd.PWN, napisane jest: Ponieważ astrocyty oddzielają komórki nerwowe od włosowatych naczyń krwionośnych, odpowiedzialne są za tworzenie tzw. bariery krew-mózg, regulującej dopływ substancji do komórek nerwowych. Moim zdaniem oba fragmenty się wykluczają. Mógłby mi ktoś powiedzieć jak jest w rzeczywistości, może oba sa prawdziwe? Jak powstaje bariera krew-mózg?
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam
wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: Bariera krew-mózg

Post autor: wojtass »

Magdalen pisze:Mam pytanie odnośnie bariery krew-mózg. W Biologi z tangramem(cz.II, wydanie II, Gdańsk 2008): Ściany tętnic i żył obecnych w oponie miękkiej stanowią tzw. barierę krew-mózg, przez którą mogą przenikać tylko niektóre substancje, m.in. tlen, woda czy glukoza , zaś w książce Biologia jedność i różnorodność wyd.PWN, napisane jest: Ponieważ astrocyty oddzielają komórki nerwowe od włosowatych naczyń krwionośnych, odpowiedzialne są za tworzenie tzw. bariery krew-mózg, regulującej dopływ substancji do komórek nerwowych. Moim zdaniem oba fragmenty się wykluczają. Mógłby mi ktoś powiedzieć jak jest w rzeczywistości, może oba sa prawdziwe? Jak powstaje bariera krew-mózg?
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam
Wg Histologii Wojciecha Sawickiego (2009):
"Z krwi do większości formacji mózgu nie przedostaje się wiele substancji, w tym także leków. Jest to spowodowane istnieniem bariery krew-mózg. Bariera ta składa się z nieprzepuszczalnego nabłonka i jego błony podstawnej naczyń krwionośnych oraz z powierzchniowej warstwy glejowej. Między komórkami śródbłonka istnieją liczne nieprzepuszczalne połączenia typu obwódek zamykających (occludes) i obwódek zwierających (adherens), które umożliwiają przedostawanie się jonów i cząsteczek z krwi do móżgu. W błonie śródbłonka skierowanej ku krwi znajdują się kompleksy białkowe pompy - transportery ABC, które nadają tym komórkom cechę oporności wielolekowej MDR. Transportery ABC wypompowują z cytoplazmy komórek śróbłonka wiele rodzajów cząsteczek. W ten sposób bariera krew mózg staje się szczelniejsza. Okolica dna komory czwartej i niektóre jądra podwzgórza nie są chronione barierą krew-mózg."
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Bariera krew-mózg

Post autor: Mårran »

Oba z tych stwierdzeń są po części poprawne. Barierę krew-mózg tworzy zarówno specyficzna ściana naczyń tętniczych, jak i astrocyty.
Pani Buka
maroo123321
Posty: 39
Rejestracja: 22 gru 2011, o 21:14

Re: Bariera krew-mózg

Post autor: maroo123321 »

Nie wiem czy pomoge ale w książe o neurobiologi ( konkretnie ) o glejowych pisało że astrocyty wytwarzają tę barierę ( astrocyty okołonaczyniowe ) - one tam wszystko kontrolują co i jak ma przechodzićprzez barierę
Pozdrawiam
MArek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość