Pytania o klucz odpowiedzi

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
skill09
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 19:41

Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: skill09 »

Hej,
Doszły mnie ostatnio słuchy, że na maturze z chemii (przynajmniej tej najnowszej - 2014) obowiązują dość osobliwe zasady Np. nazywając alkiny końcówka -in ma nie być punktowana, a rysując zdelokalizowane wiązanie pi na przykład w cząst. benzenu można to zrobić jedynie za pomocą kresek, a nie kółka.
Czy Wy również słyszeliście o takich rzeczach, wielu z Was pewnie chodziło na korki, bądź miało do czynienia z egzaminatorami maturalnymi.
Jeśli macie pojęcie o podobnych ciekawostkach proszę Was, abyście się nimi podzielili, to zawsze może uratować komuś kilka punktów, które jak wiecie są na wagę złota
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: suzaku »

Z chęcią się dowiem o takich nowalijkach, bo uczę się sama do matury, a w zasadzie do jej poprawy, nie korzystam z pomocy korepetytorów, a warto wiedzieć na czym mogą uciąć punkty.
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: sylwucha010 »

Nie straszcie ! Ja tez ucze sie sama, zreszta nawet nue wiem czy u nas w miescue, bylby jakis korepetytor wystarczajaco poinformiwany jesli chodzi o takue nowinki

Awatar użytkownika
suzaku
Posty: 135
Rejestracja: 26 sie 2013, o 19:37

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: suzaku »

sylwucha010 pisze:Nie straszcie ! Ja tez ucze sie sama, zreszta nawet nue wiem czy u nas w miescue, bylby jakis korepetytor wystarczajaco poinformiwany jesli chodzi o takue nowinki
Straszyć to ja nie chce, ale jak byłam w liceum to uczyłam się starej metody redoksów, a w klasie maturalnej musieliśmy nieco zmienić zapis pod maturalny. Dobrze wiedzieć od kogoś z liceum, najlepiej z klasy maturalnej o bieżacych zmianach bo później trochę szkoda jak nie zalicza dobrego rozwiązania z powodu złej formy zapisu c
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: Giardia Lamblia »

suzaku pisze:ale jak byłam w liceum to uczyłam się starej metody redoksów, a w klasie maturalnej musieliśmy nieco zmienić zapis pod maturalny
Zapewne mówisz o zapisie atomowo-elektronowym. On nie jest stary, tylko bardziej skondensowany - mniej skomplikowany.

Taka zmiana musiałaby być poprzedzona jakimś komunikatem CKE odpowiednio wcześniej. Zresztą nie wyobrażam sobie, żeby ktoś miał na tyle mało oleju w głowie i tego typu widzimisię wprowadzał na maturze.

Nie przejmowałbym się tą plotką na waszym miejscu.

Swoją drogą benzen z kółkiem jest bardziej poprawny.
skill09
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 19:41

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: skill09 »

Giardia zgadzam się z Tobą w 100%, ale ja to usłyszałem od swojej korepetytorki, która podobno była/jest egzaminatorką maturalną, więc nie nazywałbym tego plotkami". Jeżeli chodzi np. o benzen itp. to ta zmiana ma służyć temu, żeby sprawdzający nie musiał posiadać wiedzy z chemii (lol podobno to nie jest wymagane).Dla to wszystko wydało się równie dziwne, że aż trudno mi w to uwierzyć, dlatego pytam się o to Was na forum, z nadzieją, że również znajdzie się ktoś uczący się u egzaminatora maturalnego.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: adamantan »

skill09 pisze:Jeżeli chodzi np. o benzen itp. to ta zmiana ma służyć temu, żeby sprawdzający nie musiał posiadać wiedzy z chemii (lol podobno to nie jest wymagane)
To kto będzie sprawdzał matury z chemii? Pani Basia ze straganu, która miała chemię w szkole 50 lat temu? Myślę, że to jest kolejna plotka, jakich już było sporo - ktoś gdzieś usłyszał.
Najlepiej napisać do głównej kwatery CKE. Wbrew pozorom odpisują na maile. Warto nadać wiadomości dramatyczny tytuł - sprawdzone
ZłotaJelonka
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:37

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: ZłotaJelonka »

Moim zdaniem to kolejna plotka, która tylko stresuje maturzystów
Awatar użytkownika
daftpunk
Posty: 107
Rejestracja: 3 lip 2013, o 15:53

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: daftpunk »

Giardia Lamblia pisze:
suzaku pisze:ale jak byłam w liceum to uczyłam się starej metody redoksów, a w klasie maturalnej musieliśmy nieco zmienić zapis pod maturalny
Zapewne mówisz o zapisie atomowo-elektronowym. On nie jest stary, tylko bardziej skondensowany - mniej skomplikowany.

Taka zmiana musiałaby być poprzedzona jakimś komunikatem CKE odpowiednio wcześniej. Zresztą nie wyobrażam sobie, żeby ktoś miał na tyle mało oleju w głowie i tego typu widzimisię wprowadzał na maturze.

Nie przejmowałbym się tą plotką na waszym miejscu.

Swoją drogą benzen z kółkiem jest bardziej poprawny.

poprawny jest, ale nie na maturze, na maturze należy pisać z kreskami!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: Giardia Lamblia »

daftpunk pisze:na maturze należy pisać z kreskami!


Więcej wykrzykników.

Nie należy", tylko można". Obydwa będą zapunktowane. W końcu w arkuszach od jakiegoś czasu w treściach zadań używany jest tylko wzór z kółkiem".
skill09
Posty: 5
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 19:41

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: skill09 »

A ma ktoś info na temat tego, czy matury są sprawdzane przez nauczycieli z danego przedmiotu?
ZłotaJelonka
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:37

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: ZłotaJelonka »

skill09 pisze:A ma ktoś info na temat tego, czy matury są sprawdzane przez nauczycieli z danego przedmiotu?
Tak, inaczej nie miałoby to sensu
marianek1004
Posty: 47
Rejestracja: 25 cze 2013, o 19:22

Re: Pytania o klucz odpowiedzi

Post autor: marianek1004 »

Mi ostatnio Pani (która jest egzaminatorką) powiedziała że mamy pisać z kreskami bo właśnie mają nie zaliczać kółek tak samo jak nie zaliczają NH4OH.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości