hydroliza - oblicz pH, stopien dysocjacji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
supersylwiax
Posty: 11
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 16:09

hydroliza - oblicz pH, stopien dysocjacji

Post autor: supersylwiax »

Witam, mam problem z pewnym typem zadan z hydrolizy, nie wiem tak na prawde co musze zrobic, jak polaczyc tu wszystkie informacje

1. Zmieszano 50cm3 0,5M r-ru kw. mrowkowego, 100cm3 0,25M mrowczanu potasu oraz 350cm3 wody. Jaki jest stopien dysocjacji kw. mrowkowego oraz pH w tym r-rze? (pKHCOOH=3,57)

2. Zmieszano 50cm3 0,2M r-ru NH4Cl z 50cm3 0,15M r-ru KOH. Oblicz pH otrzymanego r-ru. pKNH4+=9,2

Bardzo prosze o pomoc, chociaz o wypunktowanie co w jakiej kolejnosci powinam liczyc

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: hydroliza - oblicz pH, stopien dysocjacji

Post autor: dmnunited »

Musisz ustalic ten skladnik mieszaniny, ktory jest w nadmiarze (to on bedzie decydowal o pH roztworu)
Oblicz sobie ilosc moli poszcz. reagentow, od tego co jest w nadmiarze odejmij to, co przereagowalo calkowicie (tego, czego jest mniej) i ilosc moli tego, co pozostaje (nadmiaru) podziel przez.laczna objetosc roztworu by wyliczyc stezenie molowe. Nastepnie musisz stezenie zwiazac z z pH. Sprobuj cos zrobic, jak nie bedziesz dawala rady to pomozemy.

supersylwiax
Posty: 11
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 16:09

Re: hydroliza - oblicz pH, stopien dysocjacji

Post autor: supersylwiax »

Sprobowalam tak zrobic w tym drugim zadaniu, ale wyszla mi jakas bzdura

W nadmiarze jest NH4Cl o 0,0025mola (bo mam 0,01mola NH4Cl i 0,0075mola KOH)
dalej stezenie tego nadmiaru to 0,025M, policzylam ze wzoru ze [H3O+] jest 6,29x10^(-4) i z tego mi wyszlo pH=3,2 A wg odpowiedzi ma byc 9,68

supersylwiax
Posty: 11
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 16:09

Re: hydroliza - oblicz pH, stopien dysocjacji

Post autor: supersylwiax »

Czy mógłby ktoś mi powiedzieć jak zrobić te zadania? Bardzo proszę, ponieważ męczę się z tymi zadaniami i do niczego to nie prowadzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości