Cukrzyca typu II i I pytania

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Monique W »

Mam kilka pytań co do tych chorób - czytałam o nich trochę i mam pewne wątpliwości:

1)Czy cukrzyca t. II może przejść w cukrzycę t.I (po jakimś czasie, gdy kom trzustki zniszczą się przez nadmierne wytw insuliny)?
2)Dlaczego podczas kwasicy ketonowej z organizmu wydalane są jony Na i K?
3)Czy jest to jedna z przyczyn wielomoczu?
4)Jak wydalanie nadmiernej ilości tych jonów wpływa na org (wiem-zaburza gospodarkę elektrolitowo-jonową, ale co to dokładniej znaczy?)

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Medycyna Lwów »

1/ nie, brak insuliny w obu przypadkach ma inne tło patogenetyczne
2/ po pierwsze na skutek hiperglikemii dochodzi do diurezy osmotycznej i wraz z moczem wydalane jest dużo jonów
3/ odp. w 2.
4/ szukaj w wikipedii odp. pod hasłami hipokaliemia, hiperkaliemia itd.

Ps. nie bierz się za patofizjologię nie znając fizjologii
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Monique W »

Dziekuję.
Wiem, że mój brak fizjologicznej wiedzy przeraża, pracuję nad tym, po prostu dostałam temat do opracowania b szczegółowego na biologię i musiałam się w to wszystko trochę wgłębić, ale nie mając podstaw jest nieraz ciężko
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Medycyna Lwów »

myślę że nauczyciel biologii o cukrzycy w szczegółach wie tyle co nic więc spokojnie -)
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Monique W »

Też tak myślę i dlatego mam nadzieję, że go zaskoczę nieco, bo trochę jednak o tym czytałam i zrozumiałam (a myślę, że nie jestem aż tak nierozumna jak to z moich postów nieraz wynika ), szczególnie zainteresował mnie wpływ cukrzycy na rozwój miażdżycy.
A w całkiem biochemiczne szczegoły nie ma co się wdawać-i tak w większości prac czytałam, że to jest ciągle nie do końca poznane

Ale jeszcze co do pytania 1. - czy nie jest przecież tak, że po pewnym czasie (długim) kom beta trzustki praktycznie przestają produkować insulinę (bo przez długi czas wydzielały jej zbyt dużo i przemęczają się")?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Medycyna Lwów »

jest tak w końcowym stadium c. t. 2, w c.t.1 od początku jest bezwzględny brak insuliny wywołany procesem autoimmunologicznym.
SylwiaLESIK
Posty: 4
Rejestracja: 27 cze 2012, o 21:10

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: SylwiaLESIK »

CUKRZYCA TO NAPRAWDĘ CIĘŻKA CHOROBA.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2014, o 22:24 przez SylwiaLESIK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cukrzyca typu II i I pytania

Post autor: Medycyna Lwów »

negatywne toksyny i niesie węglowodany - możesz uściślić swój bełkot? bo ni wiem o co chodzi, inaczej to wykasuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości