Płeć mózgu - jak to jest?

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Płeć mózgu - jak to jest?

Post autor: Magda93 »

Hej.
Chciałam spytać, szczególnie osoby znające dobrze temat - jak to jest z płcią mózgu? Zawsze sądziłam, że to fakt, że różnice między płciami to nie tylko te fizyczne tj. dymorfizm płciowy, ale też percepcja myślenia, zainteresowania itd. Oczywiście wiadomo, że w wyniku doświadczeń życiowych każdy staje się innych jednak jakieś zależności, myślałam, że istnieją. Natomiast ostatnio coraz częściej słyszę, że płeć mózgu nie istnieje, że płeć behawioralna wynika z wychowania i że można ją zmienić i że podobno gender studies to udowodnił. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, ale coraz częściej słyszę takie rzeczy, stąd chciałam spytać osoby zwłaszcza znające się w temacie, jak jest z płcią mózgu, ewolucją płci, płcią psychiczną, czy płeć społeczna wynika z tych wcześniejszych, czy faktycznie można ją sobie zmieniać jak się chce? Słyszałam o pomyśle nie mówienia dzieciom jakiej są płci do wieku nastu lat, żeby potem same sobie wybierały, nawet od jednego biologa słyszałam, że to dobry pomysł, co mi wydało się nie na miejscu. Prosze o jakieś merytoryczne odpowiedzi.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Płeć mózgu - jak to jest?

Post autor: AnnaWP »

Różnice osobnicze są większe niż uśrednione różnice dla płci. Dlatego nie da się wyciągać wniosków na podstawie płci o zdolnościach konkretnych osób. Ja np. w każdym teście jestem pełnokrwistym mężczyzną.
Kwestie pochodzenia cech są trudne do zbadania, jednak przynajmniej spora część cech (lub ich nasilenie) z wychowania, co jest chyba oczywiste.
Justyna K
Posty: 36
Rejestracja: 3 lut 2008, o 14:44

[Film] Ciekawie o gender

Post autor: Justyna K »

Tutaj ciekawy filmik na temat gender:

Filmik ma wydźwięk gendero-sceptyczny", autor rozmawia z naukowcami (od gender studies i biologami). Polecam obejrzenie.
kesses
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2014, o 10:00

Re: Płeć mózgu - jak to jest?

Post autor: kesses »

Rzeczywiście, film bardzo pouczający i dający do myślenia.
genaktiv
Posty: 45
Rejestracja: 9 mar 2012, o 10:19

Re: Płeć mózgu - jak to jest?

Post autor: genaktiv »

Justyna K pisze:Tutaj ciekawy filmik na temat gender
Obowiązkowo trzeba ten filmik konfrontować z wywiadem jakiego udzielił Herald Eia polskiemu portalowi wp.pl wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Harald-Eia-czlowiek-ktory-zmasakrowal-gender-wyznaje-cenie-feministki,wid,16322996,wiadomosc.html?ticaid=1122e3

Neurobiologia nie poznała jeszcze w pełni odpowiedzi na pytanie jak bardzo różnią się umysły kobiet i mężczyzn neurobigos.wordpress.com/2013/12/08/neuro-seksizm z drugiej strony niektóre badania wskazują, że takie różnice mają podłoże w budowie mózgu the-scientist.com/?articles.view/articleNo/38539/title/Male-and-Female-Brains-Wired-Differently
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości