dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

Czesc everybody.Zwracam się o pomoc. We wtorek mam kolokwium z biochemii , koleś wyslal nam zagadnienia które musimy znać a wśród nich:
- Na czym polega powiązanie metabolizmu tłuszczów z metabolizmem węglowodanów ("tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów")?

Wszystko by było dla mnie jasne gdyby szczwiooctan powstawał jedynie z glukozy i dlatego była by ona niezbędna aby utlenić acetylo-coA powstałe miedzy innymi w procesie beta oksydacji.(tak odpowiadają mi ludzie z roku kiedy pytam ich o co chodzi z tym stwierdzeniem, ze tłuszcze są spalane w ogniu.") Ale poszperałem troche po necie i ludzie piszą, że szczawiooctan powstaje także z innych produktów.Ponadto sam odczasu do czasu stosuje diete zero węglowodanów, przy czym białka i tłuszczy jem ile wlezie ile tylko mam ochote, a i tak gubię tłuszcz w zatrważającym tempie.A wiec pytania:

-jak gdzie i w którym momencie objawia się ogień węglowodanów w procesie spalania tłuszczy?
- dlaczego stosując ogromną nadwyżke kalorii, jedząc same tłuszcze i białka sie chudnie, przecież kwasy tłuszczowe dostarczają więcej energii ATP, tej samej energii co z przemian cukrów.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Medycyna Lwów »

poczytaj o tym co w takich stanach dzieje się z insuliną i glukagonem - wtedy dowiesz się dlaczego na dietach typu Ducana się chudnie kosztem narastającej kwasicy ketonowej.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

Obiecuje że poczytam, w zasadzie już duzo przeczytałem, ale to duzo informacji i próbuje to poukładać do kupy wszystko co nie jest takie proste. A mógłbyś mi proszę odpowiedzieć jak rozumie sie to konkretne stwierdzenie, że tłuszcze płoną w ogniu węglowodanów ?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Medycyna Lwów »

nie spotkałem się z takim dziwnym określeniem
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

takiej odpowiedzi sie nie spodziewałem . trudno
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Wendigo »

Może to Ci pomoże:

"What does fat burns in a carbohydrate flame mean?

This means that you need a sufficient supply of glucose (carbs) in your body as glucose to sustain exercise and once you are depleted of carbohydrates (blood glucose, stored glycogen), any intensity of exercise will become difficult. Even though typical fat burning exercise is lower intensity (fats are metabolised greatly at lower (up to moderate) intensities of exercise), you still need blood glucose to keep exercise pace without fatigue. So in other words, without glucose, you have restriced chances of utilising fats because glycogen and glucose depletion are what cause enhanced local and whole-body symptoms of fatigue during exercise. A: Burning Fat in a carbohydrate flame is more than just maintaining the BLG and Glycogen stores to maintain exhersion over longer periods of ti This statement acknowledges that fact that there are common pathways that both fat and carbohydrate substrates are oxidised and that fat metabolism is dependent on a background level of carbohydrateme. catabolism. If you consider the Citric acid cycle, many of the intermediates are products of glucose catabolism eg oxaloacetate. Both carbohydrates and fats must be broken down to acetyle CoA before they enter this stage of aerobic metabolism. If you deplent your body of adequate carbohydrates many of the intermediates of the Citric acid cycle will be borrowed in synthesise glucose (gluconeogenesis) to maintain BGLs. It is intuative then to assume that if you remove the intermediates that are required for oxidation of fat there will be a reduced capacity to burn fat. Moral of the story: low carbohydrate diets will ultimately fail in maintaining lasting weight loss because your ability to burn fats is blunted because fat oxidation is dependent on background carbohydrate catabolism."
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

gdyby to było po polsku to juz bym chyba wszystko wiedzial Ale dzięki i tak
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Wendigo »

Bym Ci przetłumaczył, ale jutro mam masywną wejściówkę z immunologii i muszę jeszcze wstukać dane z ankiet na koło naukowe. Jutro będę w stanie to zrobić, jeżeli możesz tyle poczekać.

A propos samego tekstu, to myślę, że w zupełności wyczerpuje temat.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

Wielkie dzięki będe czekał jutro, na wtorek musze to umieć. Powodzenia na wejściówce.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

Czekam z niecierpliwością panie Wendigo
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Wendigo »

Nie jest to tłumaczenie dosłowne, streściłem i napisałem co najważniejsze.

A więc stwierdzenie Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów oznacza tyle, że jakby to rozpatrywać makroskopowo, to potrzebujemy wystarczające ilości węglowodanów (jako żródła glukozy) w organizmie, by móc uprawiać bardziej wymagające ćwiczenia fizyczne. Jeżeli mamy niedobór tych węglowodanów to po prostu szybciej będziemy się męczyć podczas wykonywania tych ćwiczeń, przez co ciężej będzie spalić nadwyżkę kalorii. Twierdzenie to ma również podłoże bardziej biochemiczne. Mianowicie oznacza to, że wiele szlaków metabolicznych jest wspólnych dla utleniania kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów a metabolizm kwasów tłuszczowych jest zależny od katabolizmu węglowodorów. Aby sobie to uświadomić, można przeanalizować Cykl Krebsa (cykl kwasu cytrynowego) w którym wiele produktów przejściowych pochodzi z katabolizmu glukozy, np. szczawiooctan. Zarówno węglowodany jak i tłuszcze muszą zostać rozbite do acetylo-CoA przed tym jak wejdą na ten etap metabolizmu tlenowego (cykl kwasy cytrynowego). Jeżeli mamy niewielki zapas węglowodorów, to produkty przejściowe cyklu Krebsa będą musiały być otrzymywana w inny sposób, np. z glukozy powstającej drodze glukoneogezy, lecz proces ten nie jest wysoce wydajny. Logicznym jest, że jeżeli będziemy mieli niski poziom węglowodanów, to przełoży się to spadek ilości produktów przejściowych i całkowita zdolność spalania kwasów tłuszczowych ulegnie również zmniejszeniu.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: dzuby »

Wielkie dzięki, w porównaniu do tego co ludzie piszą na forach to jest chyba najbardziej możliwe i zgodne z prawdą
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: dieta białkowa a "Tłuszcze płonące w ogniu węglowodanów"

Post autor: Wendigo »

Nie ma sprawy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości