Reakcja zachodzi, czy nie?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
jemz
Posty: 43
Rejestracja: 1 cze 2013, o 13:53

Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: jemz »

Witam,
mam zadania:
Fe(NO3)3 + H2 r-cja nie zachodzi
2NaNO3 + H3PO4 r-cja nie zachodzi
Ag + CuSO4 r-cja nie zachodzi
Pb + FeCl2 r-cja nie zachodzi

zupełnie nie rozumiem dlaczego. Czy może mi ktoś to wytłumaczyć, szczególnie te dwie pierwsze reakcje?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: Adax82 »

reakcja 1:
żelazo jest pod wodorem, dlatego nie zostanie wyparte przez wodór.Mogłoby być wyparte przez cynk
reakcja 2:
sól mocnego kwasu i mocnej zasady oraz słabszy kwas, dlatego reakcje w tę stronę nie zachodzi
reakcja 3:
Srebro jest nad miedzią dlatego nie wypiera miedzi z jej soli. Odwrotnie - dałoby radę
reakcja 4:
Ołów jest nad żelazem dlatego nie wyprze żelaza z jego soli. Odwrotnie - dałoby radę
jemz
Posty: 43
Rejestracja: 1 cze 2013, o 13:53

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: jemz »

Odnośnie pierwszego mam wątpliwości bo żelazo jest nad wodorem, anie pod. więc jak to będzie?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: skface »

Pomylił się. Żelazo leży nad wodorem, reszta zdania jest dobrze.
jemz
Posty: 43
Rejestracja: 1 cze 2013, o 13:53

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: jemz »

No właśnie, więc jakie jest wytłumaczenie?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: skface »

Takie, że pierwiastek nie wyprze pierwiastka, który leży nad nim.

Rozpisz to sobie:
Fe/Fe3+: -0,04V
H2/2H+: 0,00V

To co ma wyższy woltaż jest katodą, na katodzie elektrony są dostarczane. Wodór jest na zerowym stopniu utlenienia, czyli już w tym przypadku akurat obniżyć się nie może.

Żelazo musiałoby być więc anodą, na której elektrony są wytwarzane, a nie odda już więcej elektronów, bo to jego najwyższy stopień utlenienia w tej sytuacji.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: adamantan »

Dlaczego reakcja:
Fe(NO3)3 + H2nie zachodzi?

Dlatego, że . zachodzi.
Taki żarcik

Trzeba rozpatrzyć wszystkie, potencjalne układy związane z jonami żelaza. A więc:

EoPt|Fe2+, Fe3+ = + 0.77 V
EoFe|Fe2+ = - 0.44 V
EoFe|Fe3+ = -0.04 V

Jak to przekazują stare zapiski:
Na początku był chaos i wynikający z równania Nernsta, nieskończenie dodatni potencjał układu Pt|Fe2+, Fe3+". Jony Fe3+ stanowią więc świetny utleniacz, do tego, aby utleniać H2 do jonów H+. A więc reakcja zachodzi tak:

2Fe(NO3)3 + H22Fe(NO3)2 + 2HNO3

Tutaj dochodzi pewien problem z potencjałem utleniającym jonów NO3-, ale to szczegół. Fe(NO3)2*6H2O istnieje, jako zielone krystaliczne ciało stałe.
Z dowolną, inną solą żelaza(III) jest to samo. Powiem więcej.
Np.
FeCl3 reaguje . uwaga . z miedzią i wie o tym każdy, praktykujący elektronik-amator, wytrawiający płytki drukowane w warunkach domowych.
Było z resztą już na maturze takie pytanie: słowo klucz - Akwaforta z użyciem FeCl3.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: Adax82 »

jemz,
adamantan, dał Ci oczywiście dobrą odpowiedź, ale nie na poziomie liceum, bo adamantan dawno, dawno przekroczył taki poziom ( zapewne pomiędzy drugą a trzecią kawą )
Ja dałem Ci odpowiedź jaką masz na ściągawce i jakiej oczekiwali od Ciebie.
Gdybyś powiedział/ła na jakim poziomie chcesz odpowiedź, to albo najwyższa półka nie musiałaby tracić czasu, albo średnia półka czyli ja, nie wypowiadałbym się.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: skface »

adamantan jak zwykle pozamiatał (ale to dlatego, że inna liga) . Tak więc moja odpowiedź to jest to co powinno się wiedzieć na maturze, adamantana - jak jest w rzeczywistości (tak, obie kwestie nie zawsze się pokrywają).
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Reakcja zachodzi, czy nie?

Post autor: adamantan »

jemz w sumie nie podał całej treści zadania, ale na maturze wielokrotnie były już zadania z układem Fe2+/Fe3+ (z podanym potencjałem obok). Więc nie powinno być zaskoczeniem pojawienie się na maturze zadania w stylu:
"Bazując na szeregu napięciowym metali oraz mając podany potencjał standardowy układu:
EoPt|Fe2+, Fe3+ = + 0.77 V
rozstrzygnij, czy jest możliwa reakcja pomiędzy Fe(NO3)3 a H2, czyli:
Fe(NO3)3 + H2?
"
Jestem zwolennikiem rozwinięcia tematyki do rozsądnego poziomu i bycia o krok . przed kreatywnym umysłem egzaminatora układającego zadania maturalne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości