woda, cukry, pierwiastki

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
doktor221
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2013, o 17:12

woda, cukry, pierwiastki

Post autor: doktor221 »

Witam wszystkich
Mam problem z pracą domową:
1. Mam wykazać znaczenie siarki jako pierwiastka biogennego.
2. Mam tekst -"Bazyliszek płaskogłowy świetnie pływa i nurkuje. Może również biegać po powierzchni wody", + pytania:
a) podaj cechę wody, która umożliwia zwierzęciu utrzymywanie się na jej powierzchni.
b) wyjaśnij, jakie właściwości chemiczne cząsteczek wody warunkują tę właściwość.
3. mam na podstawie wzoru sumarycznego glukozy wyjaśnić dlaczego na sacharydy mówi się również węglowodany.
4. mam dwa cukry glukozę i fruktozę. Muszę określić, który z podanych cukrów jest aldozą, a który ketozą. Potem muszę to wyjaśnić(czyli napisać ponieważ.)
Z góry dzięki za pomoc.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: cordis »

1.Siarka jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy dwóch aminokwasów metioniny i cysteiny, a cysteina uczestniczy w tworzeniu wiązań siarkowych które stabilizują strukture trzeciorzedową białka która decyduje o ich aktywności biologicznej.
2. napięcie powierzchniowe uwarunkowane dużą liczbą wiązań wodorowych
3. Bardzo dziwne pytanie dla mnie to jest synonim, ale można napisać że składa się z atomów tlenu, węgla i wodoru ( mają grupy karbonylową, oraz hydroksylową )
4. W reakcji wody bromowej w obecności wodorowęglanu sodu, glukoza odbarwia a fruktoza nie, bo tylko grupa aldehydowa ulega utlenieniu
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: Giardia Lamblia »

CxH2xOx - węglowodan
Wzór empiryczny - CH2O

Woda - H2O

Chyba widać korelację?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: cordis »

Giardia Lamblia dobre spostrzeżenie pewno o tą odpowiedź w tym zad 3 chodziło co nie zmienia faktu że sacharyd i węglowodan to synonimy
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: mathiej »

Ja bym dodał jeszcze swoje trzy grosze:

Węglowodany organiczne związki chemiczne. Składają się z atomów węgla wodoru, tlenu H:0 stosunek 1:1. Ogólny wzór sumaryczny węglowodanów może być także CxH2yOy lub Cx(H2O)y.
Awatar użytkownika
Sharlie
Posty: 79
Rejestracja: 12 paź 2013, o 11:19

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: Sharlie »

gregory94, co ma do rzeczy, że synonimy, jeśli chodzi o wyjaśnienie danej nazwy? dlaczego również jej się używa?
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: Mastermind »

Słowo węglowodany pochodzi pewnie od wodzianów węgla".
Awatar użytkownika
Sharlie
Posty: 79
Rejestracja: 12 paź 2013, o 11:19

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: Sharlie »

Moim zdaniem, tak jak wyżej, odpowiedzią jest to, że węglowodany składają się z węgla, oraz wodoru i tlenu, odpowiednio w stosunku 2:1 - czyli w takim samym jak w cząsteczce wody.
angel28282
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2014, o 17:09

Re: woda, cukry, pierwiastki

Post autor: angel28282 »

3. Ponieważ wzory sumaryczne sacharydów sugerują połączenie węgla z wodą, np. glukozę można przedstawić jako
C6(H2O)6
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości