Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
koszulkawgrochy
Posty: 24
Rejestracja: 6 lut 2011, o 13:25

Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: koszulkawgrochy »

Witam.
Niestety nie udało mi się dotychczas znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Odpowiedzi głównie szukałam w internecie.

W pewnej książce znalazłam cytat: (.)Dużo fałdów zawierają np.: mitochondria mięśni poprzecznie prążkowanych, a znacznie mniej wątroby".

Moje pytanie brzmi: Z czego to wynika?
Skoro hepatocyty również potrzebują bardzo dużo energii, jak to jest możliwe, że błony wewnętrzne ich mitochondriów są mniej pofałdowane, niż w przypadku mitochondriów komórek mięśniowych.

Bardzo proszę o odpowiedź.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: AnnaWP »

Większa powierzchnia błony zewnętrznej to więcej enzymów łańcucha i sytnazy ATP, a więc większa wydolność mitochondrium. Za to stroma nie może zwiększać swojej ilości w nieskończoność, im większa objętość, tym bardziej trzeba się napracować na różnicę w gradiencie chemiosmotycznym.
koszulkawgrochy
Posty: 24
Rejestracja: 6 lut 2011, o 13:25

Re: Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: koszulkawgrochy »

Ale to by również miało tłumaczyć, dlaczego nie ma dużo grzebieni w mitochondriach komórek mięśni poprzecznie prążkowanych.

W komórkach mięśni ten metabolizm jest szybszy niż w hepatocytach?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: AnnaWP »

Metabolizm mięśni poprzecznie prążkowanych jest szybszy niż hepatocytów. Praca mięśni zużywa nieprawdopodobną ilość energii, więcej, niż funkcjonowanie hepatocytów - im się nie spieszy tak bardzo.
koszulkawgrochy
Posty: 24
Rejestracja: 6 lut 2011, o 13:25

Re: Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: koszulkawgrochy »

Dziękuję bardzo, teraz już rozumiem
karolina_k
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2013, o 13:08

Re: Mitochondrium- pofałdowanie wew. błony

Post autor: karolina_k »

Mam jeszcze pytanie dotyczące mitochondriów.

Przeczytałam, że w błonach mitochondriów znajduje się niewiele cholesterolu, a w erytrocytach dużo. Czy wynika to z tego, że mitochondria mogą mieć zmienny kształt, więc nie potrzebują aż tyle cholesterolu, który usztywnia błony?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość