Glisty i aparaty szparkowe!

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Rosaline »

1. Czym glisty przyczepiają się do ścian jelita? Szukałam w kilku źródłach, ale nie ma tam nic o narządach czepnych glist.

2. Dlaczego rośliny posiadają aparaty szparkowe na dolnej stronie liścia, a nie na górnej? Kiedy i dlaczego mogą posiadać na obu stronach, a kiedy tylko na górnej?
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Xerdox »

Ułożenie aparatów szparkowych jest zależne od strefy klimatycznej. Polska leży w strefie umiarkowanej co sprawia, że gdyby nasze rośliny miały aparat szparkowy na górnej powierzchni to byłyby narażone na zbyt szybką utrate wody (transpiracja). Taką informacje podała mi nauczycielka

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: AnnaWP »

1. nie przyczepiają się. NA moje oko pełzną w treści, żeby nie zostać wydalonymi. Dlatego pewnie jak się je ubije lekiem, to wychodzą.
2. Nie tyle od strefy klimatycznej co od środowiska. To prawda, wiele wodnych roślin nie ma aparatów szparkowych - ale nie jest to jakaś zasada, wiele ma, być może te wynurzające się. Wiem, bo widziałam. Te z liśćmi pływającymi po powierzchni wody mają od górnej - nie sprawdzałam.
Liście nie mające jasno określonej górnej powierzchni, typu liści źdźbła, mają aparaty po obu stronach.

Ale tak, generalnie chodzi o to, żeby nie nagrzewać powietrza w komorze gazowej przy szparce, to zwiększa intensywność transpiracji.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Giardia Lamblia »

Z tym przyczepianiem to może chodzić o lepkość śluzu i przyleganiem (nie przyczepianiem) się robaków do ściany jelita.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Rosaline »

A dlaczego liście roślin wodnych naszej strefy klimatycznej nie są narażone na transpirację i mają aparaty tylko u góry? Woda z dołu dyfunduje? Nie mogę sobie tego wyobrazić
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Trzyszcz »

No bo transpiracja w wodzie ci nie zajdzie (parowanie!), więc muszą być na górze. A narażone na niedobór wody nie mogą być, skoro są zanurzone.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Reptilia »

Mam pytanko Dostałam jakiegoś lekkiego zaćmienia P Dlaczego u roślin typu C4 w gorący dzień szparki są zamknięte, a w nocy otwarte ? Szparki reagują na turgor wody oraz ilość CO2. A co mają wspólnego z wysoką temperaturą ? Proszę o wyjaśnienie
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Astacus »

U C4 aparaty szparkowe są przymknięte w dzień, ale nie zamknięte do końca. Sytuacja, o której mówisz ma miejsce w przypadku roślin typu CAM. Jest to związane z bardzo suchym środowiskiem, w którym żyją rośliny gruboszowate. Gdyby aparaty szparkowe były otwarte w dzień to roślina traciłaby w procesie transpiracji ogromne ilości wody, co nieuchronnie doprowadziłoby do śmierci.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Glisty i aparaty szparkowe!

Post autor: Reptilia »

Astacus pisze:U C4 aparaty szparkowe są przymknięte w dzień, ale nie zamknięte do końca. Sytuacja, o której mówisz ma miejsce w przypadku roślin typu CAM. Jest to związane z bardzo suchym środowiskiem, w którym żyją rośliny gruboszowate. Gdyby aparaty szparkowe były otwarte w dzień to roślina traciłaby w procesie transpiracji ogromne ilości wody, co nieuchronnie doprowadziłoby do śmierci.
Dziękuje! O to mi właśnie chodziło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości