Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w domu

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: _włóczykij »

Hej!
Wiecie co?
cholernie żałuję, że tak się ułożyło wszystko i że bardziej kiedyś nie wiedziałam jak się uczyć. Przecież jak zostałam w domu po mojej pierwszej maturze miałam taką ogromną motywację do nauki, a teraz jak poszłam na studia to nie mogę się za nic wziąć. A wiem, ze tylko o tym marzę i serio mam wyrzuty, że nic nie tykam.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: avis »

Adele,za dużo wolnego czasu rozleniwiłaś się
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: _włóczykij »

Albo kompletne brak wiary w swoje możliwości i uważanie, że i tak nie ma sensu się uczyć, bo i tak nic z tego. Ale skoro o tym myślę non stop i mam wyrzuty, że jednak nie daje sobie szansy świadczy o tym, że chyba powinnam ruszyć tyłek

A, wiem. Mniej gadania, więcej robienia, ale to forum tak motywuję dlatego tak rozlewam swoje żale haha
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Moi rodzicie chyba nie za bardzo podoba się pomysł zostania w domu. Jak ich przekonać? Macie jakiś pomysł? Jakich argumentów użyć?
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Madridistka »

Takich, że jak będziesz chciała potem zmienić kierunek to będziesz musiała zapłacić kasę :p
Awatar użytkownika
Ósemka8
Posty: 312
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:23

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Ósemka8 »

Morgotheron, ja się w sumie bałam reakcji moich rodziców na wieść, że chcę rzucić studia. Jednym z ważniejszych argumentów było to, że jeśli wykorzystam punkty ECTS to będzie trzeba płacić.
Jeśli nadal będą nieugięci to pokaż im jak najwięcej wad kierunku na który masz iść awaryjnie. Powiedz, że lepiej posiedzieć rok w domu i iść na studia na których się spełnisz i znajdziesz po nich pracę niż skończyć jakiś inny kierunek studiując go z przymusu. No i że po takich studiach to kilka lat nie znajdziesz pracy i to będą lata na prawdę zmarnowane, a nie rok przygotowań do matury.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Dziękuje wam za odpowiedź, zwłaszcza tobie Ósemka za wyczerpującą odpowiedź. Cieszę się za twoją radę, zwłaszcza, że sama byłaś w takiej sytuacji, więc rozumiesz mnie najlepiej.
P.S. Z pewnością spokojnie przetrwasz pierwszy rok.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Rodzice nadal nieugięci, ale może zmiękną. Twierdzą, że się odwołają od tych ECTSów albo nawet zapłacą. Nie wiem dlaczego chcą, aby pierwszy rok był bezwzględnie zaliczony, choć domyślam się, że chodzi o to, że ich dziecko się nie dostało na lek, a inne poszły na studia, więc ja też powinienem iść na studia. Nie mam pojęcia w jaki sposób będę uczył się nazw łacińskich na botanice, jednocześnie ucząc się do matury. Po prostu powiedzieli, że mi NIE POZWOLĄ zrezygnować. Mówią, że słyszeli jak ktoś tam na 3 i na 5 roku biologii poprawił i dlatego właśnie powinienem pójść.
soffy
Posty: 24
Rejestracja: 3 sty 2010, o 10:45

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: soffy »

Morgotheron, moi rodzice też mieli z tym początkowo problem, naciskali więc poszłam, ale w lutym zrezygnowałam bo widziałam, że w ogóle się nie uczę do matury, studia mnie nudzą i niezbyt przydzadzą mi się do matury szkielety kręgowców po łacinie i systematyka bezkręgowców. U mnie podziałało to, że przedstawiłam mamie plan B na wypadek jakbym drugi raz się nie dostała (powiedziałam, że pójdę na farmację) plus faktycznie zamieszanie z ECTSami. Mama w końcu zrozumiała, że się rozminęłam ze studiami. Teraz znowu mi zabrakło trochę, ale dostałam się na farmę, więc mama o plan B jest spokojna i sama zaproponowała, żebym została rok w domu i dalej walczyła o studia na które chce iść, pomimo że wszystkie dzieci koleżanek dookoła są na studiach. Myślę, że jeśli mówią że zapłacą", to radzę ci znaleźć stawki cenowe za I pkt ECTS w statutach uczelni na które aspirujesz i ile tych punktów przez rok stracisz i przedstaw te koszty rodzicom, to może rozważą plus studia biologiczne (tak jak moje mikrobiologiczne, a miałam botanikę i zoologię) nie przygotują Cię do matury, do matury przygotuje Cię trzepanie zadań i uczenie się schematów
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

Dobry pomysł dzięki soffy. Na studiach jest całkiem fajnie, ale niestety czasu jest znacznie mniej(już 2 kolokwia były, od początku trochę cisną). Spróbuje z tym planem B, systematycznie przekonywać, aż w końcu się uda.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: gooner92 »

Ja sobie nie wyobrażam studiować, zaliczać wszystko i jeszcze uczyć się do matury - przykładowo w przyszłym tygodniu mamy 4 zaliczenia, w tym dwa dosyć obszerne. Z drugiej strony masz fajnie zdaną Mat R, poprawisz chemię, na którą wystarczy uczyć się ze 2 miesiące (a to i tak wg mnie bardzo dużo) i można spokojnie iść na maturę. Z tymi przedmiotami do Łodzi może i byś się dostał, bo za rok biorą pod uwagę dwa przedmioty spośród mat, fiz, biol, chem. Z drugiej strony nie chciałbym być na kierunku, który mnie nudzi. Wytłumacz rodzicom, że takie spinanie się jest bez sensu, bo córka/synek koleżanki/sąsiadki jest na studiach". I [mod]. Za 5 lat ty po biologii możesz mieć problem ze znalezieniem pracy, a po leku raczej robota będzie, tak więc rok czy nawet dwa w plecy to nie tragedia, zwłaszcza, że w perspektywie jest nauka przez kolejne piętnaście albo i dłużej. Jak rodzice chcą mieć dziecko na studiach to idź na europeistykę, tam nie musisz pewnie wiele zaliczać, a i tak cię nie wywalą. Dodatkowo studia kosztują - wynajęcie pokoju, żarcie, media, transport, no chyba, że mieszkasz i studiujesz w tym samym mieście. Ja rok siedziałem, na początku ojciec się trochę wkurzył (ale to wynika ze złych doświadczeń z jego bratem, długa historia), ale po dniu mu przeszło i w sumie sam mnie zachęcał do pozostania rok i poprawy matury, z tym, że ja zaczynałem od zera. Pamiętaj, najważniejsza jest konsekwencja (np. 2 arkusze z chemii i 2 arkusze z biologii na tydzień albo mniej, z zegarkiem w łapie i tak ciągle). Ponad dwa lata temu zrezygnowałem z moich pierwszych studiów, a pamiętam jakby to było wczoraj, jak jechałem ze wszystkimi moimi gratami na pierwszy rok, który skończył się dość szybko. Powodzenia w nauce i w kontaktach z rodzicami!
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Karolajn18 »

Morgotheron, ja po skonczeniu liceum mialam podobny problem. mimo, ze juz od czerwca rodzice wiedzieli, ze sie nie dostane, a ja przez cale liceum tylko medycyna, medycyna, medycyna (ostatecznie w koncu stomatologia ) - to o zostaniu w domu nie bylo mowy. Nawet podali mi podobne argumenty do tych twoich syn/corka znajomej/sasiadki/kogokolwiek zostal/a rok w domu i nie poprawil matury a tylko zmarnowal rok, wiec ja też tak mogę". No i jak trzeba to zaplacimy Wiec musialam isc na jakies studia. Teraz w sumie zaluje, ze sie im nie przeciwstawilam i ze zabraklo mi tej odwagi. Ten rok (pod wzgledem studiowania) to byl tylko stracony czas. Pamietam do dzis jak w sesji meczylam sie ze zdaniem egzaminow zamiast poswiecic czas na maturalne arkusze. Pewnie powinnam to byla olac, ale balam sie, ze przez rzucone studia bede miala w domu male piekło.
Myślę, że powinieneś przekonać rodziców do swoich racji i meczyć tak długo jak tylko możesz, w końcu to twoje życie, twoja przyszłość! I ty wiesz co jest dla ciebie najlepsze. Zawsze też pozostaje możliwość zatajenia prawdy, ale nie wiem czy to do konca dobre wyjscie.
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Morgotheron »

No właśnie chyba chodzi o to, że inni poszli, a tylko ja nie będę studiował, a rodzice od razu przejmują się opinią innych. W tygodniu ciężko jest znaleźć czas, bo mamy dwa kolokwia tygodniowo, niekiedy nawet 3, a jak będzie sesja to już w ogóle, na studiach traci się sporo czasu, bo tu trzeba iść do sklepu, zrobić jakiś obiad, jeszcze papierkowa robota, sam dojazd na uczelnie zajmuje mi 40 minut. Dzięki za wsparcie i porady.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość