zadanie- spalanie mieszaniny

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
DVC
Posty: 106
Rejestracja: 25 lip 2010, o 12:23

zadanie- spalanie mieszaniny

Post autor: DVC »

Spalono 100 cm3 mieszaniny składającej się z metanu i acetylenu. Jaki jest stosunek molowy gazów w mieszaninie, jeżeli w wyniku reakcji otrzymano 0,1205 g wody?


objętość mieszaniny zamieniłam na mole ( nie wiem czy wg można tak ) i masę wody też na mole, potem układ równań z dwóch reakcji spalania. wyszło mi że stosunek metanu do acetylenu = 1,282:1.
Nigdzie na internecie nie mogę znaleźć rozwiązania tylko
i piszą że odp to 1:1. czyli mogę przyjąć że zrobiłam dobrze ?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanie- spalanie mieszaniny

Post autor: Adax82 »

Żeby nie przynudzać to skupimy się na pewnej obserwacji:
spalenie 1 mola metanu powoduje powstanie 2 moli wody
spalenie 1 mola acetylenu powoduje powstanie 1 mola wody
suma objętości metanu i acetylenu wynosi 0,1 dm3 zaś wody powstało 0,0067 mola ( obliczysz to z danych do zadania ).

1 mol CH4 2 mol H2O
1 mol C2H21 mol H2O
a teraz:
x mol CH4 2x mol H2O
y mol C2H2 y mol H2O
zatem:
( x + y )*22,4 = 0,1 dm3 (suma objętości metanu i acetylenu = 0,1 dm3 )
oraz
2x + y = 0,0067 ( suma moli wody ze spalenia obu gazów wynosi 0,0067 )
Masz tu układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi x i y. Po rozwiązaniu otrzymasz x = 48,9 % oraz y = 51,1 %
"Od biedy będzie to jak 1:1 ( o ile nie przykładamy się do dokładności w należyty sposób )

p.s. w naukach ścisłych uznaje się uzyskanie dostatecznie dokładnego wyniku jeśli mamy 3 cyfry znaczące, a bardzo dokładny wynik to 4 cyfry znaczące. Wyrażenie 1:1 jest dokładnością inżynierską"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości