właściwości paliw kopalnych

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

właściwości paliw kopalnych

Post autor: Bioguah0 »

Mam wybrać wspólne właściwości dla wszystkich paliw kopalnych.

1. Ulegają reakcjom spalania
2. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie
3. Ciecze
4. Źródła węglowodorów
5. Zawierają węgiel pierwiastkowy
6. Bezbarwne

Ja bym wybrała 1,4 i 5, ale nie jestem na 100% pewna. pomóżcie!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

Dla DMchemik:
"Nie widziałeś? To nie zobaczysz, aż nie kupisz zestawu dekodera i anteny itd, itd."
Parafrazuję oczywiście pewną reklamę - mam nadzieję na Twoje poczucie humoru.
Ale tak na poważnie w skali makro są substancje barwne i bezbarwne oraz przezroczyste, półprzezroczyste oraz nieprzezroczyste. W skali mikro wszystko jest przezroczyste - to tylko kwestia grubości ścianki. Np. złoto o ściance grubości 0,1 mmm jest już półprzezroczyste.
Tak apropos co to jest przezroczystość? Jest to zdolność do przepuszczania promieniowania elektromagnetycznego lub zdolność do przenikania przez określone cząsteczki. Dlatego ściana grubości 50mm stali jest przezroczysta dla promieniowania gamma ( też elektromagnetyczne ). A ściana ołowiu o grubości 150 milionów kilometrów jest przezroczysta dla cząsteczek neutrino. Zapewniam Cię, że każda forma znanego nam węgla jest zupełnie przezroczysta ale też i bezbarwna - to tylko kwestia grubości warstwy.
To może coś bezbarwne i dotyczące węgla? Są to wszystkie bezbarwne diamenty. Ale w większości przezroczyste.
Na szczęście są też diamenty bezbarwne i nieprzezroczyste - teza o paliwach bezbarwnych została uratowana. UTRZYMAŁBYM PUNKT 6 - zadający pytanie nawet nie spodziewa się, że może być to prawdziwa odpowiedź, bo jest ona zaskakująca. .niezłe jaja.a i odpowiedź zaskakująca!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

.z tym złotem to ścianka ma grubość 0,0001 mm czyli 0,1 mikrometra.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: DMchemik »

Tu chodziło o to, że zamiast 5. przeczytałem 6. w odpowiedziach autorki, sam nie wiem jakim cudem.

A tak czy siak, to punkt piąty też odpada jako cecha wspólna.

PS diament nie jest zaliczany do paliw kopalnych.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

Diament nie jest zaliczany do paliw kopalnych. nie jest paliwem ( w sensie termodynamicznym ) ?, ani kopaliną ( w sensie geologicznym ) ?. Oczywiście jest. Tyle tylko, że z powodów ekonomicznych nie jest paliwem. No cóż, jeżeli substancja jest paliwem i jest kopaliną to brak jej użytkowania nie przesądza o tym, że nie jest ani paliwem ani kopaliną. Brak użytkowania nie przesądza o cechach, jakie substancja ta posiada: jest i kopaliną i paliwem. Gdyby na Ziemi było b.mało węgla kamiennego czy brunatnego, oraz niewiele ropy naftowej czy gazu ziemnego, ale za sprawą tych czy innych meteorytów chodzilibyśmy po kamieniach czy piasku będącym diamentami to przedstawione zadanie miałoby zgoła zaskakującą odpowiedź. Oczywiście to tylko moja filozoficzna dygresja.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Bioguah0 »

Okej, okej, dygresje na bok, co w końcu jest poprawne?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: DMchemik »

1 i 4.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

DMchemik mówi co jest na prawdę w tych pytaniach: 1 i 4 to prawdziwe odpowiedzi - to już bez dygresji, oczywiście popieram Autorytet
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Bioguah0 »

A tak swoją drogą a propos 5, to nie jest właściwe, bo ropa nie zawiera węgla pierwiastkowego?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

Ropa naftowa nie zawiera węgla pierwiastkowego! Jakkolwiek z ropy naftowej MOŻNA UZYSKAĆ węgiel pierwiastkowy. Ale są to dwie różne kwestie.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Bioguah0 »

Może głupie pytanie, ale czy ten węgiel pierwiastkowy różni się czymś od normalnego węgla? XD
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Adax82 »

Zdziwię Cię - Twoje pytanie nie jest głupie a jest całkiem podchwytliwym pytaniem na maturę z chemii.
Węgiel kopalny ( ten normalny ) wcale nie jest czystym pierwiastkowo węglem, gdyż zawiera liczne domieszki. Czysty chemicznie węgiel uzyskiwany jest w wielu procesach chemii przemysłowej bez większego problemu. Nawet grafit czy diament będące prawie czystym węglem pierwiastkowym - nie są nimi w istocie rzeczy i zawierają takie czy inne dodatki. Zatem nie aż tak łatwo jest dostępny węgiel pierwiastkowy.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: właściwości paliw kopalnych

Post autor: Bioguah0 »

okej, dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości