Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w domu

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
sandoz
Posty: 225
Rejestracja: 12 lip 2013, o 14:19

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: sandoz »

Uparci Twoi rodzice , poniewaz sama jestem rodzicem to wiem o co im chodzi A moze tak po jednym arkuszu rób sobie biologię i chemię,tak aby nie wyjsc z wprawy
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: gooner92 »

sandoz, o co takim rodzicom chodzi? O to, żeby sąsiedzi/rodzina nie pomyślała, że Morgotheronowi nie poszło? Bez sensu, chłopak się męczy, a jak rok przezimuje i skupi się na maturze to na pewno mu się uda, a tak to ma o wiele ciężej. Współczuję ci chłopie, ale nie łam się, pół roku szybko zleci, może cię wyrzucą po semestrze (może to sposób na rodziców?) i będziesz miał już tylko maturę przed sobą.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Mårran »

gooner92 pisze:O to, żeby sąsiedzi/rodzina nie pomyślała, że Morgotheronowi nie poszło?
Bo to jest częsty tok myślenia ludzi. Nie dostał się, nie wyszło, lepiej, żeby był na czymkolwiek. Często trudno takich rodziców przekonać.
Pani Buka
sandoz
Posty: 225
Rejestracja: 12 lip 2013, o 14:19

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: sandoz »

Własnie o to chodzi co ludzie powiedzą Głupie to ale tak jest niestety .W głębi serca moga myslec inaczej ale przed znajomymi różnej masci chca pokazac ,ze pociecha studiuje ale chce jeszcze startowac na medycynę.Tak to mniej więcej wygląda.
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: kate27 »

Czy faktycznie tylko ja jestem taką egoistką, że nie widzę nic złego w pójściu na studia z potencjalnym zamysłem rzucenia ich po roku? Dziś sobie gadałam z kilkoma znajomymi i jak się dowiedzieli, że chcę tak przezimować to zaatakowali mnie jakbym im zabiła matkę (co najmniej) Oczywiście wyciągnęli nieśmiertelny argument, że zajmuję miejsca osobom, które faktycznie chciałyby ukończyć te studia w całości, ale ja raczej wychodzę z założenia, że każdy powinien martwić się o siebie i to moja sprawa, czy chcę mieć jakieś zabezpieczenie w przypadku porażki na poprawie matury


Tym bardziej, że znieśli tę durną (wg mnie, aczkolwiek to temat do dyskusji) ustawę i nie będę musiała potem dopłacać za ostatni semestr w przypadku zmiany kierunku.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: gooner92 »

kate27, o jakiej ustawie mowa?
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: kate27 »

Ja się cieszę, bo wykładanie kilkunastu k (czy po ile to tam chodzi) pod koniec studiów nie byłoby dla mnie powodem do radości
DobreOko
Posty: 40
Rejestracja: 19 maja 2014, o 08:47

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: DobreOko »

kate27 pisze:Czy faktycznie tylko ja jestem taką egoistką, że nie widzę nic złego w pójściu na studia z potencjalnym zamysłem rzucenia ich po roku? Dziś sobie gadałam z kilkoma znajomymi i jak się dowiedzieli, że chcę tak przezimować to zaatakowali mnie jakbym im zabiła matkę (co najmniej) Oczywiście wyciągnęli nieśmiertelny argument, że zajmuję miejsca osobom, które faktycznie chciałyby ukończyć te studia w całości, ale ja raczej wychodzę z założenia, że każdy powinien martwić się o siebie i to moja sprawa, czy chcę mieć jakieś zabezpieczenie w przypadku porażki na poprawie matury


Tym bardziej, że znieśli tę durną (wg mnie, aczkolwiek to temat do dyskusji) ustawę i nie będę musiała potem dopłacać za ostatni semestr w przypadku zmiany kierunku.
trochę w tym racji jest że idąc na przeczekanie ze swiadomością że nie będziesz kontynuował tego kierunku odbierasz szansę innym, którzy marzą np. o farmie albo analityce.
po 2 w tym wieku powinieneś być na tyle dorosły żeby podjąc męską decyzję chcę robić to i do tego dążę a nie takie ze niby chcesz ale może jednak się wstydzisz że się nie dostałeś
to żaden wstyd nie dostać się za 1 razem na medycynę! ja się w zeszłym roku nie dostałam, zostałam w domu i jakoś znajomi ani rodzina nie byli zdziwieni taką decyzją
po 3 mnie by było najzwyczajniej w świecie żal kasy wydanej przez ten rok na utrzymanie na studiach tylko dlatego żeby rodzice mogli mówić moja córka studiuje"
no i po 4 nie wiem czy miałabym na tyle czasu i determinacji żeby uczyć się do egzaminów i do matury
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: randomlogin »

Ad 1 - nie zgadzam sie. Ci inni mogli po prostu lepiej napisac mature, i szanse nie zostalyby im odebrane. Wiec koniec koncow to przede wszystkim konsekwencja ich dzialan.

Ad 2/3 - czasem ma sie studia w tym samym miescie. Kosztow dodatkowych brak, a jest a) ubezpieczenie, b) legitymacja = znizki, c) kontakt z innymi ludzmi, zeby nie zwariowac od siedzenia w domu, d) jakas alternatywa w razie gdyby nie wyszlo. To nie musi byc wstyd, ze sie nie dostalo. A akurat kontakt z innymi to cos trudnego do przeliczenia na pieniadze.

No i ad 4 - nie wiesz, ale jak mozna sie przekonac nie probujac? Jak sie okaze, ze czasu jest za malo, to mozliwosc rezygnacji jest w kazdej chwili.
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Jagla »

Nie czytałem całego tematu, napiszę jak to jest w moim przypadku.

Zostałem ten rok w domu i poprawiałem maturę - udało się, na lekarski się dostane. Jednak gdybym mógł cofnąć czas to zrobiłbym to inaczej. Poszedłbym na studia ale kompletnie niezwiązane z przyszłym zawodem, które by mnie po prostu interesowały(w moim przypadku np filozofia) z zamiarem rzucenia ich po pół roku.

Mimo, że jestem osobą dość zdyscyplinowaną był to najbardziej nijaki rok w moim życiu, miałem plany uczyć się języka (może i dwóch), przeczytać masę książek itd a prawie nic z tego nie wyszło - większość czasu po prostu zmarnowałem.

Nie dajcie sobie wmówić, że matura jest to taki trudny egzamin gdzie rok ciągłego uczenia się ledwo wystarczy, żeby dobrze to napisać - z takim nastawieniem nigdy tego nie zdacie tak jak trzeba. Prawda jest taka, że matura jest prosta, schematyczna i spokojnie regularną nauką można to wszystko ogarnąć.

Z drugiej strony nie ma się tutaj co wzorować na innych. Jeżeli ktoś czuje, że siedzenie w domu przez rok będzie najlepszym pomysłem to niech też tak zrobi - każdy jest inny. Ja po prostu wiem, że ten rok to był dla mnie rok stagnacji, głównie towarzyskiej, naewt mimo tego, że maturę udało mi się poprawić. Czy gdybym poszedł na te pół roku na studia to czy dostałbym się na lekarski ? Nie wiem.
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: Trzcina »

kate27 pisze:Czy faktycznie tylko ja jestem taką egoistką, że nie widzę nic złego w pójściu na studia z potencjalnym zamysłem rzucenia ich po roku?
Ja również nie widzę w tym nic złego. Co innego jakbym była pewna, że rzucę te studia, ale przecież idę na nie po to, żeby je skończyć jak nie dostanę się na medycynę.
A ludzie-zapychacze stanowią spory procent studentów na wszystkich kierunkach - na medycznych są to osoby, które są przymuszone do studiowania przez rodziców z ambicjami, osoby, które w ogóle nie powinny mieć kontaktu z innymi ludźmi (już nie mówiąc o leczeniu), na innych kierunkach osoby, które wybrały to samo co koledzy, czy też ludzie, którzy studiują jakiś kierunek, bo nazwa fajnie brzmi. znałam dziewczynę na filologii fińskiej, która fińskiego nigdy w życiu wcześniej nie słyszała, ale wybrała to, bo taki miała kaprys. Oczywiście zrezygnowała po pół roku. I to można nazwać głupim zachowaniem.


Zostałam w tym roku zmuszona do studiowania przez rodziców. Miałam dylemat między budownictwem a pewnym kierunkiem ekonomicznym. Przyznam, że myślałam o tym zajmowaniu miejsca na budownictwie, bo wiem, że progi tam są wysokie i chętnych nie brakuje, ale jednak nie zawahałabym się złożyć papierów - życie to nie koncert życzeń, mogę się nie dostać medycynę i wtedy muszę mieć jakiś zawód, żeby w ogóle mieć za co żyć. Przez kilka lat uczyłam się w kierunku studiów technicznych, z myślą, że być może zostanę kiedyś tym kierownikiem budowy - i wybaczcie, ale nie mam zamiaru zostać za 4 lata bez wykształcenia i pieniędzy, tylko dlatego, że nie chciałam komuś zniszczyć marzeń. Dla kogoś innego to rok na poprawę matury, dla mnie ma to natomiast ogromne znaczenie, ponieważ mam problemy finansowe i nie mam nawet pozwolenia na to, żeby tak długo mieszkać w rodzinnym domu.
Ostatecznie wybrałam kierunek ekonomiczny, ponieważ będzie więcej czasu na naukę do matury, poza tym rozważam otwarcie jakiegoś własnego biznesu, rozwoju w kilku kierunkach, a po budownictwie szkoda by mi było 5 lat ciężkiej pracy, gdyby zawód okazał się chybiony.

Dodam, że byłabym ewentualnie gotowa zapłacić za ostatni rok medycyny, bo bardziej winna czuję się względem państwa, że marnuję pieniądze, niż względem kandydatów. Nie stać mnie na to, ale skoro mam zachciankę w postaci studiów medycznych, mam siłę na naukę i poprawianie matury, to równie dobrze mogę pracować na zarobienie tych pieniędzy. Świat nie dostosowuje się do mnie, a życie nie polega na spełnianiu marzeń, dlatego trzeba czasem przełożyć zdrowy rozsądek ponad to, co ja chcę. A powiem, że chciałabym zostać w domu. Ale wiem, że jest to z mojej strony głupie, bo nigdy nie spojrzałabym moim rodzicom w oczy, gdybym przesiedziała ten rok w domu i nie dostała się na medycynę.

Rozumiem natomiast wybory innych i życzę wszystkim poprawkowiczom powodzenia i sukcesów w nauce - zarówno tym studiującym jak i czekającym
biscuit_94
Posty: 80
Rejestracja: 26 cze 2014, o 19:53

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: biscuit_94 »

O odpłatności drugiego kierunku bodajże, przy czym jeszcze jej nie znieśli, jest rzekomo niezgodna z konstytucją i mają ją poprawić.
Moim zdaniem ta ustawa jest bardzo dobra, masz określony czas na studia i koniec, państwo nie opłaca dziesiątego roku studiów jakiemuś leniuchowi, który mieszka w akademiku i pobiera socjalne.
Awatar użytkownika
fructosum
Posty: 819
Rejestracja: 24 cze 2013, o 16:46

Re: Czy warto iść na studia poprawiając maturę czy zostać w

Post autor: fructosum »

Zostałam rok w domu i dobrze na tym wyszłam. Miałam iść rok na studia i je rzucić, ale cieszę się, że tego nie zrobiłam, bo sądzę, że nie pogodziłabym studiów z jednoczesną poprawą matury, a rok przerwy to nie koniec świata. Dla mnie to była dobra decyzja, bo miałam zarówno czas na naukę i odpoczynek. Aczkolwiek sądzę, że to wszystko zależy od osoby. Też miałam czasami chwile zwątpienia, że lepiej było iść na studia jak inni znajomi. Ciągle w głowie miałam wizję, że jak nie poprawię, to zmarnuję rok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości