Anatomia - łacina czy angielski ?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Matthew8
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, o 13:24

Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Matthew8 »

Witam !

Na początku roku postanowiłem uczyć się anatomii po angielsku. Posiadam Atlas Sobotty w całości po łacinie, a w podręczniku mam nazewnictwo polsko-łacińsko-angielskie. Jednak zaczynam mieć wątpliwości co do takiego sposobu nauki - czytając podręcznik wyszukuję struktury, zajmuje mi to jednak trochę czasu, bo muszę na początku odnaleźć łaciński podpis. Poza tym, jest wiele oznaczonych struktur w atlasie, których brakuje w moim podręczniku. Ponadto niezbyt duże grono ludzi uczy się po angielsku, co też jest dla mnie zastanawiające.

W każdym razie, jak sądzicie - lepiej, póki czas, wrócić do łaciny czy jednak zostać przy angielskim ? Myślę też nad kupnem angielskiego atlasu - Prometeusza oraz poszukuję jakiegoś dodatkowego, dobrego podręcznika, bo czasami mam pewne wątpliwości co do angielskiej nazwy lub jej po prostu nie ma w moim podręczniku.

Jakieś sugestie ?

Pozdrawiam
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: tchorz »

Najprościej to chyba tak jak sugeruje asystent? Albo jak robi większość, bo pewnie łatwiej.
Awatar użytkownika
Szymon44
Posty: 67
Rejestracja: 13 lut 2009, o 19:55

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Szymon44 »

Łacina. Nie tracisz czasu na tłumaczenie. Atlas y i książki sa głównie łacińskie. Na klinikach ze starszą kadrą możesz potem sie nnie dogadać. Łatwiej będzie ci struktury połączyć z nazwą zabiegu, choroby itd.

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Smile_Forever »

Ja się uczę po łacinie, bo do nazw łacińskich jest lepszy dostęp w literaturze, tak jak pisze Szymon44, nie traci się czasu na tłumaczenie U nas w grupie wszyscy zdecydowali się na łacinę
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Buniaaaa »

Nie zapominajcie o tym, że dużo zależy od uczelni, na której studiujemy. U mnie na UMEDzie łacina została całkowicie wyparta przez angielski, który obowiązuje nas na kołach praktycznych i teoretycznych. Na WUMie obowiązuje polski + łacina + wybrany język (angielski do wyboru m.in.). Więc trzeba mieć to na uwadze Ja się uczę tylko angielskiego, bez sensu jeszcze łacinę wkuwać skoro w ogóle nie jest wymagana od paru lat już Łacina owszem jest we wszystkich podręcznikach, angielski dopiero wchodzi w modę", osobiście jestem z angielskiego zadowolona, nie trzeba wkuwać końcówek gramatycznych (3 lata w LO mi wystarczyły ), i nie jestem w stanie wykluczyć przyszłej emigracji w celach naukowych chociażby, więc się może przydać
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: _Samira_ »

A czy ktoś z pojęciem na temat może właśnie powiedzieć, czy nazwy anatomiczne przydają się potem w zawodzie? Bo jeśli się tego rzeczywiście używa, to na pewno warto wziąć ten angielski pod uwagę
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: mossa »

Przydają się, chociażby przy pisaniu/czytaniu opisów zabiegów chirurgicznych. Oczywiście sporo nazw jest w angielskim i łacinie bardzo zbliżonych lub wręcz identycznych i nikt nie powinien mieć problemów np. z ileostomią, o tyle część nazw się różni, przykładowo pżw - po łacinie ductus choledochus, po angielsku common bile duct, zabieg otwarcia tegoż przewodu - choledochotomia. Jak widać łatwiej zrozumieć po łacinie. Część powszechnie używanych nazw pochodzi też z greki, np. żołądek - gaster, wycięcie żołądka - gastrektomia, niewiele ma to wspólnego z angielskim stomach. Generalnie uważam, że dopóki przy władzy są starzy profesorowie to w praktyce obowiązywać będzie raczej łacina.
lek. mossa
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: moorisett »

Bunia pisze:Nie zapominajcie o tym, że dużo zależy od uczelni, na której studiujemy. U mnie na UMEDzie łacina została całkowicie wyparta przez angielski, który obowiązuje nas na kołach praktycznych i teoretycznych. Na WUMie obowiązuje polski + łacina + wybrany język (angielski do wyboru m.in.). Więc trzeba mieć to na uwadze Ja się uczę tylko angielskiego, bez sensu jeszcze łacinę wkuwać skoro w ogóle nie jest wymagana od paru lat już Łacina owszem jest we wszystkich podręcznikach, angielski dopiero wchodzi w modę", osobiście jestem z angielskiego zadowolona, nie trzeba wkuwać końcówek gramatycznych (3 lata w LO mi wystarczyły ), i nie jestem w stanie wykluczyć przyszłej emigracji w celach naukowych chociażby, więc się może przydać
Na WUMie nie ma do wyboru - są 3 języki - polski, łacina, angielski.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Buniaaaa »

moorisett pisze:
Bunia pisze:Nie zapominajcie o tym, że dużo zależy od uczelni, na której studiujemy. U mnie na UMEDzie łacina została całkowicie wyparta przez angielski, który obowiązuje nas na kołach praktycznych i teoretycznych. Na WUMie obowiązuje polski + łacina + wybrany język (angielski do wyboru m.in.). Więc trzeba mieć to na uwadze Ja się uczę tylko angielskiego, bez sensu jeszcze łacinę wkuwać skoro w ogóle nie jest wymagana od paru lat już Łacina owszem jest we wszystkich podręcznikach, angielski dopiero wchodzi w modę", osobiście jestem z angielskiego zadowolona, nie trzeba wkuwać końcówek gramatycznych (3 lata w LO mi wystarczyły ), i nie jestem w stanie wykluczyć przyszłej emigracji w celach naukowych chociażby, więc się może przydać
Na WUMie nie ma do wyboru - są 3 języki - polski, łacina, angielski.
Ok, przepraszam za wprowadzanie w błąd, jednak wiedza od kogoś zawsze pozostaje wiedzą nie z pierwszej ręki
U mnie tak jak mówiłam - na anatomii angielski, a na np. na biologii medycznej łacina się przewija.
Matthew8
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, o 13:24

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Matthew8 »

A jeżeli uczycie się po angielsku to z czego ? : )
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: moorisett »

Ze słownika prof. Aleksandrowicza - zresztą tylko sprawdzam, czy to nie jest wyjątek od nazewnictwa łacińskiego.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Anatomia - łacina czy angielski ?

Post autor: Buniaaaa »

Nie głupią opcją jest zainwestowanie w angielskiego Nettera - jest nieco droższy, fakt, ale nie ma błędów w porównaniu do polskiego odpowiednika Przykładowo w polskim na tablicy 417 mamy wyrostek łokciowy zaznaczony na barku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości