Ph-obliczenia

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

Witam, niedługo czeka mnie kolokwium z pH. Jest pare zadań z kartki przygotowawczej, które sprawiają mi kłopot. Zacznę od tych dwóch:



1.Proszę obliczyć stopień dysocjacji jednowodorotlenowej zasady wiedząc, że jej roztwór o stężeniu 0,1 mol/dm^3 ma pH=10 .

2. O ile zwiększy się pH czystej wody po dodaniu 0,01 mola NaOH do 1 dm^3wody?


Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

Jesteś na studiach, więc maturę z chemii musiałeś zdać, a nie potrafisz zrobić takich zadań?

1) Z pH możesz wywnioskować, ile było jonów H+. Z tej informacji z kolei dowiesz się, ile było jonów OH-. Znając stężenie tych jonów i stężenie roztworu, policzysz stopień dysocjacji.

2) Zapisz dysocjację NaOH, oblicz pOH, a następnie pH. To, co Ci wyszło, odejmij od pH czystej wody.
stokrotka8238
Posty: 1
Rejestracja: 2 lis 2013, o 23:40

Re: Ph-obliczenia

Post autor: stokrotka8238 »

mrsdavis Twój komentarz był nie na miejscu nie trzeba zdawać chemii na maturze, aby móc studiować. Wyobraź sobie, że są kierunki na których pojawia się chemia tylko w jednym semestrze i co jeśli ktoś nie czuje się mocny z tego przedmiotu to nie może iść na ten kierunek

Forum to miejsce pomocy a jeśli wytykasz komuś, że czegoś nie umie lub NIE PAMIĘTA i robisz łaskę, że pomożesz to nie rób tego wcale.

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

stokrotka8238, po prostu denerwuje mnie permanentne chodzenie na łatwiznę. Daruj sobie to zapowietrzanie się.
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Re: Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

Ok. Byłam na humanie w liceum. Zdawałam tylko i wyłącznie biologię na maturze. Taki też jest mój kierunek na studiach: BIOLOGIA.
Dziękuję.

mrsdavis, jeżeli masz mi tak pomagać, nie pomagaj w ogóle. Nie idę na łatwiznę, a naprawdę tego nie rozumiem. Nie chcę rozwiązanych tych zadań, a tylko wskazówki jak się za nie zabrać.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

No i właśnie dostałaś wskazówki. Sęk w tym, że z ciekawości zawsze sprawdzam, czy podawane na forum zadania można znaleźć gdzieś indziej w internecie i te akurat również można. To raz. A dwa- do rozwiązania akurat tych zadań wystarczy poznać definicję pH. Na humanie też realizujecie program z chemii. Tej definicji tak czy owak, żeby napisać to kolokwium, musisz się nauczyć.
Jedynym błędem z mojej strony było założenie, że zdawałaś chemię na maturze. Nadal jednak uważam, że wklepywanie zadań jest pójściem na łatwiznę, co nie znaczy, że nie chcę pomóc. Tyle że pomoc w moim mniemaniu jest zachęceniem do myślenia, a nie robię tego, głaszcząc po główce.
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Re: Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

A czemu nie wpisałam po prostu treści w google i nie spisałam gotowego zadania? Może jednak jest opcja, że NAPRAWDĘ CHCĘ się tego nauczyć? Weź to pod uwagę.


Nie każdy ma realizowaną chemię w liceum aż do 3 klasy, niektórzy mają rozłożone to wyłącznie na początkowe semestry. A niestety pamięć nie jest trwała.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

Nie zakładam, że nie chcesz. Tak czy owak nie rozumiem oburzenia. Napisałaś, co miałaś napisać, przyjęłam do wiadomości i proponuję nie spamować w dalszym ciągu wątku.

Dobrą radą z mojej strony jest zatem najpierw przypomnienie sobie teorii, której jest naprawdę mało w tym temacie, a dopiero potem zabieranie się za praktykę. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci rozwiązać te zadania, a jeżeli nie, to pytaj dalej, a ja postaram się powstrzymać od wszelkich komentarzy (bo widzę, że jesteś na nie bardzo wrażliwa ).
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Re: Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

Stop

Jeszcze tylko: teoria nie jest czymś co mi zostaje w głowie. Muszę zrozumieć to w praktyce. Nieważne.

Dziękuję za rady do tamtych zadań.

Czy mogę zapytać o jeszcze kilka zadań, czy to będzie nadużycie?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

Kto pyta, nie błądzi. Czy jakoś tak.
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Re: Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

Więc:

1.Proszę obliczyć stężenie jonów wodorowych, wodorowęglanowych i węglanowych w roztworze H_2Co_3 o stężeniu 0,1 mol/dm^3 (alpha_1=0,2%, alpha_2=0,05%).

Więc bez pisania całościowych obliczeń wyszło mi C_HCO_3= 0,0002 mol/dm^3, a C_CO_3=10^-7. A jak obliczyć stężenie jonów wodorowych?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Ph-obliczenia

Post autor: mrsdavis »

Wyszło Ci dobrze. Na pewno rozpisałaś dwuetapowo dysocjację. Z niej wynika, że w I etapie [H+]=[HCO3-], a w drugim- [H+]=[CO32-]. Zatem te wyniki, które Ci wyszły, musisz dodać i otrzymasz stężenie jonów wodorowych.
sho9oon
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2013, o 12:39

Re: Ph-obliczenia

Post autor: sho9oon »

Dziękuję. Już wiem, rozumiem.

Jest też zadanie które w ogóle nie wiem jak zacząć:

Oblicz stopień pH roztworu kwasu benzoesowego o stężeniu 0,01 mol/dm^3., którego stała dysocjacji wynosi 6,6x10^-5.


Jak się za to zabrać?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości