Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
-MoN-
Posty: 130
Rejestracja: 26 gru 2012, o 13:03

Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: -MoN- »

Cześć. Jakiś czas temu kupiłem studara. Potem zainteresowałem się fotografią, aż w końcu jakiś czas temu zrobiłem sobie amatorską przejściówkę do lustrzanki. Teraz chcę trochę rozbudować zestaw w kierunku foto, oczywiście chciałbym osiągnąć jak najlepsze wyniki za jak najlepszą cenę.
Mój zestaw to:
PZO Studar
achromaty 5,10,40 i 100
Filtr UFG od Planapo
Nie mam oświetlacza kohlera-zwykła żarówka z matówką
Nikon D90

I teraz pytanie - co kupić, żeby wydać najmniej a efekty były widoczne?
Możecie dać jakieś poglądowe zdjęcie jak wygląda różnica pomiędzy ośw. kohlera a zwykłym?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

Na szybko, przydadza sie:

- obiektyw 20x,
- polaryzacja (domowym sposobem latwa do zorbienia),
- ciemne pole (j.w),
- lampa mikroskopowa kohlera LMK PZO (ale na razie niekoniecznie) moze potem zrobie zestawienie jak to wyglada bez kohlera i z.

W dalszej kolejnosci mozna myslec nad obiektywami plan.
michalbow
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2013, o 20:35

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: michalbow »

Czy możesz napisać jak zrobiłeeś przejściówkę, robisz zdjęcia przez okular?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

-MoN- pisze:Możecie dać jakieś poglądowe zdjęcie jak wygląda różnica pomiędzy ośw. kohlera a zwykłym?
U mnie tak:
koehler-20x.jpg
20x
koehler-40x.jpg
40x

Roznica jest kolosalna. Zdjecia w jasnym polu, po lewej to najgorsze mozliwe ustawienie:
- kondensor na maxa do gory,
- przyslona polowa na maxa otwarta,
- przyslona aperturowa takze maksymalnie otwarta

Mikroskopy maja pewne mozliwosci podniesienia jakosci obrazu, niektore maja np. przyslone w kondensorze, ale bez mozliwosci jego regulacji gora-dol czy tez centrowania, pozwala to na osiagniecie stanow posrednich miedzy tym co na zdjeciach.
-MoN-
Posty: 130
Rejestracja: 26 gru 2012, o 13:03

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: -MoN- »

Czyli wiem co będzie pierwszym wydatkiem
Jeśli chodzi o obiektywy trochę lepszej klasy niż achromaty PZO - co polecacie o najlepszym stosunku jakości do ceny?

Michalbow, u mnie to była pełna improwizacja. Różne przejściówki od teleskopu, kawałek rury PCV i jakoś to się trzyma kupy.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

Ja bym chwilowo zostawil achromaty, pobawil sie w inne techniki, i zoptymalizowal podlaczenie aparatu, masz w nim live view? bo nie wiem jak to jest w D90.

Ze sredniej klasy obiektywow moga byc np. Nikony E Plan, tak w granicach 30-50$ olaca sie je kupowac, albo chinskie plany, na ebayu stoja o wiele taniej niz w Delcie i jej podobnych.
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: wojtekpa »

To że oswietlenie w/g koehlera znacznie poprawia kontrast i generalnie widoczność szczgółów to żadna tajemnica. Ale nie wiedziałem że różnica jest aż tak znaczna!
Na razie jakos nie czułem zbytniej potrzeby z nim wojować ale chyba czas nadszedł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

nie tajemnica, ale w sieci masz tylko slowne opisy ze poprawia jakosc obrazu, a jak sie pokaze zdjecie to zawsze lepiej (:
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: wiedzmin »

dlatego dobry obiektyw w nieustawionym kohlerze to lipa totalna. Okiem może aż takiej różnicy drastycznej jak na zdj planapo nie ma, ale aparat chwyta wszystko. Planapo jakie to obiektywy?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

Planapo 20/0,75 i 40/0,95. Innych na razie nie mam, przydalby sie do testu zwykly achromat. Roznica naoczna tez jest potezna, w sumie od dawna chcialem zrobic takie porownanie, nie spodziewalem sie, ze jest az tak duza roznica. Ale majac tylko chocby przyslone aperturowa juz jakosc sie podnosi, ja jednak porownywalem skrajne ustawienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości