I etap 13/14

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

I etap 13/14

Post autor: tchorz »

I jak tam przed pierwszym etapem jutro?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: I etap 13/14

Post autor: Smile_Forever »

Życzę wszystkim powodzenia!
Swoją drogą - troszkę żałuję, że już zakończyłam przygodę z olchemem.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: I etap 13/14

Post autor: Hipstęł »

Czy tylko moim zdaniem zadania z organicznej były dziś dość trudne, a zadanie 2 zaskakiwało powstawaniem siarczku?
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Re: I etap 13/14

Post autor: Midnight095 »

Organiczna była trudna - chyba po raz pierwszy nie było testu, tylko dwa zadania otwarte. Siedziałem nad nimi ponad dwie godziny, ale wydaje mi się, że rozwiązałem je dobrze.

Najgorsze było 3 zadanie wg mnie. Chyba całkiem skopałem cykl termodynamiczny. Nie wiedziałem czy brać uwagę aniony chlorkowe w pierwszym podpunkcie. Zdecydowałem się je ominąć i to był chyba błąd (ale czekam na odpowiedzi na stronie Olchemu).
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: I etap 13/14

Post autor: beznazwy »

Ogólnie zadania wydawały mi się dość łatwe - oprócz trzeciego - konkretnie konstrukcji tego cyklu. Również go skopałem - najprawdopodobniej przekombinowałem trochę. Swoją drogą ciekawy jestem jaka będzie średnia z niego.

Ma ktoś może odpowiedzi do zadań? Słyszałem, że w niektórych okręgach rozdawali. Może mógłby ktoś je zeskanować i wrzucić? Zakładam, że więcej osób jest bardzo ciekawych, a chyba nie zapowiada się, żeby jeszcze dzisiaj je udostępnili.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: I etap 13/14

Post autor: Hipstęł »

Moim zdaniem 3 ostatnie podpunkty z zadania 5 były wyjątkowo trudne.
Co ciekawe zadanie 3 poszło mi dobrze Oo
Straciłem za to punkty w zadaniu 2, bo miałem BaCO3 zamiast BaS, pewnie będę się męczył, że nie zorientowałem się przy tych jonach Pb^2+
Kajmel
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2013, o 19:42

Re: I etap 13/14

Post autor: Kajmel »

Ogólnie najwięcej problemów mi sprawiło 2 zadanie. Niestety nie znałem koloru siarczku ołowiu i uznałem że tym związkiem będzie Siarczan IV
Ale reszta w miarę spoko. Roztwory były przewidywalne.
A co do cyklu, jak się pamiętało cykl Borna Habera z etapu wstępnego to spokojnie można było to analogicznie zrobić. Uzasadnienie jedynie mi sprawiło problemy. Organicznie dosyć trudna. Nawet mi sprawiła problemy a czuje się z niej mocny.
Te ostatnie zadani mnie bardzo zdziwiło, np co oznaczał zapis Kd= 1nM . Uznałem że pewnie chodzi o nanomol czyli Kd =10^-9 , ale to nie jest takie czytelne.
Druga część tego zadania z aminokwasem łatwiejsza. Druga reakcja była dosyć dziwna, ale na podstawie pierwszej można było zobaczyć jaki to jest aminokwas w cząsteczce tej toksyny i na tej podstawie sobie mechanizm ułożyć.
Jakby ktoś miał rozwiązania to byłbym bardzo wdzięczny
Awatar użytkownika
Bellis perennis
Posty: 111
Rejestracja: 27 lip 2013, o 20:19

Re: I etap 13/14

Post autor: Bellis perennis »

A mnie najgorzej poszło zadanie 5 właśnie:( też nie za bardzo rozumiałam tą ich jednostkę. za to 2 według mnie było całkiem w porządku, też zaczęłam pisać na początku siarczan (IV) baru ale później jak doszłam do tego ołowiu to wszystko skreśliłam i od nowa zaczęłam robić
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: I etap 13/14

Post autor: Hipstęł »

Ogólnie jak obstawiacie, próg w tym roku będzie wysoki czy raczej będzie oscylował ok. 50pkt ?
Amilika
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 15:50

Re: I etap 13/14

Post autor: Amilika »

Wiecie kiedy pojawią się odpowiedzi do wczorajszych zadań?
Awatar użytkownika
Bellis perennis
Posty: 111
Rejestracja: 27 lip 2013, o 20:19

Re: I etap 13/14

Post autor: Bellis perennis »

W tym roku jest tak że żeby przejść trzeba mieć 50% całości, ale ilość uczniów którzy przechodzą na drugi etap jest ograniczona więc jeśli będzie dużo osób, które napisały ponad to 50% to mogą podnieść próg
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: I etap 13/14

Post autor: Hipstęł »

Pozostaje mieć nadzieję, że na 50 się skończy i nie będą wymagali wiele więcej. Wydaje mi się, że ilość osób nie powinna przekraczać 350, ale cóż, w końcu to 60 olimpiada, może wykażą się dobrymi chęciami.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: I etap 13/14

Post autor: tchorz »

W dwóch ostatnich próg do drugiego etapu był 45 p.
Te 50% to od możliwych do otrzymania (100p) czy wyniku najlepszego uczestnika? bo różne wersje słyszałam?
wyższy nie sądzę bo jednak organika była trudniejsza. Może metytorycznie niekoniecznie, ale z punktów to chyba mniej niz test wyboru
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości