Pomoc w obmyśleniu nowego sposobu...

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
Marco2001
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2009, o 13:22

Pomoc w obmyśleniu nowego sposobu...

Post autor: Marco2001 »

Hoduję pewną bakterię na podłożu stałym Blood Agar.
Jest to bakteria mikroaerofilna, patogenna i wolno rosnąca.
Moja praca z nią wymaga zakładania codziennie nocnej hodowli (16 h) oraz przeprowadzania rano czasochłonnego testu enzymatycznego na wielu próbkach (nie wspominając o wysiewach z zamrożenia i przesiewach). Jak można sobie wyobrazić - jest to bardzo męczące i pracochłonne. Postanowiłem więc zoptymalizować cały proces jak się da (poprzez zastosowanie płytek titracyjnych, pipet wielokanałowych, automatycznych czytników oraz innych bezproblemowych roztworów). Dzięki temu udało mi się skrócić czas eksperymentu o ponad połowę, jednak nadal nie znalazłem ułatwienia dla pierwszego etapu badania, mianowicie: spłukiwania hodowli z szalki i ustalania OD600. Dla bakterii takich jak E.coli wystarczy odmłodzić rano hodowlę i po pewnym czasie mamy w niej fazę logarytmiczną o odpowiedniej gęstości optycznej. W przypadku wolno rosnących bakterii takich jak moja, nie da się tego zrobić (bo a] wolno rośnie b] rośnie w mikroaerofilnym środowisku [słojach]) i jedynie po 16 h spłukuje się je głaszczką do ependorfa i rozcieńcza do odpowiedniego OD600 w kuwetce do spektrofotometru (rozcieńczając w kuwetkach hodowlę aż do czasu uzyskania wszędzie odpowiedniego OD600). Zastanawiam się czy ktoś z was nie robi tego jakoś szybciej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości