właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: cordis »

Hej
zadanie brzmi tak

Etanol w reakcji z sodem wykazuje właściwości kwasowe. W wyniku tej reakcji powstaje etanolan sodu o wzorze C2H5O- Na+, który jest związkiem o charakterze soli.
Mając do dyspozycji etanolan sodu, zaplanuj doświadczenie, w którym, wykonując jedną próbę, wykażesz, że etanol ma bardzo słabe właściwości kwasowe.

a) Uzupełnij poniższy schemat doświadczenia, wpisując nazwy potrzebnych odczynników wybranych spośród następujących:
etanol
woda destylowana
wodny roztwór wodorotlenku sodu
wodny roztwór oranżu metylowego
etanolowy roztwór fenoloftaleiny

w probówce już znajdują się kryształy etanolanu sodu

Ja wybrałem w tym zadaniu:
odczynnik: wodny roztwór oranżu metylowe
a w obserwacjach napisałem: zmiana barwy z pomarańczowej na zółtą w wyniku hydrolizy etanolanu sodu

w kluczu z cke jest tak:
odczynniki: woda (destylowana),(etanolowy roztwór) fenoloftaleiny
obserwacje: Zawartość probówki zabarwi się na malinowo lub różowy.

Czy moja odpowiedź mogłaby zostać uznana?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: Giardia Lamblia »

Żółty kolor jest dla pH obojętnego i zasadowego, czyli nic nie wykażesz w ten sposób.

Musi być fenoloftaleina.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: cordis »

własnie z tym kolorem to dla mnie trochę niejasne
czyli taka informacja że:
oranż metylowy ma barwę pomaranczową, w roztworach zasadowych lub bardzo słabo kwasowych barwi się na żółto a w kwasach na czerwono?
jest nieprawdziwa?

edit:
chyba już trocha zrozumiałem. Oranż ma barwę pomarańczową, gdy go wprowadzę do etanolanu sodu zmieni barwę na żółtą ale nie potwierdzam w ten sposób czy odczyn roztworu jest zasadowy czy obojętny bo i w tym i w tym jest kolor żółty
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: Giardia Lamblia »

gregory94 pisze:edit:
chyba już trocha zrozumiałem. Oranż ma barwę pomarańczową, gdy go wprowadzę do etanolanu sodu zmieni barwę na żółtą ale nie potwierdzam w ten sposób czy odczyn roztworu jest zasadowy czy obojętny bo i w tym i w tym jest kolor żółty
Zgadza się.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: DMchemik »

A ja się nie zgodzę, roztwór oranżu sam z siebie jest czerwony, wprowadzając do niego alkoholan zmieni barwę na żółtą. Wskaźniki, jako że same są słabymi kwasami lub zasadami mają wpływ na pH roztworu, w którym są rozpuszczone. Żółty ten oranż będzie przy pH 7, ale to musi być bufor, bo w czystej wodzie oranż obniża pH.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: cordis »

DMchemik pisze:roztwór oranżu sam z siebie jest czerwony,
no to w jaki sposób się wykrywa nim kwas, skoro w kwaśnym środowisku też jest czerwony?
To zmienia całkowicie spojrzenie na oranż który prędzej by zaczął służyć do wykrywania zasad niż kwasów

I jeszcze - oranż ma w ogóle kolor pomarańczowy? bo jeżeli sam w sobie jest czerwony, wprowadzając go do buforu dostaje kolor żółty, wprowadzając do wody obniża ph i jest dalej czerwony, w zasadzie też jest żółty a w kwasie czerwony.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: Giardia Lamblia »

Poniżej pH 3.1 czerwony, powyżej 4.4 żółty - pomiędzy różne odcienie pomarańczu:
1.jpg
Cała zmiana koloru ma miejsce w kwasowym środowisku.

DMchemik, a widzisz, o tym nawet nie pomyślałem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: DMchemik »

gregory94 pisze:
DMchemik pisze:roztwór oranżu sam z siebie jest czerwony,
no to w jaki sposób się wykrywa nim kwas, skoro w kwaśnym środowisku też jest czerwony?
To zmienia całkowicie spojrzenie na oranż który prędzej by zaczął służyć do wykrywania zasad niż kwasów

I jeszcze - oranż ma w ogóle kolor pomarańczowy? bo jeżeli sam w sobie jest czerwony, wprowadzając go do buforu dostaje kolor żółty, wprowadzając do wody obniża ph i jest dalej czerwony, w zasadzie też jest żółty a w kwasie czerwony.
Sam od siebie jest jaskrawopomarańczowy. W wodnym roztworze jest czerwony. Roztwór wodny ma pH kwasowe. Wprowadzając go do roztworu o pH powyżej 4,4 przyjmuje kolor żółty. Wykorzystuje ise fakt, że jest słabym elektrolitem, poza tym wskaźniki stosuje się w takich ilościach, że praktycznie nie wpływaja na pH badanego roztworu. Jeśli r-r oranżu wprowadzony do roztworu posiada czerwoną barwę, to ten roztwór jest kwaśny.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: właściwości kwasowe etanolu matura 2012

Post autor: cordis »

Dzięki Panowie za pomoc !

Jeszcze jak znajdę chwilę czasu i się dokopię do paru arkuszy to wrzucę jeszcze jednego posta gdzie streszczę to co na arkuszach wymagają
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości