Podaj mi swoje pytanie!

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Matcayn »

OK, mnie zastanawia pytanie z rejonu 09/10:
1.jpg
w pierwszym kluczu było E, tak też zaznaczyłem rozwiązując to, ale w poprawionym już było D. Przecież z zarodników wyrasta grzybnia haploidalna, ktoś wie może o co chodzi?
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

wg mnie zarodniki podstawczaków muszą wykiełkować w haploidalną grzybnię, są w tej formie krótko ale są, dopiero później ulegają plazmogamii i tworzą dikariotyczny (n+n) owocnik. Teraz w podstawkach dochodzi do kariogamii, diploidalne jądra dzielą się w mejozie i tworzą zarodniki. Czyli wszystko jak w E. D mi nie pasuje zupełnie, z haploidalnego zarodnika nie może chyba od tak wyrosnąć sobie dikariotyczna grzybnia (czy może? )
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

Matcayn, też stawiam E. Niestey ja nie ma klucza do tego testu, wiec sprawdzic nie moge -)

Jakby ktos mogl to prosze wrzucić klucz wlasnie do tego testu - OKRĘGOWY 09/10.


P.S Pamiętajmy, ze wiekszosc tych klucz jest robiona podczas czytania przez komisje jeszcze zanim opadną emocje zaraz po napisaniu testu (przynajmniej mam takiego uczucia z zeszłego roku), wiec takie błedy w kluczu to normalka. Jednak oczywiscie zawsze sie lepiej zastanowic kilka razy.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Matcayn, jak sprawdziłam u siebie w kluczu też miałam zaznaczone D, więc chyba mam ten sam poprawiony klucz co Ty, ale ta odpowiedź jest na pewno nieprawdziwa, przynajmniej ja bym zaznaczyła E, najpierw powstaje grzybnia jednojądrowa, potem następuje plazmogamia i powstaje grzybnia dikariotyczna, dikariotyczna sama nie wyrasta jak napisała estranaa
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Erick »

Sprawdzał ktoś w co statystycznie najlepiej strzelać, gdy kompletnie nie ma się zielonego pojęcia?
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

często zdarzają się 3-4 odpowiedzi pod rząd z taką samą odpowiedzią, , ccccc, d etc.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Erick, jak się już kompletnie nie wie, to chyba w b lub c, ale to na podstawie wieloletniej obserwacji różnych testów a tak poważnie - dużo lepiej jest do niektórych pytań podejść bardziej na logikę, kiedy się nie zna odpowiedzi, czasami da się coś wywnioskować, no chyba że trafi się na coś z systematyki i kompletnie danego organizmu się nie kojarzy ale czasem na pozór trudne zadania mają dość logiczne odpowiedzi i jest się w stanie na nie wpaść .
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

a jak z tym kolagenem? występuje u wszystkich zwierząt?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Wendigo »

Kod: Zaznacz cały

encyclopedia2.thefreedictionary.com/Collagen
"The major fibrous protein in animals, present in all types of multicellular animals and probably the most abundant animal protein in nature."
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

Dzięki!
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

A ja mam takie pytanko z 2006/2007:

W genach psztymocli stwierdzono występowanie czterech kodonów: GGU, GGC, GGA i GGG kodujący Gly. Ile różnych genów koduje tRNAGly w genomie psztymocli?
A) minimum 1
B) minimum 2
C) minimum 3
D) minimum 4
E) minimum 5


Nie do końca rozumiem dlaczego poprawna jest odpowiedź B,
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Mysikrólik »

Było już dyskutowane na tym forum)
W tym zadaniu chodzi o zasadę tolerancji Cricka zwaną też degeneracją trzeciej zasady". Dzięki niej może zostać zmniejszona ilość niezbędnych tRNA w komórce.
bagatha pisze:Pierwsza zasada od 5-końca antykodonu moŻe z pierwszą i drugą zasadą kodonu tworzyć tylko właściwe pary, natomiast z trzecią zasadą kodonu - nawet trzy róŻne pary. Oddziaływanie tego rodzaju między pierwszą zasadą antykodonu i trzecią kodonu jest znane pod nazwą: zasada tolerancji Cricka.
Z guaniną będącą trzecią zasadą kodonu połączy się więc uracyl z antykodonu i vice versa.
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

O, teraz sobie przypominam, że gdzieś mi to się kiedyś przewinęło, dziękuję Ci bardzo.
Mam jeszcze takie pytanie - zadanie 62 z testu 2006/2007 - cóż to za stworek? Mam słabe ksero i nie widzę dokładnie, a jestem ciekawa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości