Podaj mi swoje pytanie!

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

Według mnie masz rację
ale można też na siłę coś wymyślić, np. jeśli rodzice tego mężczyzny będą oboje mieli grupę AB to ich wnuk w tym przypadku nie może mieć grupy krwi 0. Ale myślę że to bez sensu z którego testu jest to pytanie?
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

Hmm wg mnie dobrze mówisz, odpowiedź A byłaby równiez dobra gdybysmy znali grupę krwi dziecka (0 lub B). A tak to nie ma sensu sprawdzac bo mężczynz a może być IB i lub IB IB", wiec dziecko może być 0 lub B".

Tez dałbym B.

Z jakiego to roku? Moze u mnie bedzie co innego w kluczu zaznaczone.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Giardia Lamblia »

Może być A - ale nie w każdym przypadku. Stąd odpowiedź E. To wynika z treści:
Erick pisze:Na jakiej podstawie można odrzucić oskarżenie?
Słowo można narzuca możliwość odrzucenia, a nie pewność odrzucenia.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

Giardia Lamblia, o tym samym pomyslalame, ale nadal to nic nie wyjaśnia. Wyobraz sobie, ze masz podane grupy krwi rodziców mężczyzny (jak sugeruje odpowiedz A) - ale to nadal nic nie wyjasnia, bo nie bedziemy wiedzieli jaką grupe ma dziecko i czy możemy cos wykluczyc czyli odrzucic oskarżenie


** sorry, miało byc grupe ma dziecko"
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, o 21:23 przez bioman, łącznie zmieniany 2 razy.
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

co ma do tego płeć dziecka?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Erick »

Zadanie 7 z 2006/2007.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

Erick, pominąłes ważną informacje W tresci zadania jest podane, ze dziecko ma grupę 0, a to wlasnie wszystko zmienia i teraz odpowiedź E wydaje sie poprawna.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Giardia Lamblia »

bioman pisze:Wyobraz sobie, ze masz podane grupy krwi rodziców mężczyzny (jak sugeruje odpowiedz A) - ale to nadal nic nie wyjasnia, bo nie bedziemy wiedzieli jaką grupe ma dziecko i czy możemy cos wykluczyc czyli odrzucic oskarżenie
Nie zrozumieliśmy się. Niewiadomą jest zarówno grupa krwi rodziców ojca, jak i grupa krwi dziecka - nie jest to jednak niewiadoma którą należy się sugerować jako wyznacznik tego czy metoda w każdym przypadku będzie poprawna. Po prostu jeszcze nie oznaczono ani grupy krwi dziecka, ani grupy krwi rodziców mężczyzny. Jesteśmy na etapie wyznaczania możliwych metod zbadania ojcostwa. Na tym etapie nie możemy przekreślić odpowiedzi A) - właśnie przez tą naszą niewiadoma.

Trochę jak eksperyment z kotem Schrödingera. Dopóki nie oznaczymy tych osób, nie możemy mówić o odrzuceniu możliwości A.

EDIT: kurczę, a chciałem zabłysnąć. No to tym bardziej E
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

Giardia Lamblia, zrozumiałem o co Ci chodziło, po prostu nawet jak na OB to mi sie wydało zbyt dziwne. A poza tym jaki sens miałoby sprawdzanie grup jego rodziców zamiast sprawdzic grupę dziecka (zakładając, ze bysmy jej nie znali).

Ale OK, wszystko sie wyjaśniło, a analogia do kota Schrodingera udana
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Erick »

OK rzeczywiście pominąłem, ale nawet jeżeli dziecko ma 0 to przytoczony przeze mnie przykład, że ojciec jest heterozygotą (Ib i) nadal nie obaliłby ojcostwa. Czyli wszystko zależy od tego może". BTW. tak się kończy rozwiązywanie zadań z OB po studniówce
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

Która z cech nie charakteryzuje wszystkich zwierząt:
a. heterotrofia
b. wielokomórkowość
c. obecność kolagenu
d. obecność celomy
e. obecność zygoty

a, b ok, zgadzam się, ale reszta?
c - nie mam pojęcia, ktoś wie?
d - nie, bo są dwuwarstwowe bez celomy
e - na myśl nasuwa mi się partenogeneza, ale chyba większość z gatunków które mogą się tak rozmnażać może też płciowo (?) chociaż słyszałam o jakiejś jaszczurce dla której charakterystyczne jest tylko dzieworództwo
czyżby znowu trzeba było wybrać najbardziej poprawną odpowiedź D?
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Matcayn »

A celoma to się po raz pierwszy u pierścienic nie pojawiła dopiero?
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

tak, dlatego D pasuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości