Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: Wyżlin »

1 Pytanie. Zastanawiało mnie ostatnio, że sporo osób zdających biologię pisze Aby zdać biologię na dobrym poziomie możesz mieć wiedzę, ale i tak liczy się tylko wbicie w klucz".
Rozmawiałam z biologiczką, która jest egzaminatorką i powiedziała, że CKE publikuje tylko bardzo okrojony klucz, a egzaminatorzy dostają dużo bardziej rozszerzone przy sprawdzaniu i jeśli odpowiedź jest zgodna z prawdą to i tak jest zaliczana". Czy to prawda?

2 Pytanie. Znowu jeszcze inna biologiczka powiedziała mi, że w kluczach są podkreślone pewne wyrazy, które muszą być koniecznie umieszczone w odpowiedzi. Czy jeśli się to jakoś inaczej sformułuje, ale chodzi praktycznie o to samo to jest to liczone?

Czy po prostu 87% bez wbicia w klucz jest abstrakcją?
Awatar użytkownika
zarazwariuję
Posty: 7
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:51

Re: Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: zarazwariuję »

Tak się składa że moja tegoroczna korepetytorka też jest egzaminatorką i na samo słowo klucz robi się czerwona i dostaje wypieków na twarzy.Według niej nie ma czegoś takiego jak KLUCZ ani WBIJANIE SIĘ W ODPOWIEDŹ czy ROZGRYZANIE CO AUTOR MA NA MYŚLI.Matura z biologii jest łopatologiczna i wymaga bardzo rzadkiej wśród uczniów zdolności uważnego czytania poleceń i stosowania się do nich.Klucz jaki jest dostępny na stronie CKE owszem jest okrojony, ponieważ egzaminator ma prawo zaliczyć odpowiedz nieznajdującą się w kluczu a zgodną z poleceniem, więc taki RZECZYWISTY klucz wyczerpujący wszelkie możliwe odpowiedzi udzielone przez uczniów tworzy się na bieżąco i nie ma możliwości jego umieszczenia.

To jest to co mi powiedziała ta egzaminatorka
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: Wyżlin »

No to okruchy kamienia trochę spadły mi z serca
Czyli jeśli coś jest zgodne z prawdą i dostosowane do pytania MUSI być uznane? Nurtuje mnie to pytanie, bo większość twierdzi, że CKE jest nieugięta w trzymaniu się kluczy.
Awatar użytkownika
zarazwariuję
Posty: 7
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:51

Re: Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: zarazwariuję »

Wy&#x17Clin pisze:No to okruchy kamienia trochę spadły mi z serca
Czyli jeśli coś jest zgodne z prawdą i dostosowane do pytania MUSI być uznane? Nurtuje mnie to pytanie, bo większość twierdzi, że CKE jest nieugięta w trzymaniu się kluczy.
Oczywiście! Egzaminatorzy którzy siedzą i sprawdzają egzaminy wbrew opiniom innych to nie są stare,sadystyczne babka,które tylko szukają jakby tu odjąć punkt.Jeżeli twoja odpowiedz będzie w pełni zgodna z poleceniem ALE inna niż klucz egzaminator Ci ją zaliczy.

Więcej nauki mniej martwienia - moje motto
Wyżlin
Posty: 347
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:41

Re: Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: Wyżlin »

zarazwariuj&#x119 pisze:Oczywiście! Egzaminatorzy którzy siedzą i sprawdzają egzaminy wbrew opiniom innych to nie są stare,sadystyczne babka,które tylko szukają jakby tu odjąć punkt.Jeżeli twoja odpowiedz będzie w pełni zgodna z poleceniem ALE inna niż klucz egzaminator Ci ją zaliczy.

Więcej nauki mniej martwienia - moje motto
Dziękuję w końcu za jakąś sensowną odpowiedź
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Egzaminatorzy mają rozszerzone klucze?

Post autor: lith »

Egzaminatorzy na pewno są różni. Żeby coś zaliczyć muszą wiedzieć, że coś co napisałeś jest poprawne. Jak będziesz wiedział więcej niż egzaminator to może być lipa Jeden zaliczy, bo uzna, ze to poprawne, drugi będzie miał to w dupie i nie będzie u się chciało dochodzić, czy Twoja odpowiedź jest poprawna, skoro w kluczu, który dostał jej nie ma.
Najlepiej napisać tak jak sobie autor pytania wymarzył, inaczej oprócz Twojej wiedzy liczy się jeszcze wiedza i inteligencja sprawdzającego. a tu można na pewno różnie trafić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości