Punkty na studia

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
domania
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2013, o 20:54

Punkty na studia

Post autor: domania »

Wiem, że to może brzmieć banalnie, ale czy jest ktoś w stanie mi dokładnie powiedzieć, co wlicza się w punkty rekrutacyjne? Wiem tyle, że 1% z matury podst. to 1 pkt. a 1% z matury rozsz. to 2 pkt. (I to dotyczy tych 2-3 przedmiotów branych pod uwagę na konkretnym kierunku?) A co z ocenami ze świadectwa, procentami z innych (obowiązkowych) przedmiotów zdawanych na maturze?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Punkty na studia

Post autor: Mårran »

Oceny i przedmioty niewymienione w zasadach rekrutacji nie liczą się do ogólnej punktacji.
Pani Buka
Awatar użytkownika
domania
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2013, o 20:54

Re: Punkty na studia

Post autor: domania »

A oceny, które są brane pod uwagę (np. biologia, chemia) to jakiej ocenie przypisywane jest ile pkt.? Np. ile dobry, ile dostateczny?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Punkty na studia

Post autor: randomlogin »

Oceny nie sa brane pod uwage. Z chemii ani biologii ani niczego. Poza Poznaniem, ktory bierze pod uwage srednia wszystkich przedmiotow, ale tylko do rozstrzygania sytuacji dwoch identycznych wynikow z matur. Innymi slowy: lepiej miec 1 (slownie: jeden) punkt wiecej z matury, niz srednia chocby 5.0.
kopera
Posty: 168
Rejestracja: 9 sie 2013, o 13:39

Re: Punkty na studia

Post autor: kopera »

Liczy się tylko i wyłącznie to ile % zdobędziesz na maturze z przedmiotów, które są brane pod uwagę przez uczelnię
Awatar użytkownika
domania
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2013, o 20:54

Re: Punkty na studia

Post autor: domania »

To jeśli brana jest pod uwagę tylko matura, to jak wyjaśnić to


Jest napisane 2 z czterech przedmiotów, więc w sumie 400 punktów, a próg jest 422?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Punkty na studia

Post autor: randomlogin »

Bo zasady rekrutacji nie sa ze stali - bardzo latwo je zmieniac. Jak spojrzysz na zasady z tego roku, z ktorego wzielas prog, to wszystko sie zacznie zgadzac. Oceny pod uwage brane nie sa, naprawde.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Punkty na studia

Post autor: Lunette »

domania pisze:Jest napisane 2 z czterech przedmiotów, więc w sumie 400 punktów, a próg jest 422?
Bo do tego roku (czyli 2013/14) pod uwagę były brane 3 przedmioty spośród: biologia, chemia, matematyka i fizyka, więc maksymalnie do zdobycia 600 pkt.
Dopiero od następnego roku (czyli rocznik 95 i młodsze) będzie miał tylko 2 przedmioty spośród wymienionych czterech, czyli maksymalnie 400.

Oceny ze świadectwa nikogo na uczelni nie interesują, byle, byś zdała. Najważniejsza jest matura.
Awatar użytkownika
domania
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2013, o 20:54

Re: Punkty na studia

Post autor: domania »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Kocham reformy i ten cały bałagan
RelatywnieKreatywna
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2014, o 16:16

Re: Punkty na studia

Post autor: RelatywnieKreatywna »

Po wielu poszukiwaniach wreszcie zrozumiałam na czym polega przeliczanie punktów i próg w Łodzi. Ma ktoś może jakieś przewidywania, jak będzie wyglądał próg na lekarski na rekrutację w 2014 roku? Wiem, że to czysto teoretyczne, po prostu potrzebuję sobie postawić jakąś prawdopodobną poprzeczkę : D

Ja mam taki tok myślenia (nie jest aż tak skomplikowany ale z wytłumaczeniem może być gorzej.)

W roku 2013 próg wynosił powiedzmy 460/600 tak odczytałam stąd - rozumiem że jest to ta najwyżej położona poprzeczka? Jeśli nie proszę mnie poprawić lub dostosować obliczenia : D)

Biorę swój przykład - zakładając, że chcę zdawać rozszerzoną biologię i chemię, a matematykę podstawową, to przy systemie 3 przedmioty z 4, a rozszerzona 1% liczy się za 2 pkt na studia, to:

Próg 460 : 5 (waga jednego procenta przy tych wymienionych trzech maturach) daje średnio 92% z każdej matury, zgadza się?

W takim razie, rok 2014 - wchodzi system 2 przedmioty z czterech, i jeśli wybieram sobie matury rozszerzone z biologii i chemii, to przy łącznej puli 400 pkt, pytanie brzmi: jakiego progu można się spodziewać?

Wiem, że to skomplikowane i trudne do przewidzenia, ale jeśli ktoś wytrwał do końca mojego postu i ma jakieś swoje przemyślenia - proszę o podzielenie się : )
Awatar użytkownika
SnowMaiden
Posty: 6
Rejestracja: 4 wrz 2013, o 12:05

Re: Punkty na studia

Post autor: SnowMaiden »

Tak, zgadza sie .
Obliczylam, ze w rekrutacji 2013/2014 trzeba bylo miec z trzech przedmiotow na rozszerzeniu ok 77%, (460 pkt) wiec z dwoma przedmiotami podejrzewam, ze progi moga troche wzrosnac i trzeba bedzie miec min 80% Sama się nad tym głowkuje, bo nie dostalam sie w tym roku na lekarski, wiec licze na przyszly rok, bo dla mnie zmiana systemu rekrutacji jest jak najbardziej korzystna.
Awatar użytkownika
krisofis
Posty: 184
Rejestracja: 1 lip 2008, o 12:53

Re: Punkty na studia

Post autor: krisofis »

Prognozując przyszłe progi w ogóle nie patrzcie na ten zeszłoroczny. Zmiana zasad rekrutacji zmienia wszystko. Wystarczy przejrzeć progi punktowe z pozostałych uczelni z kilku poprzednich lat by przekonać się, że przejście na model dwuprzedmiotowy zawsze skutkowało skokiem progów do góry. Zwłaszcza, że obecne warunki dopuszczają do rekrutacji osoby bez matury z biologii, więc wzrośnie też liczba potencjalnych chętnych.

Tak czy siak - powodzenia!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Punkty na studia

Post autor: Mårran »

Przypuszczam, ale to wróżenie z fusow, jak wszystkie rozmowy o rekrutacji, że w razie wprowadzenia dwóch przedmiotów progi zrównają się z innymi dwuprzedmiotowymi, czyli zatrzymają się gdzieś około 166-168 pkt z dwóch przedmiotów.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości