Czym jest i jaka jest rola NADPH+H+?

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Czym jest i jaka jest rola NADPH+H+?

Post autor: dzuby »

Witam we wrotek mam koło z biochemii i prosze was o pomoc. Czym jest i jaka jest rola NADPH+H+?
Wiem czym jest NADP+ oraz NADPH- nośnikami wodoru w reakcjach oddychania komórkowego. ale jak powstaje to NADPH+H+ i po co?

Niestety nic nie rozumiem z naukowego bełkotu na wikipedii i innych portalach dlatego pytam tutaj zeby mi ktoś wytłumaczył łopatologicznie.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: HElP!

Post autor: Mastermind »

NAD jest koenzymem uczestniczącym w reakcjach oksydoredukcyjnych (utleniania i redukcji). Może występować w formie utlenionej lub zredukowanej, a w reakcjach biochemicznych może być akceptorem lub donorem wodoru.

Weźmy na przykład reakcję przemiany pirogronianu do mleczanu zachodzącą po glikolizie w warunkach beztlenowych. W reakcji tej pirogronian ulega redukcji (przyjmuje 2 atomy wodoru) do mleczanu, podczas gdy współdziałający z dehydrogenazą mleczanową w tej reakcji NADH ulega utlenieniu (oddaje wodór).
pirogronian.png
(10.1 KiB) Nie pobierany
Inny przykład: w trakcie utleniania alkoholu etylowego do aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową NAD+ ulega redukcji do NADH. Od alkoholu etylowego odłączają się dwa atomy wodoru, jon wodorkowy (2 elektrony i 1 proton) przyłącza się do NAD+, a jeden proton (H+) ulega uwolnieniu.
alkohol_etylowy.png
(9 KiB) Nie pobierany
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: HElP!

Post autor: dzuby »

Nadal jest to dla mnie troche niejasne, może posłużę się konkretnym przykładem:

Problem dotyczy dehydrogenazy aldehydu 3 fosfoglicerynowego(PGAL), zachodzi to w pewnym etapie glikolizy. W Biologii Villego jest napisane ze po dehydrogenazie 2 cząsteczek PGAL powstają 2 cząsteczki NADH(każdy PGAL oddał jeden wodór), natomiast wg innych źródeł(to co podyktował na uczelni prowadzący, czy chociażby tutaj
Glikoliza2.png
) powstają 2 cząsteczki NADH+H+ . wiec WTF

WKoncu powstają 2 cząsteczki NADH czy 2 cząsteczki NADH+H+
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: HElP!

Post autor: Mastermind »

Musi powstawać NADH + H+. Koenzym NAD+ przyłącza jon wodorkowy według równania:
NAD+ + 2 elektrony + proton = NADH
Pozostaje niewykorzystany jeden proton, który ulega uwolnieniu. Od gliceraldehydo-3-fosforanu rzeczywiście odczepia się jeden atom wodoru. Jednak do zredukowania NAD+ potrzebne są dwa atomy. Drugi pochodzi od anionu HPO42-, który jest też źródłem drugiego fosforanu dla 1,3-bisfosfoglicerynianu.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: HElP!

Post autor: dzuby »

Wielkie dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości